CNN Prima NEWS
Homosexuálové v Německu se dočkali, budou moct uzavírat sňatky
Německý spolkový sněm v pátek schválil legalizaci registrovaného partnerství. Pro se vyslovilo 393 zákonodárců, proti jich bylo 226, čtyři se zdrželi hlasování. Rozhodování probíhalo otevřeně, každý ze členů parlamentu byl povinen vhodit lístek do urny uprostřed zasedací síně. Návrh prošel i přes nesouhlas kancléřky Angely Merkelové. Očekává se, že změna zákona příští týden projde také Spolkovou radou, informuje portál Deutsche Welle.
Návrh zákona vznesla Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) spolu s Levicí (Die Linke) a Zelenými (Die Grünen). Proti byla Křesťanskodemokratická unie (CDU/CSU), kterou vede kancléřka Angela Merkelová. Jejím poslancům bylo nicméně umožněno hlasovat dle svého uvážení.
„Byla to dlouhá, intenzivní diskuze. Doufám, že po dnešním hlasování dojde nejen ke zvýšení vzájemného respektu, ale i klidu naší společnosti,“ uvedla po hlasování kancléřka.
Homosexuální styk byl v Německu trestně stíhán do roku 1969. Pak byl sice zákon zmírněn, ale i tak příslušný paragraf zůstal v trestním zákoně až do roku 1994. Během své volební kampaně v roce 2013 Merkelová argumentovala proti homosexuálním sňatkům „blahobytem dětí“ a přiznala, že si s touto záležitostí prožila „těžké chvilky“.
Koalice nebyla při hlasování jednotná
Předseda poslaneckého klubu SPD Thomas Oppermann při projevu k poslancům, které proběhlo ještě před hlasováním, přiznal, že otázka registrovaných vztahů se stala příčinou zhoršení vztahů mezi koaličními partnery. „Pro koalici to bezesporu není příliš příznivé, avšak pro lid ano,“ uvedl.
Člen CDU/CSU Volker Kauder se nechal slyšet: „Jsou kolegové, kteří budou hlasovat za, i ti, kteří budou proti. Já respektuji obě strany.“ Posléze dodal: „Já osobně se ovšem po mnohých úvahách přikláním k názoru, že sňatek je svazkem muže a ženy.“
Podle Kaudera se nejedná o diskriminaci společenské menšiny, jelikož práva partnerů ve stejnopohlavních párech jsou zaopatřena. „Jde jen o to, zda se svazek mezi mužem a ženou, který nazýváme manželství, stává přístupným i pro jiné. Pro mě to jednoznačně není totéž,“ cituje politika sever T-online.de.
Lídr SPD Martin Schulz uvedl, že sociální demokraté nebudou v budoucnu podepisovat koaliční dohodu se žádnou stranou, která nebude souhlasit s legalizací registrovaných partnerství.
V pondělí se Merkelová k překvapení všech vyjádřila, že dané téma by mělo být „otázkou svědomí“ každého člena parlamentu. Po tomto sdělení vyzval Schulz všechny, aby se hlasování neodkládalo na další funkční období.
Veřejnost homosexuály podporuje
Německá veřejnost je registrovanému partnerství jednoznačně nakloněna. Alespoň tedy podle nedávného vládního průzkumu antidiskriminačního úřadu. Z toho vychází, že 83% Němců homosexuální sňatky podporuje.
Den poté, co možnost registrovaných partnerství schválilo Irsko (květen 2015), téměř všechny německé noviny otiskly přes celou titulní stranu duhu. „Je na čase, paní Merkelová,“ řekla tehdy předsedkyně Zelených Katrin Göring-Eckardtová.
Německo se tak nejspíše stane 21. zemí, kde mají homosexuálové právo na registrovaná partnerství a adopci dětí. V Evropě jsou to Norsko, Švédsko, Dánsko (kromě Faerských ostrovů), Finsko, Island, Nizozemsko, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Lucembursko, Francie, Velká Británie (mimo Severního Irska a ostrova Jersey). V Rakousku a Itálii jsou homosexuální páry stále omezeny na občanské partnerství.
Autor: Pavlína Švarcová