Pokud jste vášnivý houbaři, neváhejte a vyrazte do lesa. Například v lesích na Přerovsku se dají najít už nejen kačenky, ale i všechny druhy smržů. Navíc mykologové letos objevili naprostou raritu. Kriticky ohroženou krasočíšku žlutou, která se u nás objevila po několika letech.
Kdo hledá, najde – alespoň to tvrdí odborníci. A tak jsme se zkušeným mykologem vyrazili do lesa na Přerovsku i my. S jeho pomocí po chvíli objevujeme první jedlé hřiby. Díky teplému počasí mohou houbaři při troše štěstí kromě kačenky české nasbírat také všechny druhy smržů nebo hlívu plicní. Všechny tyto houby jsou jedlé. Připravit se z nich dají polévky, omáčky i smaženice. Během hledání hřibů narazili mykologové na jednu velkou vzácnost. Krasočíšku žlutou. Tato houba se podle odborníků vyskytuje jen asi na čtyřech místech v Česku, a to velmi nepravidelně. Někde ji neviděli i dlouhých 10 let. Mykolog nám ukázal tajné místo na Olomoucku, kde se letos krasočíška objevila.
Pokud někdo krasočíšku objeví, měl by to nahlásit mykologům
„Je to houba, která je uvedena v červeném seznamu, patří mezi kritické druhy. Mnoho zkušených profesionálních mykologů tenhle ten druh vůbec nevidělo,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima mykolog Jiří Polčák. Pokud lidé v lese na tuto vzácnou houbu narazí, měli by prý informovat mykologickou poradnu.
Pokud si ji chcete odnést domů, mykologové vzkazují, že v žádném případě jedlá není. „A nevyniká žádnýma chuťovýma vlastnostma ani vůní. Je to houba opravdu nejedlá,“ upřesnil Polčák. Tyto plodnice, které mykolog nasbíral, prý po usušení skončí jako vzácný exponát v muzeu.