Tuzemští i zahraniční experti vnímají íránský odvetný raketový útok na irácké základny hostující americké síly z velké části jako gesto. Ať už dovnitř íránského režimu, tak směrem k USA, že v případě nutnosti Írán dokáže zasáhnout americké cíle na Blízkém východě. Američtí zpravodajové se obávají eskalace konfliktu i možného přerostu v otevřený konflikt.
Zkušený válečný zpravodaj a novinář kuvajtských novin AL Rai Elijah J. Magnier interpretuje raketový útok na irácké základny z iránské strany především jako gesto, které mělo ukázat, že Írán dokáže zasáhnout americké cíle.
Pokud na nás zaútočíte, dokážeme odpovědět
„Irán v tomto útoku sdělil Trumpovi, že: pokud na nás zaútočíte, jsou tisíce amerických a spojeneckých sil na základně Ajn al-Asad v Iráku. Všichni shromáždění na jednom místě. V případě odvety budou všichni zabiti a základna zničena,“ napsal Magnier na Twitteru.
Podle něj to vypadá, že útoky byly pečlivě kalibrovány, aby se zabránilo americkým obětem. Magnier také soudí, že jde o první krok, který může dát do pohybu další útoky – i co se týká íránských spojenců – pro vyčerpání amerických sil na Blízkém východě.
„Počet obětí by měl být malý, nebo nulový. To je důležité pro vyhnutí se ‚šílené reakci‘ od USA,“ uvedl v dalším příspěvku. Pokud nebudou oběti, USA nebudou podle novináře v pozici, kdy by musely opětovně zasáhnout, a „spolknou“ fakt, že byly Íránem konfrontovány.
Urychlení eskalace, záleží na Trumpově interpretaci
Podle zpravodaje Stephena Collinsona ze CNN iránský odvetný raketový útok výrazně urychlí cyklus eskalace, který hrozí v přerostu do otevřené války s USA. Úder podle něj nebyl tak mocný, jak vzhledem k symbolice generála Sulejmáního být mohl. Pokud ho americký prezident bude interpretovat tímto způsobem, pak může otevřít cestu k omezení eskalace současné krize.
Jako riziko vnímá íránský krok zahraniční zpravodajka Sky news Deborah Hynesová, podle níž bylo íránské rozhodnutí k přímému raketovému útoku velkým hazardem, který může být dalším krokem k válce.
Gesto dovnitř Íránu, další akce přijdou později
Arabista Petr Pelikán ze Západočeské univerzity v Plzni ve veřejnoprávní televizi uvedl, že „pokud bychom skončili na těchto dvou útocích (na základny v Iráku), tak by to bylo skutečně skvělé.“
Podle Pelikána nesmíme ale také zapomínat na to, že by se mohly mstít ještě další národy v oblasti, protože kromě zabití generála Sulejmáního byli zabiti ještě významní iráčtí vojenští velitelé.
„Mé očekávání je takové, že kromě tohoto druhu útoku, by ještě mohl přijít soustředěný systematický tlak v různých dalších místech v regionu od Afghánistánu až po Izrael. A já vždycky říkám, že o těch jednotlivých akcích se ani nemusíme dozvědět, protože nebudou dávány do souvislosti s odvetou za to, co se stalo generálu Sulejmánímu.“
Také podle českého arabisty byl tento konkrétní útok dělaný na efekt. Bez znalosti detailů těžko říci, nakolik byl škodlivý ani zda to bylo vůbec jeho cílem. Také on se domnívá, že jde o gesto, symbol dovnitř Íránu. „Další akce přijdou později a nebudou ani tolik vidět, protože Íránci jsou trpěliví a houževnatí,“ dodal.