V reakci na vyhrocenou situaci mezi USA a Íránem začaly některé státy s přesunem svých vojáků působících v Iráku. Německo, Slovensko, Chorvatsko, Kanada nebo Španělsko začaly s přemísťováním svých vojáků. Čeští vojáci v Iráku zatím zůstávají a postup ČR koordinuje s aliančními partnery NATO, uvedl mluvčí ministerstva obrany. Stejně se vyjádřil i premiér Andrej Babiš.
Německo přesunulo tři desítky vojáků do Kuvajtu a Jordánska. Z Iráku přesunulo svých sedm vojáků i Slovensko. Podobně reagovalo Chorvatsko, Kanada a aktuálně i Španělsko, které přesunulo do Kuvajtu deset ze svých třinácti vojáků působících v Bagdádu. Vojáky je z Iráku v případě žádosti Bagdádu připravena stáhnout Velká Británie. Francie kontingent ponechává na místě.
ČR přemístění vojáků zatím neplánuje
Česká republika zatím vojáky z Iráku stáhnout neplánuje. „Čeští vojáci se z mise v Iráku nestahují, zůstávají na místě v prostoru operace. Jsou v bezpečí na základnách. Vše je v koordinaci s dalšími spojenci v NATO,“ napsalo v úterý Ministerstvo obrany ČR na Twitteru.
Írán v odvetě zaútočil na základny v Iráku. Podle Trumpa je vše v pořádku. Jaká přijde reakce?
Írán v reakci na zavraždění svého předního generála Kásima Sulejmáního vypálil více než deset balistických střel na základny v Iráku, na kterých se zdržují americké vojenské síly. Ztráty a škody se vyhodnocují. Doposud nebyli potvrzeny žádné oběti. Všichni čeští vojáci v Iráku jsou v pořádku.
Toto rozhodnutí trvá i po nočních útocích Íránu na základny v Iráku hostící americké vojenské síly.
„My to samozřejmě průběžně monitorujeme. Jsme online ve spojení. Asi před půl hodinou byl poslední telefonát s velitelem našich vojáků v Iráku, kde nám potvrdil, že všichni jsou živí, zdraví a v pořádku,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Na základnách, kde jsou, tak tam bezpečnostní situace samozřejmě je napjatá jako v celém Iráku, nicméně nemáme indikace o tom, že by tam byla nějak extrémně vyhrocená. To znamená ano, v tuto chvíli čeští vojáci zůstávají v místě operačního nasazení a neplánujeme jejich stažení.“
V Iráku působí čtyři desítky českých vojáků
Setrvání českých vojáků v Iráku potvrdil novinářům během své dnešní návštěvy Olomouce i premiér Andrej Babiš. „V rámci naší mise jsme se nerozhodli k nějaké evakuaci,“ podotkl podle ČTK premiér.
V Iráku působí čtyři desítky českých instruktorů vojenské policie a chemického vojska, jejichž úkolem je cvičit tamní ozbrojené síly. Působí na místě v rámci dvou legálních operací na základě dohod s iráckou vládou: výcvikové operace NATO a globální koalice proti Islámskému státu. Čeští vojáci jsou dislokováni na dvou místech. V současné chvíli je výcvik pozastaven.