Většina českých žen po pětačtyřicátém roce nepodstupuje u svého gynekologa pravidelné preventivní prohlídky a to i přesto, že na ně mají nárok. A přitom u vyšetření na rakovinu děložního čípku je to jediná možnost, jak nemoc odhalit včas a začít ji léčit.
Ženy do pětačtyřiceti let sice navštěvují svého gynekologa za účelem preventivní prohlídky na rakovinu děložního čípku častěji, ale i tak je to jen 60 % z nich. U starších žen je ta situace daleko horší. Pouhých 30 % se nechá každoročně na rakovinu děložního čípku vyšetřit. Přitom cytologie, jak se tomuto vyšetření říká, hradí zdravotní pojišťovna. „Jsem teda delší dobu nebyla, takže měla by jsem si to nechat zkontrolovat,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima jedna z pacientek. Přitom ženy, které nepodstupují každoroční prevenci, se ale vystavují velkému riziku. Rakovina děložního čípku totiž o sobě dlouho nedává znát.
Lékaři mají řešení i pro ženy, které nechodí na každoroční prohlídky
Každý rok totiž lékaři tuto diagnózu oznámí několika stovkám pacientek. „V současné době je to asi 800 záchytů za rok, to jsou nová onemocnění.A bohužel asi polovina z nich umírá. Ne, že bychom to neuměli léčit, ale to jsou ženy, které prostě přijdou ve stádiu, kdy už je to onemocnění neléčitelné,“ upřesnil vedoucí onkologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1.LF UK David Cibula.
Lékaři přitom mají řešení i pro ty ženy, které na každoroční preventivní prohlídky nechodí. Existuje totiž speciální test, který stačí absolvovat jednou za 3 až 5 let a na riziko rakoviny děložního čípku upozorní. Momentálně je dostupný v ambulancích na vyžádání a nehradí ho zdravotní pojišťovna.