Usman Khan, který v pátek ubodal v Londýně dva lidi, než ho policisté zastřelili, má za sebou pestrou minulost. Už v roce 2008 se dům, ve kterém žil, stal terčem policejní razie. Tehdy Khan v rozhovoru pro BBC policejní akci odsoudil s tím, že není žádný terorista. O dva roky později byl zatčen a následně odsouzen za plánování teroristických útoků.
Nahrávka z roku 2008 zachycuje rozhovor s Usmanem Khanem poté, co jeho dům prohledala protiteroristická jednotka policie. Tehdy mu mělo být 15 let. „Narodil jsem se a vyrostl v Anglii, ve městě Stoke-on-Trent v Cobridge… Celá komunita mě tu zná a ví, že nejsem terorista,“ tvrdil před 11 lety muž, který v pátek nožem zavraždil dva lidi a další tři zranil.
Khan v mládí žil v rodinném domě v Rushton Grove v okrese Cobridge. Jeho otec se živil jako taxikář. Podle britských médií byl sportovně založený a ve škole prospíval velice dobře. Pak ale školy zanechal a už v roce 2010 byl spolu s dalšími devíti členy gangu zatčen za plánování teroristického útoku. Skupina měla v plánu spáchat atentát na tehdejšího starostu Londýna Borise Johnsona, bombový útok na sídlo akciové burzy London Stock Exchange a následně rozpoutat krvavé peklo v Londýně ve stylu teroristických útoků v indické Bombaji z roku 2008.
V roce 2012 byl Khan odsouzen na osm let, ale loni ho soud propustil na podmínku. Přestože měl podle britských médií nařízeno nosit elektronický náramek, aby ho úřady mohly sledovat, nezabránilo mu to spáchat teroristický čin v srdci Londýna. A tato situace by se mohla brzy opakovat. Podle premiéra Borise Johnsona totiž byly předčasně propuštěny desítky lidí, kteří byli odsouzeni za zločiny spojené s terorismem.
Johnson v rozhovoru pro BBC uvedl, že je „odporné“, když někdo tak nebezpečný jako Khan může být propuštěn z vězení poté, co „si odseděl jen osm let“. Johnson dále uvedl, že je to výsledek „levicové vlády“ labouristů. Na otázku reportéra, co konzervativci v posledních 10 letech udělali pro to, aby se legislativa změnila, odpověděl Johnson následovně:
„Hlasoval jsem proti tomu v roce 2003 i 2008. Nyní jako premiér učiním kroky vedoucí k tomu, aby se nemohlo stát, že lidé, kteří spáchají závažné sexuální, násilné, nebo teroristické skutky, budou propuštěni tak brzy.“
Johnson také uvedl, že bylo předčasně propuštěno přibližně 74 lidí, kteří byli uvězněni za činy spojené s terorismem. Britský premiér dodal, že ihned po útoku na London Bridge byla přijata opatření „s cílem zajistit, aby nedošlo k ohrožení veřejnosti“. Počet propuštěných následně potvrdilo i ministerstvo spravedlnosti.