Australská charitativní organizace WIRES na pomoc zvířatům postiženým ohněm měla vybrat částku 60 milionů dolarů, na kterou se dobrosrdeční lidé z celého světa složili. WIRES měla pak vybrané peníze rozdělit mezi organizace, které popálená zvířata léčí a aktivně se o ně starají. Doposud však z celé částky rozdala organizacím pouze 6,5 milionu dolarů, informoval Daily Mail.
Charitativní organizace WIRES zahájila 22. ledna dva grantové programy pro menší neziskové organizace, které se starají o popálená zvířata. Nabídla jim část ze tří milionů australských dolarů. Tato nabídka však většinu organizací rozhořčila, jelikož se v porovnání s vybranými 60 miliony jedná o skutečně nepoměrnou částku a některé organizace doposud slíbené příspěvky neobdržely vůbec. Pečovatelé tak léky, obvazy a veškerou péči mnohdy hradí ze svého.
To je také případ Possum Wildlife, organizace z Nového Jižního Walesu. Od WIRES neobdržela žádné peníze, majitelé Steve Garlick a jeho žena Rosemary Austen pomocí Facebooku provozují svou vlastní sbírku, aby se díky finančním příspěvkům od dárců udrželi nad vodou. Steve Garlick sdělil Daily Mailu, že jelikož se v případě jejich dobrovolné organizace jedná o nelicencovanou práci, on ani manželka nevěřili, že by měli nárok na jakýkoliv grant. „Žádné peníze jsme nedostali. Nepodávali jsme ani žádost, jelikož jsme skutečně zaneprázdněni nepřetržitou péčí o popálená zvířata.“
„Je to skutečně ubohé. Oni absolutně netuší, co se tu děje, a myslím, že jim je to jedno,“ dodal Garlick. Dee Smithová, obyvatelka Sunshine Coast, sdělila serveru Daily Telegraph, že sama provozuje sbírku zdravotnických potřeb, které poskytuje přímo neziskovým organizacím, které mají zvířata v péči. Tvrdí totiž, že než se peníze od WIRES dostanou na místa určení, trvá to velmi dlouho a neziskové organizace potřebují pomoc ihned. „Vím o skupině pečovatelů ve Victorii, z níž všichni požádali o financování prostřednictvím WIRES, ale nikdo se jim neozval,“ uvedla Smithová.
WIRES obdržel více než 60 milionů dolarů od lidí ze všech koutů země poté, co fotografie popálených a zraněných zvířat obletěly svět. Mezi dárci jsou například známé osobnosti jako Ellen DeGeneres, Leonardo DiCaprio nebo Nick Kyrgios.
WIRES rozděluje své dary ve třífázovém procesu, z něhož byl první zahájen teprve před dvěma týdny prostřednictvím grantového procesu. Organizace brzy zahájí 2. fázi svého projektu a nabídne tak na dlouhodobou rehabilitaci a výzkum ohrožených druhů 25 milionů dolarů. Třetí etapa se má soustředit na zvyšování počtu. Prostředky přidělené na tuto fázi se budou pohybovat kolem 22 milionů dolarů. Ačkoli má WIRES svůj finanční plán, organizace pečující o zvířata si stěžují, že je tento plán nesmyslně zdlouhavý a špatně rozvržený.