USA zabily předního íránského generála Sulejmáního
Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva zaměřující se na mimosoudní popravy Agnes Callamardová podle CNN prohlásila, že zabití íránského generála Sulejmáního bylo pravděpodobně nelegální. Expertka uvedla, že cílená zabíjení „porušují mezinárodní právo v oblasti lidských práv“ a dodala, že „mimo kontext aktivního nepřátelství není používání dronů nebo jiných prostředků k cílenému zabíjení téměř nikdy legální“.
Callamardová uvedla, že zatímco podle obvyklých mezinárodních právních předpisů mohou státy v případě hrozícího útoku podniknout vojenské kroky, prohlášení Pentagonu zmiňuje, že mířili na „odrazení od íránských plánů na budoucí útoky“.
Budoucnost není to samé jako bezprostřední hrozba
„Budoucnost není to samé jako bezprostřední hrozba, což je časově podmíněný test vyžadovaný podle mezinárodního práva,“ uvedla Callamardová a dodala, že test pro takzvanou předvídavou sebeobranu je velmi úzký.
V noci ze čtvrtka na pátek provedly Spojené státy americké raketový útok, během něhož zabily předního velitele íránských elitních jednotek generála Kudsema Kásema Sulejmáního. Sulejmání měl krom jiného plánovat například útoky na americké diplomaty v regionu.
USA čeká podle Íránu tvrdá odveta
Noční akce, k níž došlo na letišti v Bagdádu, dále rozdělila americkou politickou scénu. Zatímco republikáni stojí za Trumpem, demokraté tentokrát útok odsuzují. Izrael, s nímž mají Američané dlouhodobě dobré vztahy, i Česká republika USA podpořily. Proti se naopak vyjádřily Rusko a Čína. Názorově jednotná není v tomto případě ani česká politická scéna.
Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Sajjid Alí Chameneí podle agentury AP varoval, že po leteckých útocích čeká USA „tvrdá odveta“ a Sulejmáního označil za „mezinárodní tvář odporu“. Chameneí vyhlásil tři dny veřejného smutku. Prezident Íránu Hasan Rúhání označil vraždu za „ohavný zločin“ a slíbil, že jeho země „se pomstí“.
Ministerstvo zahraničí varuje před cestou do Íráku
Před cestováním do Iráku dlouhodobě varuje české Ministerstvo zahraničí. Úřad momentálně situaci v zemi sleduje. V zemi se vyskytují také čeští úředníci a vojáci. „My české občany dlouhodobě před cestami do Iráku varujeme, v zemi panuje nejasná bezpečnostní situace,“ uvedlo mimo jiné ministerstvo.
Američané minulou neděli během leteckých útoků zabili pětadvacet bojovníků Íránem podporované milice, a to v reakci na předchozí zabití amerického dodavatele na jedné ze základen USA, rovněž při raketovém útoku z minulého týdne. Americký útok vyvolal silné protesty na americkém velvyslanectví v Bagdádu, při nichž protestující zapalovali ohně.