Finance důchodcům přidělávají vrásky, hlavně je ale ničí samota, míní odborník
Vláda v pondělí schválila navýšení důchodů o 475 korun. Ředitel organizace Život 90 tuto zprávu vítá. Zároveň ale pro Primazprávy.cz upozornil, že pro některé důchodce to může znamenat, že přijdou o finanční dávku, která by jim například pomohla zvládnout financovat bydlení. Navíc seniory více než finanční stránka věci trápí samota.
Podle údajů Českého statistického úřadu o životních podmínkách domácností žije každý dvanáctý člověk v důchodu pod hranicí příjmové chudoby. „Ta situace je dlouhodobě vážná, protože si většina lidí neuvědomuje, že starobní důchod dnes činní zhruba 42 % průměrné hrubé mzdy,“ uvedl pro Primazprávy.cz ředitel organizace Život 90 Jan Lorman. Spousta z nich podle něj počítá s tím, že se o ně postará stát místo toho, aby si pro své stáří vytvořili finanční rezervu, která by jim tento propad vyrovnala.
I když navýšení důchodů o 475 korun vnímá jako pozitivní krok a vítá ho, zároveň upozorňuje, že by pro některé důchodce mohl mít poněkud negativní dopad. „U některých starobních důchodců může nastat situace, že překročí limit o desetikorunu a už nedosáhnou na dávku, která by jim pomohla financovat bydlení nebo něco jiného,“ upozornil Lorman.
Finance nejsou největším problémem seniorů
Finanční stránka sice seniorům přidělává vrásky, není to ale hlavní nesnáz, se kterou se na organizaci obracejí. „Nesmíme zapomínat, že současní senioři jsou generace, která přežila válku a obtíže padesátých let, takže se umí uskromnit. Nejtěžší je pro ně ale to, že žijí a neví proč ani pro koho. Navíc samota je kolikrát vede k absolutní ztrátě vůle a chuti do života,“ varuje Lorman.
Dle jeho zkušeností samota mnohem více doléhá na seniory žijící v městských sídlištích než na ty žijící na vesnicích. „Jsou mnohem izolovanější a často ani nevytváří společenství s lidmi, kteří bydlí v sousedství. Komunitní život ve městech v České republice je v tomto ohledu mizerný,“ upřesnil Lorman s tím, že na vesnicích je situace odlišná.
Ženy zvládají vdovství lépe než muži
Rozdíl mezi zvládáním samoty vidí i napříč pohlavím. Zatímco ovdovělí muži se často stáhnou do své ulity a mnohem hůř pak snášejí své nedostatky související s přibývajícími roky, ženy tento stav dokážou zvládat lépe. „I pro ně je to velice těžká chvíle, protože to ve většině případů byly právě ony, které pečovaly o toho druhého, ale dokážou vše lépe překonat,“ poukazuje Lorman a dodává, že velkým pomocníkem je při tomto zvládání ztráty milovaného člověka a životního partnera možnost jít mezi lidi a popovídat si, třeba i u kávy, což Život 90 zprostředkovává.
„Je mi sedmdesát let a můžu říci, že pro mě je to období, kdy se mi v tomto státě žije dobře. Nicméně to ale neznamená, že se tak máme všichni. Je tady totiž stále skupina lidí, vezměme si například situaci starších žen, u kterých se důchody mohou pohybovat hluboko pod hranicí deseti tisíc, a pokud žijí osamoceně, je jejich situace opravdu tíživá,“ uzavřel Lorman.