Právník Juliana Assange ve středu během soudního slyšení uvedl, že jeho klient by neměl být vydán do USA, protože případ je politický a on sám není násilníkem ani teroristou. Vydání by bylo údajně v rozporu s angloamerickou smlouvou o vydávání, v rozporu s Evropským soudem pro lidská práva i britským právem. Informovala o tom agentura Reuters.
Soudkyně Vanessa Baraitser během třetího dne soudního řízení o vydání zakladatele Wikileaks do USA informovala, že tento týden někdo v soudní síni pořídil fotografii, a upozornila, že pokud bude někdo spatřen, že fotografuje, bude jeho čin považován za opovržení soudem a podle toho s ním bude i zacházeno. „Chci, aby bylo naprosto jasné, že pokus pořídit fotku je trestným činem… u jakéhokoliv soudu.“
Politický případ, vydání bude nezákonné
Assangeův právník Fitzgerald ve středu upozornil, že případ jeho klienta je politický a že jeho vydání za politické přestupky by bylo podle angloamerické smlouvy o vydání z roku 2003 nezákonné.
Začal soud o vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange do USA, kde mu hrozí 175 let vězení
Ve Velké Británii dnes začíná slyšení o vydání australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do USA. Osmačtyřicetiletému Australanovi hrozí v případě vydání do USA a odsouzení ve všech 18 bodech obvinění z pokusu o hackování a porušení zákona o špionáži až 175 let vězení. O případu informují zahraniční média.
„Je to nezbytná ochrana, kterou USA vkládají do každé smlouvy o vydávání,“ řekl s tím, že je to nezákonné i podle Evropského soudu pro lidská práva a vnitrostátního práva Spojeného království. Podle Fitzgeralda jde o „prakticky univerzální“ právní princip, že nenásilní lidé by neměli být vydáváni kvůli politickým trestným činům. „Pokud se nejedná o teroristický případ či násilný trestný čin, neměli byste být vydáni za politický trestný čin.“
Právní zástupce rovněž informoval, že zakladatel WikiLeaks bere jisté léky, takže bude možná potřebovat pravidelné přestávky.
Špionáž není politickým zločinem, ohrozil však životy lidí
James Lewis zastupující při slyšení americkou vládu nesouhlasil s tvrzením Assangeova právního zástupce, že špionáž je politickým zločinem. Lewis začátkem týdne uvedl, že Assange šířením tajných materiálů přes Wikileaks ohrozil životy lidí.
Během včerejšího slyšení Assangeův právní zástupce Mark Summers řekl, že přístup k databázi neredigovaných jmen zpravodajských zdrojů se na veřejnost dostal skrze heslo uvedené v knize novináře The Guardian z roku 2011. Heslo mělo nicméně pocházet od samotného zakladatele WikiLeaks, přičemž mělo omezenou platnost.
Trump údajně nabídl Assangeovi milost! Má to ale jednu zásadní podmínku
U soudu ve Westminsteru byla před zahájením jednání v kauze Juliana Assange v příštím týdnu podána informace o mimořádné žádosti amerického prezidenta Trumpa na zrušení obvinění.
Varoval Assange před zveřejněním identit?
Assange měl údajně předem telefonovat do Bílého domu, aby upozornil úředníky o bezprostřední publikaci na různých webových stránkách a varoval před ohrožením životů zainteresovaných lidí. „Představa, že pan Assange úmyslně ohrožoval životy vydáním neredigované databáze, je záměrně nepřesná.“
Spojené státy požádaly Velkou Británii o vydání Juliana Assange minulý rok poté, co mu přestala poskytovat ochranu ekvádorská ambasáda v Londýně, kde předtím strávil sedm let.
Podle očekávání by mělo být slyšení o vydání Juliana Assange do USA rozděleno na dvě části. Jedna probíhá tento týden a druhá začne v květnu.