KOMENTÁŘ: Jednotní „vlastenci“? SPD i Stačilo! se mohou rychle rozpadnout, ostrouhalo by i ANO

Hnutí SPD a uskupení Stačilo! vstupují do sněmovních voleb s vydatnou podporou jiných menších stran. Díky tomu vzrostly jejich preference a šance na úspěch v podzimním klání, ale má to i své zápory. Oba slepence jsou totiž plné lidí, kteří nemají se svými kolegy zrovna dobré vztahy. Strany navíc rozdělují i některá témata. Velmi rychle se tak může stát, že se Tomiu Okamurovi, respektive Kateřině Konečné, jejich projekty rozpadnou. To by velmi pravděpodobně poškodilo i nejsilnější opoziční hnutí ANO. Mementem může být situace na sousedním Slovensku.

Čísla hovoří jasně. SPD by za asistence tria spojenců (Trikolora, PRO, Svobodní) podle nejčerstvějšího výzkumu STEM pro CNN Prima NEWS dosáhlo na 11,6 procenta hlasů a přeskočilo by i hnutí STAN. Pro uskupení Stačilo! v čele s šéfkou KSČM Kateřinou Konečnou by hlasovalo 5,8 procenta voličů, což by znamenalo návrat do sněmovních lavic. Pro komunisty a spol. rovněž velký úspěch.

ČTĚTE TAKÉ: Novotný se musí omluvit Okamurovi za vulgarity, rozhodl soud. Šéfovi SPD zaplatí i odškodné

Jedna věc je však prodrat se do Sněmovny a získat solidní počet křesel, druhá věc je udržet své lidi pod kontrolou. A zde musí mít Okamura i Konečná v hlavách obrovské vykřičníky.

Do své koalice (ta podle Okamury na rozdíl od Spolu není podvodem na voliče) získalo SPD politiky z řad hnutí Trikolora, PRO a Svobodných. Co jméno, to protisystémová partaj, všechny si zakládají na odporu k Ukrajincům a současné vládní koalici, přičemž premiéra Petra Fialu vykreslují asi tak líbivě jako Satana. K tomu si připočtěme kontroverze a konspirační teorie z dob koronavirové pandemie a plošného očkování.

Společné body tak tyto partaje zjevně mají. Stejně tak mezi nimi ale panují i staré spory. Například šéf a zakladatel PRO Jindřich Rajchl, právník a někdejší fotbalový bafuňář, v minulosti kandidoval na šéfa Trikolory proti dnes už dlouholeté předsedkyni Zuzaně Majerové. Nakonec neuspěl, partaj opustil a přišel s PRO.

Lídr Svobodných Libor Vondráček se zase předloni dušoval, že ho spolupráce s Trikolorou pod vedením Majerové „mrzí“... jen proto, aby s ní znovu skončil v jedné partě s SPD a Rajchlovým PRO. A takřka všechny tyto partaje si v posledních letech vzájemně lezly do zelí s různými protivládními protesty, když se každá z nich pokoušela získat vlastní místo na slunci.

Co by na to řekla Horáková?

V uskupení Stačilo! jsou komunisté jednoznačně nejsilnějším hráčem, ale ne jediným. Konečná coby předsedkyně KSČM, potažmo i šéf Stačilo! Daniel Sterzik vystupující pod nickem „Vidlák“, se opírají o podporu uskupení Spojení demokraté – Sdružení nezávislých a České strany národně sociální. Druhá jmenovaná je mimochodem partají, jejíž členkou byla před svou popravou v roce 1950 mimo jiné i Milada Horáková – snad nejznámější oběť justičních vražd komunistického režimu.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Více než 70 let starý vykonstruovaný proces si část členů ČSNS připomíná, ačkoliv jim dnes podle všeho nevadí jít do voleb společně s komunisty. Konečná na dotaz CNN Prima NEWS ohledně Horákové a názorů na ni panujících v ČSNS uvedla, že „už ji fakt nebaví pořád omílat minulost“. Na druhou stranu, i tady se potenciálně může rozhořet velmi ostrý konflikt.

Memento z pod Tater

Okamura i Konečná tak mohou za pár měsíců ve Sněmovně klidně čelit rozpadu svých klubů, protože si jejich členové začnou vzájemně vjíždět do vlasů. Za ukázkovým příkladem nemusíme chodit daleko, stačí se podívat k našim bývalým federálním partnerům. Součástí slovenské vládní koalice je Slovenská národní strana (SNS) Andreje Danka, která však už stihla přijít o několik členů již tak extrémně individualistického poslaneckého klubu.

Premiéru Ficovi se nakonec podařilo s rebely zvolenými za SNS uzavřít dohodu výměnou za to, že se jeden z nich, Rudolf Huliak, stal ministrem sportu a cestovního ruchu. Další vzbouřenec, tentokrát z koaličního Hlasu-SD, Samuel Migaľ, se zase po dohodě s Ficem stal ministrem pro investice. Fico tak zachránil svoji extrémně křehkou koalici, ačkoliv se její členové donedávna veřejně uráželi.

To samé může nastat i u Okamury s Konečnou a důsledky toho může pocítit i hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. ANO je jednoznačným favoritem voleb a je klidně možné, že se při tvorbě koalice bude muset opírat o SPD či Stačilo! Je takřka jisté, že v takovém případě by šlo o velmi nejistý podnik, u kterého by Babiš mohl skřípat zuby tak hlasitě, že to ze Sněmovny uslyší až v Průhonicích.

Jak ale zní oblíbené klišé politiků – karty rozdají voliči.

PODÍVEJTE SE: Návrat gurua Járy? Soudy rozhodují podivně, míní Okamura. Zvažuje interpelaci Blažka

Tagy:
komunista politika Andrej Babiš KSČM Tomio Okamura volby koalice ANO 2011 Robert Fico vláda Kateřina Konečná Svoboda a přímá demokracie Strana svobodných občanů Poslanecká sněmovna ČR politický proces Slovenská národná strana Stačilo! politické strany a hnutí