Meteorologové prodloužili svou výstrahu před vysokými teplotami. I nadále tak v některých krajích bude rtuť teploměru stoupat až k 33°C. Razantní ochlazení nečekejte ani v příštím týdnu. Navíc podle předpovědi by se mohly objevit i bouřky.
„V období od čtvrtka do soboty budou nejvyšší teploty ve středních a severozápadních Čechách vystupovat na 30 až 33 °C. V sobotu odpoledne očekáváme teploty nad 31 °C také na jižní Moravě,“ uvedli meteorologové České hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha platí v Jihomoravském, Libereckém, Středočeském, Ústeckém kraji a v Praze.
V nejbližších dnech nás tak čeká opravdu tropické období. Podle momentální předpovědi se sice v neděli teploty budou pohybovat kolem 30°C, ale od dalšího týdne se opět začne oteplovat. Navíc se až do příští středy mohou objevit na území České republiky i bouřky. A moc klidu si neužijeme ani v noci, kdy se rtuť teploměru bude nejčastěji pohybovat mezi 18 a 15°C.
Rodiče musí u dětí hlídat pitný režim
Lidé by kvůli tropickým teplotám měli omezit tělesnou činnost a nepobývat na přímém slunci během poledních a odpoledních hodin. Zvýšenou pozornost si obzvlášť v tomto období pak zaslouží děti, starší a nemocní lidé. Obzvlášť nebezpečné je pak nechávat děti nebo zvířata zavřená na sluníčku v autech.
Doporučuje se i zvýšit příjem neslazených alkoholických nápojů bez kofeinu. „Slazené nápoje (limonády, kolové nápoje, či slazené ovocné nápoje) nejsou vhodným zdrojem tekutin, protože obsažený cukr zvyšuje pocit žízně! Navíc jimi přijímáme zbytečně velké množství energie, které často ani nevyužijeme,“ upřesnilo ministerstvo zdravotnictví.
Snížený pocit žízně mají i ženy a starší lidé
Navíc u dětí by jejich rodiče měli dávat pozor, aby v zápalu hry nezapomínaly pořádně pít. „Dětský organismus je mnohem citlivější na ztráty tekutin než organismus dospělého člověka a také je k nim náchylnější,“ popsal resort s tím, že čím je dítě menší, tím relativně větší má jeho organismus obsah vody a zároveň vyšší nároky na příjem tekutin. „Dítě má v porovnání s dospělými také větší tělesný povrch a i povrch dýchacích cest, kterými se voda z těla také ztrácí,“ doplnil.
Pocit žízně je oslabený i u starších lidí a žen. „Za běžných klimatických podmínek ztrácí naše tělo asi 1,85 – 2,6 litrů tekutin denně, a to močí, dýcháním či pocením. Teplé letní počasí, které nás nyní provází, riziko dehydratace ještě zvyšuje, neboť právě pomocí zvýšeného pocení snižujeme teplotu našeho těla,“ uzavřel resort.