Aktivista Tommy Robinson byl dnes ráno propuštěn z londýnského vězení Belmarsh, kam byl poslán po odsouzení za pohrdání soudem. Robinson byl propuštěn poté, co si odseděl devět týdnů z devítiměsíčního trestu, informovala britská média. Podle britského novináře, který Robinsona navštívil jen pár dní před propuštěním, z něj establishment udělal exemplární příklad, proti kterému se hřešilo daleko více, než hřešil on sám.
Robinson byl původně odsouzen na devět měsíců, když byl shledán vinným z pohrdání soudem, kdy navzdory úřednímu embargu na zveřejňování informací ze soudního procesu porušil zákon „agresivní konfrontací a natáčením“ některých obžalovaných v procesu pákistánského gangu pedofilů, který měl zneužívat nezletilé dívky. Robinsonův krok měl být „vážným zásahem do výkonu spravedlnosti“.
Tommy Robinson has been released from prison. @ezralevant was there to capture the moment on video. Get the whole story at https://t.co/ugSHjGKfzE #TommyRobinson #UKpoli pic.twitter.com/20r4yuqTuz
— Rebel News (@RebelNewsOnline) September 13, 2019
„Vypadám jako bych konvertoval. Salam alejkum“
Po propuštění aktivista vtipkoval na účet své vizáže se zarostlou tváří: „Vypadám jako bych trochu zbaběle konvertoval. Salam alejkum.“ Uvedl také (těžko říci, zda vážně nebo s nadsázkou), že byl každý den navštěvován imámem, že během výkonu trestu neviděl jediného vězně a že trvalo šestnáct dní, než ho navštívil křesťan. Robinson nadále trvá na tom, že soudem nijak nepohrdal, protože nehodlal spáchat jakýkoliv trestný čin.
V souvislosti s Robinsonovým tehdejším pravomocným odsouzením se před budovou soudu, kde jeho proces probíhal, sešla řada podporovatelů aktivisty, kteří měli mít drobné potyčky s policií. Server Sky News již tehdy informoval, že by Robinson měl strávit za mřížemi „jen“ zkrácenou dobu deseti týdnů.
Krátce před propuštěním ho navštívil britský novinář
Shodou okolností ještě ve čtvrtek vyšel na serveru Breitbart článek britského novináře a spisovatele Jamese Delingpolea, přispívajícího v minulosti do řady mainstreamových deníků, jako jsou Daily Mail, Daily Express, The Times nebo The Daily Telegraph. Delingpole informoval o své návštěvě britského aktivisty Tommyho Robinsona.
Poukazoval ve svém textu třeba na to, že Robinson byl ve stejné vězeňské cele, v níž byl v minulosti držen Michael Adebelajo – jeden ze dvou islamistů, kteří za bílého dne zavraždili britského vojáka Fusiliera Lee Rigbyho. Novinář se ve svém článku pozastavil nad faktem, že člověk odsouzený za pohrdání soudem, byl vystaven stejnému zacházení jako odsouzený brutální vrah.
Podle Jamese Delingpolea je ve věznici Belmarsh držena řada nejhorších teroristů v Británii a bezpečnostní pravidla jsou tak podle očekávání víc než přísná. Podle novináře bylo vězení jedním z vězňů popsáno jako „teroristický tábor džihádu“ a znám je údajně jako určitá britská odpověď na americké Guantanámo.
Kvůli bezpečnosti držen stranou
Delingpole také uvedl, že vězni v teroristickém křídle měli mnohem větší svobodu než Robinson, když je jim povoleno po většinu dne vycházet z cel ven do společných prostor, kde mohou hrát kulečník nebo jiné hry. Robinson byl na druhé straně v cele držen každý den od 11 hodin dopoledne. Byla mu údajně mimo celu každý den povolena hodina ráno, případně další hodina ve vedlejší cele, kde měl rotoped, a pokud měl štěstí, tak dvě krátké návštěvy vězeňské tělocvičny týdně.
