Občané Itálie rozhodli, že politické strany Vzhůru, Itálie, Liga severu a Bratři Itálie získají v dolní komoře parlamentu největší počet křesel. Podle BBC dosáhne středopravá koalice na maximálně 268 křesel, ale k utvoření většiny potřebuje 316 křesel. Vytváření vlády se tak může protáhnout na několik týdnů.
Italové si volili své politické zástupce do Poslanecké sněmovny i do Senátu. V Itálii mají na rozdíl od zbytku Evropy Poslanecká sněmovna i Senát stejné pravomoci a volí se zároveň na stejný počet let.
Nejsilnější jednotlivou stranou se stalo populistické protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) s 32 procenty hlasů. Středopravá koalice získala 37 procent hlasů.
Expremiér a současně také šéf poslanců Vzhůru, Itálie Berlusconi, je momentálně ve výkonu trestu a nemůže tak vykonávat funkci premiéra. Hlava strany Vzhůru, Itálie proto po zveřejnění prvních odhadů uvedl, že pokud Liga severu získá v rámci koalice největší počet křesel, bude koaličním kandidátem na post premiéra šéf Ligy Matteo Salvini.
Silvio Berlusconi ale zároveň dodal, že po uplynutí jeho trestu, který si „odpykává“ výpomocí v domově důchodců, by se v příštím roce předsedou vlády opět rád stal.
Podle médií jde o triumf populistů, velkém množství povolebních variant a hrozící politické nejistotě.
Vládnoucí Demokratická strana (PD) bývalého premiéra Mattea Renziho skončila podle odhadů na třetím místě a jak sama uvedla, odejde do opozice, pokud se prognózy potvrdí.
Podle italského ministerstva vnitra přesáhla volební účast 70 procent.