Ilustrační foto: Alkohol Zdroj: foto: pixabay.com
Výzkum společnosti Median pro Ministerstvo zdravotnictví odhalil benevolenci Čechů k alkoholu v rámci rodiny. Kromě toho, že 34 % respondentů uvedlo, že se jejich první alkoholická zkušenost nesla v rodinné atmosféře, také třetina považuje za bezpečné konzumovat malé množství v těhotenství.
Daňový balíček, který vláda loni protlačila Poslaneckou sněmovnou, obsahuje také zvýšení daně na lihoviny. Kabinet argumentuje alarmující situací ohledně konzumace alkoholu v České republice.
Ministerstvo zdravotnictví si nyní nechalo zpracovat sociologický průzkum od společnosti Median. Výzkumníci za pomoci dotazníku zjišťovali, jak Češi vnímají alkohol, jaký k němu mají vztah a co vědí o zdravotních rizicích spojených s jeho konzumací.
Přestože byl tzv. daňový balíček terčem kritiky ze strany části veřejnosti a opozice, která tvrdila, že vláda zvedá daně pouze proto, že potřebuje peníze do svého „rozdavačného“ rozpočtu a schovává to za snižování škodlivých dopadů návykových látek a hazardu, Češi opravdu vévodí ve světových alko-tabulkách.
Průzkum Medianu navíc dokazuje, že si část zdejší společnosti neuvědomuje rizika spojená s pitím alkoholu. Češi k němu přistupují relativně benevolentně.
V malé míře nic neškodí
Třetina respondentů v průzkumu odpověděla, že jim přijde v pořádku, když pije žena v průběhu těhotenství malé množství alkoholu a nepovažují to za žádné riziko. Asi 60 % respondentů mělo zcela opačný názor, 6 % nedokázalo odpovědět.
Ministerstvo zdravotnictví loni spustilo kampaň Nepít je normální, v rámci které vytvořilo několik videospotů. Jeden z nich se zaměřuje právě na pití alkoholu v těhotenství. Hlavní vzkaz zní: „Pokud je žena těhotná, neexistuje žádné množství alkoholu, které lze považovat za bezpečné.“
Hlavním problémem je, že dopady občasné konzumace alkoholu v těhotenství nejsou dokonale zmapovány. Studie dochází k různým výsledkům, odborníci ale přesto ženy vyzývají k úplné abstinenci po dobu celého těhotenství.
Podle Světové zdravotnické organizace není společenské pití alkoholu mezi ženami Západního světa ničím výjimečným. Existují studie, které prokazují, že takové chování matek se s jistotou promítne ve zdraví jejich dětí. Jiné výzkumy to ale nepotvrzují. V současné době nicméně neexistuje vědecky potvrzené množství alkoholu, které by bylo v těhotenství bezpečné konzumovat.
Na druhou stranu - potenciální rizika vědci znají. Jak uvádí americký národní institut Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, alkohol se z krve matky dostává skrze pupeční šňůru také do krve dítěte. Pití alkoholu v těhotenství může vést k samovolnému potratu, narození mrtvého dítěte nebo velké řadě postižení, která si dítě ponese celý život.
S rodinou je pití povoleno
Sociologický průzkum agentury Median potvrzuje, že většina Čechů zažije svojí první alkoholickou zkušenost se svými přáteli. Druhá nejčastější společnost je rodina. 34 % respondentů poprvé okusilo alkohol buď s rodiči nebo s blízkými příbuznými.
Riziko nastává především pokud se jedná o nezletilé děti, které jsou stále ve vývoji. Podle Evropské školní studie ESDAP z roku 2015 se průměrný Čech napije sklenice alkoholu poprvé zhruba ve 12 letech. Lidské tělo ale dospívá ještě několik let a alkohol může celý proces negativně ovlivnit.
Kromě toho, že je pití alkoholu do 18 let nelegální, má především zdravotní rizika. Mezi ně patří například zhoršená paměť nebo schopnost učit se. Alkohol může trvale poškodit vyvíjející se mozkové buňky.
Pití alkoholu v mladém věku v České republice není raritou. Napomáhá tomu třeba dostupnost, kterou téměř 90 % dospívajících Čechů označuje za velmi snadnou. Alarmující je také, že pouze 9 % dospělých zasáhne, když se setká s dětmi konzumujícími alkohol. Tématu pití u mladistvých se věnuje například projekt Respektuj 18.
Češi vypijí ročně 11,6 litru alkoholu na člověka, říkají data OECD za rok 2017, což nás řadí na čtvrté místo mezi zkoumanými zeměmi. Ministerstvo zdravotnictví chce situaci změnit, ministr se vyslovil například i pro omezení reklamy propagující alkohol.
Štěpán Sochor