Ačkoliv si byl Robinson vědom, že tato opatření byla pro jeho vlastní bezpečnost, protože v případě umístění v některém z křídel s dalšími vězni by byl pravděpodobně brzy zavražděn některým z džihádistů, trval na tom, že bylo směšné, že byl poslán místo některé z provinčních věznic kategorie C do britské věznice s nejvyšší ostrahou, většinou určené pro teroristy a ostatní vrahy. Podle Delingpolea kolovaly „drby“, že žádný jiný ředitel britské věznice Robinsona ve svém zařízení nechtěl, a to kvůli tomu, že by mu nedokázal garantovat bezpečí.
Exemplární případ, proti němuž se hřešilo více, než hřešil on sám
Podle Jamese Delingpolea udržovala Robinsona při zdravém rozumu kromě návštěv přátel a rodiny také korespondence od příznivců, kterou se probíral několik hodin denně. Člověk by nejspíše předpokládal, že mu psali lidé „podobného ražení“, ale mnoho korespondence údajně procházelo od lidí střední třídy, lékařů, učitelů a dalších, kteří by se o tom jinak mezi svými kolegy raději nezmínili.
James Delingpole ve svém textu také uvedl, že proti Robinsonovi se hřešilo a hřeší mnohem více, než jak hřešil on. Hlavním důvodem Robinsonova drakonického odsouzení měl podle něj být exemplární příklad, který z něj establishment chtěl učinit, aby demonstroval, že „krajně pravicovou“ hrozbu bere stejně vážně jako islamistickou hrozbu. Problém je, že Robinson však podle Delingpolea žádnou hrozbu nepředstavuje. Establishment z něj pouze po vzoru Orwella 1984 učinil Emmanuela Goldsteina – nepřítele státu.
Kdo je Tommy Robinson?
Pětatřicetiletý Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, je britský kontroverzní novinář a aktivista. Jeho příznivci ho oslavují zato, že vystupuje proti politické korektnosti a zvyšujícímu se vlivu islámského extremismu. Odpůrci ho naopak obviňují z toho, že je rasista, který šíří strach a rozděluje společnost.
Rodák z anglického Lutonu, města obývaného převážně přistěhovalci, má poměrně pestrou minulost. V mládí býval členem skupiny fotbalových chuligánů podporující místní klub Luton Town. Svého času byl i členem krajně pravicové Britské národní strany (BNP). V roce 2009 založil Ligu na obranu Anglie (EDL), která měla být umírněnější verzí BNP, co se rasismu a pravicového extremismu týče. EDL poměrně často upozorňovala na případy pákistánských gangů, které zneužívaly a sexuálně zotročovaly mladistvé dívky. Protesty EDL často končily střety s jejich odpůrci nebo policií. V souvislosti s působením v těchto skupinách byl Robinson několikrát zatčen. Vždy byl ale brzy propuštěn nebo odešel s podmíněným trestem.
Do vězení se Robinson dostal na začátku roku 2014, kdy byl odsouzen na 18 měsíců za údajný finanční podvod. Po necelém půlroce byl sice podmínečně propuštěn, ale už na podzim putoval do vězení zpět kvůli porušení podmínky. Ta se totiž vztahovala i na jeho politické působení, konkrétně distancování se od EDL, což Robinson odmítal. Robinsona měli během jeho pobytu ve vězení několikrát napadnout příslušníci islámských gangů.
Po opuštění věznice Robinson sice EDL opustil, nadále se ale věnoval boji proti radikálnímu islámu. Mimo jiné se například pokusil o vytvoření britské odnože německého protestního hnutí PEGIDA. Robinson, který se kvůli svým názorům už několikrát stal terčem útoku svých odpůrců, získal na popularitě i díky vystoupením na britské stanici BBC nebo britské pobočce ruské stanice RT.