Francie zažívá největší protivládní protesty od roku 1968, uvedla agentura AP. Škody jdou podle zpráv do stovek milionů eur. Protesty proti zvyšování daní na pohonné hmoty ve Francii pokračovaly i o víkendu, kdy policie použila proti demonstrantům ve žlutých vestách tisíce kanystrů slzného plynu a vodní děla.
Více než 100 lidí bylo o víkendu zraněno při násilných protestech proti zvyšování cen pohonných hmot v Paříží, celkem 412 účastníků demonstrací skončilo ve věžení. Francouzský premiér Edouard Philippe proto na dnešek naaplánoval tzv. krizové rozhovory s představiteli velkých politických stran. Francouzská vláda podle tisku zvažuje také vyhlášení výjimečného stavu.
V centru francouzské metropole o víkendu hořely desítky automobilů, které podpálil demonstrující dav. Protesty přitom v Pařízi začaly již minulý měsíc a původně se jich účastnili především motoristé, kterým vadilo zvyšování daní u pohonných hmot.
V uplynulých dnech pak demonstrace za snížení cen pohonných hmot přerostly v otevřené protivládní protesty - vláda současného prezidenta Emanuela Macrona se údajně nestará o problémy obyčejných lidí. Francie je podle demonstrujících rozpolcená, a rozdíly ve společenských vrstvách se prohlubují. Nezaměstnanost v celé zemi roste, v některých regionech dosahuje až 20 %.
Dav poničil i Vítězný oblouk
Aktivisté, oblečení do nápadných žlutých vest zapalovali o víkendu automobily, rozbíjeli okna, plenili obchody a na policii házeli kameny. V neděli také posprejovali Vítězný oblouk a poničili sochu Marianne, která je považována za symbol Francouzské republiky. Policie reagovala použitím vodních děl a slzného plynu, a uzavřela desítky ulic a stanic metra.
V neděli protesty pokračovaly také na západě a jihu země. Mluvčí vlády Benjamin Griveaux v reakci na víkendové události oznámil, že vláda uvažuje o vyhlášení mimořádného stavu. Premiérova tisková kancelář uvedla v prohlášení, že v úterý bude Edouard Philippe jednat se zástupci žlutých vest a pokusí se zmírnit napětí.