ANALÝZA: Elon Musk versus Donald Trump. Kdo ovládne budoucnost Republikánské strany?

Spory mezi miliardářem Elonem Muskem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem neutichají. Napětí mezi nimi naznačuje, že americká politika může brzy projít výraznou změnou, uvádí analýza CNN. Ve hře je dokonce založení nové strany, jak Musk naznačil na sociální síti. Trump ovšem dlouhodobě dominuje Republikánské straně a veškeré ambice těch, kteří jeho pozici ohrožovali, úspěšně potlačil.

Politika není raketová věda. Kdyby tomu tak bylo, prezident Donald Trump by měl možná větší důvod k obavám ve svém obnoveném sporu se svým odcizeným „prvním kamarádem“ Elonem Muskem, uvádí analýza CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neúspěch úderů Izraele a USA? Írán může obnovit obohacování uranu za pár měsíců, tvrdí expert

Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by nejbohatší muž světa měl na politiku stejný vliv jako na vesmírný a automobilový průmysl. Velmi ho však rozzuřil Trumpův „velký, krásný zákon“, který v úterý prošel Senátem. Natolik podle něj zvyšuje státní dluh a deficit veřejných financí, až se dal do vyhrožování, že se postaví proti každému zákonodárci z Republikánské strany, který pro něj zvedne ruku. Navíc slíbil, že založí zbrusu novou politickou stranu.

Musk disponuje značnou politickou mocí. Díky svému obrovskému jmění může utrácet obrovské sumy na podporu svých oblíbených kandidátů a témat. A Trump to dobře ví, jelikož je hlavním příjemcem téměř 300 milionů dolarů, které Musk vynaložil na volby v roce 2024. Musk navíc vlastní sociální síť X, a tak může snadno vyvolat on-line útok proti jakémukoli politikovi, Trumpa nevyjímaje.

Musk dominuje americkému vesmírnému programu. Pokud Američané dosáhnou Marsu, pravděpodobně se tam dostanou na jedné z jeho lodí Starship. A jak ukazuje válka na Ukrajině, komunikační technologie jako je Starlink, jsou navíc životně důležité na bojišti. Přestože má Musk obrovskou moc, neprokázal politickou obratnost a zjevně si nevytvořil vlastní základnu podporovatelů, která by mohla ovlivňovat Republikánskou stranu.

Muskův velký, špatný tah

Kdysi se Muskovo spojenectví s Trumpem jevilo jako mistrovský tah. Otevřelo mu totiž cestu, která slibovala ještě větší výhody pro jeho firmy. Trump dokonce uspořádal prodejní prezentaci Tesly u Bílého domu a sám si jedno z elektrických vozidel koupil.

Rozkol s americkým prezidentem a následná slovní válka na sociálních sítích ale pro Muska znamená politickou a finanční pohromu. Jejich spor může vystavit Muskovo impérium prezidentské odplatě.

Trump v úterý varoval, že „DOGE (ministerstvo pro vládní efektivitu řízení v minulosti Muskem, pozn. red.) je monstrum, které se možná bude muset vrátit a sežrat Elona“. Takové prohlášení zdůrazňuje rozkol mezi prezidentem a člověkem, kterého nedávno sám vynesl na vrchol. Americký prezident navíc tímto výrokem hrozí, že zneužije státní moc k útoku na soukromého občana. „To by se zdálo odpovídat většině definic trestného činu, za který lze prezidenta odvolat,“ uvádí analýza CNN.

Muskovo „flirtování“ s Trumpem mu uškodilo i v jiných ohledech. Odcizilo mu například mnoho jeho zákazníků, včetně těch v Evropě, kde byly jeho elektromobily populární, a tržní hodnota jeho společností prudce klesla.

Expert: Lidé nebudou Muska následovat

Hlavní Muskův problém zní, že Trump je bezesporu nejvlivnější americký politik v první čtvrtině 21. století. Republikánské straně dominuje již 10 let a potlačil politické ambice těch, kteří se ucházeli o jeho místo.

„Donald Trump má obrovskou podporu. A Elon Musk určitě pomohl Donaldu Trumpovi ve volbách. O tom není pochyb. Dodalo mu to na důvěryhodnosti. Získal díky tomu některé voliče, kteří byli nerozhodní – ale nebyl to Elon Musk, kdo stál v centru pozornosti, a nemyslím si, že uvidíme, jak lidé následují Elona Muska stejným způsobem, jakým jsme to viděli u hnutí MAGA,“ uvedl Lee Carter, stratég a průzkumník veřejného mínění, který se zabývá emocionálními reakcemi voličů na kandidáty.

Miliardář má velké ambice

Další klíčovou otázkou je, zda má Musk vlastní politickou základnu. Průzkumy, které má CNN k dispozici, ukázaly podobnou podporu Muska a Trumpa mezi republikány – alespoň před jejich posledním konfliktem. Je však otázka, zda mimo svět technologií, v němž Musk díky své popularitě lákal do Trumpových řad mladé nespokojené muže, má širší voličskou základnu.

Musk má nehledě na to velké ambice. Slíbil, že pokud projde výše popisovaný „zákon o šílených výdajích, hned druhý den bude zformována Americká strana“. „Naše země potřebuje alternativu k demokraticko-republikánské uniparty, aby lidé skutečně měli HLAS,“ napsal na sociální síti X.

Překážky pro vytvoření třetí skutečně relevantní politické síly jsou ale obrovské. Bylo by například potřeba překonat silné city a dlouhodobou věrnost milionů voličů. To nejlepší, co by Musk mohl udělat, je počkat, až Trump odejde – koneckonců je mnohem mladší.

Pokud konzervativci nakonec ztratí iluze o prezidentově odkazu a politice obecně, může Musk najít úrodnou půdu pro třetí cestu. Něco podobného už se navíc v minulosti stalo. Ve volbách v roce 1992 získala nezávislá kandidatura Rosse Perota, která byla založena na populistickém volání po vyrovnání rozpočtu, 19 procent hlasů.

I když tenkrát texaský magnát nezvítězil v jediném státě, republikáni Perota obviňovali, že ukousl část konzervativních hlasů pro prezidenta George H. W. Bushe a pomohl ke zvolení Billu Clintonovi. V Muskově případě je to však komplikovanější – potřeboval by náhradníka. Narodil se v Jihoafrické republice, do USA se později přestěhoval, a nemůže proto kandidovat na prezidenta.

Vztah Elona Muska s Donaldem Trumpem je ale komplikovaný. Ve středu Musk například volil slova uznání, když reagoval na uzavření 60denního příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. „Zaslouží si uznání. Prezidentu Trumpovi se skutečně podařilo vyřešit několik vážných konfliktů po celém světě,“ napsal Musk na sociální síť X a reagoval tak na příspěvek amerického prezidenta, ve kterém byla dohoda oznámena.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izrael souhlasí s podmínkami pro příměří s Hamásem, oznámil Trump. Pohrozil teroristům

Tagy: