V pěti krajích oproti loňskému roku stoup počet obětí dopravních nehod. Celkově se jejich počet vyšplhal na 502 osob. Svou daň si vybrala podle dopravního experta Romana Budského nejen nepozornost účastníků silničního provozu, ale i celosvětový problém takzvaných smartphone zombies- tedy chodců s chytrým telefonem.
V roce 2017 vyšetřovala Policie ČR celkově 103 821 dopravních nehod, při kterých zahynulo 502 osob, dalších 2 339 bylo zraněno těžce a 24 740 lehce. Nejčastěji se umíralo na silnicích Středočeského kraje, zde statistiky zaznamenaly 63 obětí. Meziročně však došlo k významnému snížení o 43 usmrcených. Druhá příčka patří Jihomoravskému kraji, ovšem zde naopak počet mrtvých vzrostl o 10. V těsném závěsu jsou kraje Plzeňský (53 usmrcených, nárůst o 12) a Jihočeský (52 obětí, meziročně o 1 více).
„Naopak nejméně obětí nehod zaznamenali v Karlovarském kraji, a to 12. Následuje Praha se 17 mrtvými. Třetí nejlepší výsledek – 24 mrtvých - zaznamenaly statistiky hned ve čtyřech krajích, a to Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém a Zlínském,“ uvedl pro Primazprávy.cz dopravní expert Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Nejčastější příčinou smrtelných nehod byla nepřiměřená rychlost jízdy. Ta si v loňském roce vybrala daň v podobě 169 usmrcených. Následují nedání přednosti se 74 a nedostatečné věnování se řidiče řízení se 65 mrtvými.
Velkým problémem se stávají takzvané smartphone zombies
„Nedostatečná pozornost účastníků silničního provozu je celosvětově stále větším problémem. A týká se to i chodců. Ne náhodou byl pro ty z nich, kteří se za chůze plně oddávají radovánkám se svým chytrým telefonem, zaveden trefný název smartphone zombies. A chodci by měli být pozorní i na místě, které by mělo být pro ně nejbezpečnější, tedy na přechodu pro chodce. Loni tam zahynulo vinou řidičů 18 chodců, tedy téměř každá 5. oběť z jejich řad,“ vysvětlil Budský.
Z 502 obětí dopravních nehod bylo 101 právě z řad chodců. Ze statistik vyplývá, že 43 z nich přišlo o život za dne, což je meziroční nárůst oproti loňskému roku. Dále pak vyplývá, že 71 chodců přišlo o život při kolizích v obci.
Za více než čtvrtinou nehodou zaviněných cyklisty hrál roli alkohol
Alkohol asistoval celkem u 4 251, drogy pak u 231 nehod. Alkohol měl na svědomí 42 lidských životů a drogy se podepsaly na 4 smrtelných případech, alkohol v kombinaci s drogami zabil 1 osobu.
„Řidiči motorových vozidel způsobili v alkoholovém opojení 4 procenta z celkového počtu všech jimi zaviněných nehod. U chodců to ovšem bylo téměř 12 procent. Ovšem u cyklistů bezmála 27 procent, čili každá čtvrtá jimi zaviněná nehoda. Zarážející je, že celkově u nehod s alkoholem 86 procent usmrcených šlo na vrub viníků, u kterých byla v krvi zjištěna hladina alkoholu vyšší než 1 promile,“ dodal Budský.