Tisíce tenisáků i květin: Wimbledon je jako divadlo. Proč je na kurtech tráva méně zelená?

Wimbledon, který začal v pondělí, vyžaduje dlouhé přípravy. Travnaté kurty prestižního turnaje se chystají do nejmenšího detailu, zahradníci pečují o desítky tisíc květin a manažer distribuce míčků dohlíží na složitý proces, během nějž se protočí 64 500 kusů, popisuje web The New York Times.

V pondělí začal v Londýně 138. ročník tenisového Wimbledonu. Jedinému grandslamu hranému na trávě předchází dlouhé přípravy, píše web The New York Times.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Večer se urvu ze řetězu a půjdu do ulic, říká jubilant Vémola. Přiznal zklamání z Végha

Na turnaji se představí například obhájce titulu Carlos Alcaraz, 24násobný grandslamový šampion Novak Djokovič, šampionka French Open Coco Gauffová nebo světová jednička mezi muži Jannik Sinner.

Do akce jde také několik Čechů: Titul v ženské dvouhře obhajuje Barbora Krejčíková, navázat na předloňský triumf chce Markéta Vondroušová a s travnatým grandslamem se bude loučit dvojnásobná šampionka Petra Kvitová. Kromě nich se na turnaji představí také Linda Nosková, Marie Bouzková, Linda Fruhvirtová či Kateřina Siniaková, z mužů pak Jakub Menšík, Tomáš Macháč, Jiří Lehečka a Vít Kopřiva.

Precizní trávník a desítky tisíc květin

Vedoucí kurtů a zahradnictví v All England Lawn Tennis Club (AELTC) Neil Stubley a jeho tým musí být v plném nasazení kvůli správě 88 travnatých kurtů ve třech areálech. Pro Stubleyho to bude 30. turnaj. Začínal jako učeň a převzal funkci po svém předchůdci rok předtím, než All England Club hostil olympijské tenisové soutěže v Londýně v roce 2012. On a jeho tým 18 lidí, který se během turnaje rozroste na 31, jsou zodpovědní za „všechno, co na místě roste“, včetně plevele.

„Každý den testujeme výšku odskoku míče a tvrdost povrchu. Pokud jsou příliš tvrdé, můžeme přidat trochu více vody. Pokud jsou příliš měkké, můžeme prostě pozastavit zavlažování a nechat je trochu více vyschnout,“ popsal Stubley. Dodal, že minulý týden aplikovali poslední tekuté hnojivo, aby tráva získala správnou barvu. Podle něj je méně zelená, než lidé očekávají. „Zelenou barvu získáváte díky dusíku, ale aby rostlina dusík spotřebovala, musí přijmout vodu, aby ho rozložila, což znamená, že v rostlině je více vody, která ji činí ‚šťavnatější‘,“ sdělil Stubley. Aby byl trávník tmavší a měl lepší přilnavost, je dohnojován železem.

Komplimenty ohledně stavu trávníku prý Stubley vítá, ale zároveň nemá problém, když se o něm vůbec nemluví. „Vždy mluvíme o tom, že trávník je plátno a hráči na něj malují obraz. Pokud je s plátnem nějaký problém, dostane se naše práce do popředí,“ podotkl.

Úkolem hlavního zahradníka Martyna Falconera a jeho týmu je na druhou stranu zasadit a nechat vykvést 28 tisíc rostlin na začátku turnaje. Odhaduje, že na místě je až 15 tisíc petúnií, které jsou spolu s popínavými růžemi, břečťanem obepínajícím vnější část centrálního kurtu a hortenziemi, které zde rostou již desítky let, typickým znakem Wimbledonu.

Zahradníci nastupují v pět hodin ráno a každý má vlastní oblast, za niž nese odpovědnost. Zalévají, odstraňují odkvetlé květy, prořezávají a plejí, aby vše vypadalo dobře. Na konci čtrnáctidenního turnaje se pak rostliny prodávají ve prospěch Wimbledon Foundation. Ty, které zbydou, se darují místní komunitě a charitativním organizacím.

Nové míčky, prosím

Andy Chevalier je herec a spisovatel. Od roku 2018 však každé léto přerušuje svou kariéru, aby se stal ve Wimbledonu manažerem distribuce míčků. Se svou zástupkyní Esme Grittenovou a jejich týmem dohlížejí na 64 500 tenisáků.

Každé ráno je na tréninkové kurty doručeno dva tisíce míčků. Na zápasových kurtech je systém ještě propracovanější. „Každý kurt začíná s 21 plechovkami neotevřených míčků. Během dne, jak zápasy pokračují, sběrači schraňují použité plechovky. Každých devět her uslyšíte rozhodčího říkat: ‚Nové míče, prosím,‘ a otevřou se dvě nové plechovky. Dvě použité plechovky se vloží do tašky a na konci zápasu je přinesou zpět mému týmu v rohu centrálního kurtu,“ vysvětlil Chevalier.

Nejkomplexnější úkol Chevaliera však nemá s novými míčky nic společného. „Celý den třídím míčky a snažím se zjistit, které byly použity pro tři, pět, sedm nebo devět her. Míče z devíti zápasů se posílají dál, aby se prodaly jako suvenýry. Každý rozhodčí má ale tajnou plechovku. V té jsou míče, které byly použity ve třech, pěti nebo sedmi zápasech. Posuzuje se měkkost, opotřebení loga a tlak v míči. Pokud se během zápasu nějaký míč ztratí, rozhodčí vezme náhradní ze své plechovky. Tímto způsobem není v rotaci šesti míčů žádný zcela nový míč, když hrajete osm zápasů.“

„Všechno je to podobné jako přípravy na divadelní představení,“ sdělil Chevalier, který si své role velmi cení. „Všechny tyto sekce se spojí, aby vytvořily tuto úžasnou živou událost, při které nikdy nevíte, co se stane. Je to živé divadlo světové úrovně,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hokejová kolébka Růžičky a Hlinky v ohrožení. Verva ztrácí sponzora, hrozí i konec v lize

Tagy:
Londýn Velká Británie květiny tenis Petra Kvitová Wimbledon Kateřina Siniaková Barbora Krejčíková tenista sport Markéta Vondroušová Novak Djoković Tomáš Macháč Marie Bouzková Jannik Sinner Vít Kopřiva Jiří Lehečka sportovní událost Linda Fruhvirtová Linda Nosková Carlos Alcaraz Jakub Menšík sportovní disciplína Coco Gauffová