
Na Floridě lidé nerespektují zákaz shromažďování ZDROJ: CNN
Bílý dům včera vyhlásil celostátní doporučení pro Američany zaměřená na zpomalení šíření epidemie koronaviru. Jak je vidět na leteckých záběrech, na jedné z floridských pláží to lidé nedodržují. Video nedaleko města Clearwater ukazuje, že lidé nedbají na zákaz shromažďování. Na východní straně státu přitom policie pláže uzavřela, a to včetně oblíbené Miami Beach.
Prezident Donald Trump však prohlásil, že se země nechystá uzavírat své hranice, ani vyhlašovat celostátní karanténu. Dodal, že pokud vše půjde dobře, skončí nejhorší část epidemie v červenci či v srpnu, informovala agentura Reuters.
V Seattlu na severozápadě USA dnes dostane první účastník klinických testů experimentální dávku nové vakcíny proti koronaviru. S odkazem na vyjádření nejmenovaného vládního činitele to píše agentura AP. Na vakcíně pracuje americký Národní ústav zdraví (NIH) ve spolupráci se soukromou společností Moderna. Podle odborníků bude plně ověřená vakcína k dispozici nejdříve za rok až 18 měsíců.
#UPDATE The first human trial to evaluate a candidate vaccine against the new coronavirus has begun in Seattle, US health officials said Monday, raising hopes in the global fight against the disease https://t.co/Ckacy4mLyD
— AFP News Agency (@AFP) March 16, 2020
První fáze testování se účastní 45 mladých a zdravých dobrovolníků, kteří dostanou různé množství zkoušené látky. Podle AP neexistuje možnost, že se z očkování koronavirem nakazí, jelikož vakcína samotný virus neobsahuje. Cílem je v tomto stadiu určit, zda nemá látka nějaké znepokojivé vedlejší účinky.
Na vývoji vakcíny proti novému typu koronaviru pracují po celém světě desítky vědeckých týmů. Podle AP využívají nejnovější technologie, aby zajistily co nejkratší výrobní dobu a vysokou účinnost látek. Kromě očkování s trvalým účinkem hledají rovněž takové vakcíny, jež by pacienty ochránily například jen na několik měsíců, než se podaří vynalézt očkování s dlouhodobějším efektem.
I v případě, že budou první testy úspěšné, bude uvedení vakcíny mezi širokou veřejnost trvat alespoň rok či déle, uvedl šéf oddělení pro infekční nemoci NIH Anthony Fauci. I tak by se jednalo o rekordně rychlé tempo vzhledem k tomu, že se účinek a bezpečnost látky musí ověřit na tisících lidí.
Na nový typ koronaviru a nemoc COVID-19, kterou způsobuje, v současné chvíli neexituje lék. Lékaři v Asii zaznamenali dílčí úspěchy s léky určenými primárně na léčbu viru HIV. Hovoří se rovněž o léku remdesivir, který vyvíjí tým lékařů z kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář. Remdesivir, který měl původně sloužit pro léčbu eboly, již v USA testují na pacientech v Nebrasce.
Floridské pláže ne všichni opustili
Lidé by se podle vládních doporučení platných 15 dní měli vyhýbat shromážděním o více než deseti lidech a uchýlit se do 14denní izolace, pokud se nakazí někdo v jejich domácnosti. Měli by také cestovat jen v nutných případech a vyhýbat se barům a restauracím. Deborah Brixová z vládního krizového štábu prohlásila, že pokud se budou lidé doporučeními řídit, „dramaticky“ to ovlivní šíření nákazy.
Pláž Miami Beach osiřela kvůli koronaviru Zdroj: CNN
Federální vláda opatřením reaguje na naléhání některých států, které již vyhlásily vlastní omezení, ale volaly po celostátním řešení. Stát New Jersey například občanům nakázal, aby necestovali od osmi hodin večer do pěti ráno, pokud to není nutné. Společně se státy New York a Connecticut pak New Jersey uzavřelo všechna divadla, kina či například restaurace, jež smějí, podobně jako v ČR, jídlo prodávat jen s sebou nebo jej rozvážet. Šest okresů v okolí San Franciska se zase chystá uzavřít všechny obchody kromě těch nezbytných a omezit pohyb místních – necelých sedmi milionů občanů.
K dnešnímu dni se zavřelo ve Spojených státech 64 000 škol ve 33 státech včetně velkoměst New York a Los Angeles. Opatření se dotklo 32,5 milionu žáků a studentů.
Guvernér státu Ohio dnes oznámil, že chce kvůli epidemii odložit primární volby o prezidentskou nominaci, jež se měly konat souběžně s dalšími třemi státy v úterý. Trump v reakci prohlásil, že odkládání hlasování pokládá za zbytečné.
Ministr obrany Mark Esper dnes uvedl, že se kvůli viru přestane osobně on a jeho lidé setkávat s týmem jeho náměstka, aby umenšili riziko, že nákaza ohrozí chod Pentagonu. Koronavirem se zatím nakazilo 18 armádních příslušníků. Armáda je rovněž podle svého mluvčího připravena vystavět polní nemocnice pro nakažené koronavirem, ačkoliv takový požadavek zatím neobdržela. Trump však později prohlásil, že o takové možnosti uvažuje.
V USA se kvůli rostoucím restrikcím a klesajícím akciovým trhům zintenzivňují obavy z recese. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer oznámil, že se chystá navrhnout mimořádný finanční balíček v celkové hodnotě 750 miliard dolarů (18,34 bilionu korun) na pomoc místní ekonomice. Jednalo by se již o třetí opatření po balíčku v hodnotě 8,3 miliard dolarů (203 miliard korun), který Kongres již schválil, a demokratickém návrhu na pomoc pracujícím a rodinám, který je nyní na půdě republikány kontrolovaného Senátu. Trump dnes naznačil, že by mohli republikánští senátoři demokratický návrh ještě „vylepšit“, například prosazením státem financované nemocenské i pro firmy nad 500 zaměstnanců. Tento bod přitom demokraté ze svého návrhu vyškrtli kvůli nesouhlasu republikánů.
iPrima/CNN/ČTK