Kalifornské požáry mají na svědomí minimálně 21 lidí

Už 21 obětí si na své konto připsaly požáry v Kalifornii. Ohnivá smršť zničila 115 tisíc hektarů a 3 500 budov. Hasiči svádí nerovný souboj s plameny, které ničí Kalifornii. Necelé čtyři stovky lidí se stále pohřešují.

Požáry nejvíce zasáhly oblast Sonomy. Tisíce hektarů zničil nekontrolovatelný oheň a téměř čtyři tisíce budov lehlo popelem. Požáry mají na svědomí už 21 obětí a 400 lidí se stále pohřešuje. Jeden z největších požárů se šířil z Napy do sousední oblasti Solano. Nařízeny jsou další evakuace i ve čtvrtích, které byly doposud v bezpečí.

S požáry bojují tisíce hasičů

Osm tisíc hasičů se už několik dní snaží uhasit tuhle ohnivou katastrofu, ale jak sami říkají, je to nerovný souboj. „Oheň útočí v takové míře a takovou silou, že hasiči mnohdy nestačí utíkat do bezpečí,“ řekl pro New York Times šéf hasičů Ken Pimlott. V běžném provozu hasiči pracují 24 hodin a poté mají stejně dlouhou pauzu. Kvůli požárům to ale není možné. Hasiči hasí nepřetržitě i několik dní v kuse a tak není divu, že už jim docházejí síly.

Spolu v dobrém i zlém

Sérii požárů doprovází i srdceryvné příběhy obětí. Mezi těmi je například manželský pár, který nedávno oslavil neuvěřitelné 75. výročí svatby.

Charles Rippey byl stoletý stařík, který žil se svou ženou Sarou (98) v Napě. Oba zahynuli v důsledku smrtících požárů, které postihly oblast Napy a Sonomy. Děti manželů jsou ze ztráty rodičů zdrcené. „My děti jsme vždycky mluvily o tom, jaké by to bylo, kdyby jeden z nich zemřel. Protože oni bez sebe nemohli být,“ řekl Mike Rippey, syn zesnulých manželů. „Fakt, že odešli spolu je vlastně to, co by si přáli,“ dodal.

Postižené oblasti zůstávají bez elektřiny, je vyhlášen nouzový stav a pokračuje evakuace z kritických částí Kalifornie. Katastrofu bedlivě sleduje i Bílý dům. Prezident Trump již nařídil poskytnutí federální pomoci zasaženým oblastem.

Tagy: