Věra Jourová s Markem Zuckerbergem v Bruselu Zdroj: AP/ASSOCIATED PRESS
Nejvyšší představitelé Evropské unie pro digitální politiku v úterý varovali, že velké technologické společnosti mohou v Evropě čelit přísnějším pravidlům a postihům, pokud adekvátně nedokáží omezit projevy nenávisti a dezinformace na svých platformách. Informovala o tom agentura AFP. Nebude na vládách nebo regulačních orgánech rozhodnout, zda chce Facebook být silou dobra, nebo zla, uvedla v Bruselu Věra Jourová.
„Pokud všechny platformy působící na evropském kontinentu nebudou respektovat podmínky, které jsem právě nastínil, ano, budeme nuceni zasáhnout přísněji,“ uvedl evropský komisař pro vnitřní obchod a služby Thierry Breton po setkání s šéfem sociální sítě Facebook Markem Zuckerbergem, který v Bruselu naléhal na úředníky, aby v rámci trestání platforem v souvislosti s projevy nenávisti (hate speech) nezacházeli příliš daleko.
Větší přísnost směrem k sociálním sítím
Eurokomisař Breton, který vede digitální politiku EU společně s výkonnou viceprezidentkou Margrethe Vestagerovou, nicméně varoval, že nová legislativa, jež má přijít do konce roku, může být mnohem přísnější na technologické giganty.
Tato nová pravidla mohou být podle Bretona závazná, „aby se zabránilo tomuto druhu zneužívání, protože jde o zneužívání, když je naprosto nelegální obsah masivně šířen mezi občany.“
Bývalý francouzský ministr financí uvedl, že návrh zákona o digitálních službách (Digital Services Act) do konce tohoto roku by mohl mít reálné důsledky pro společnosti jako Facebook, které jsou doposud samoregulovány.
FB předložil vlastní návrhy. Podle EU jsou nedostatečné
Zakladatel největší sociální sítě na světě, pod níž spadá také Instagram a Whatsapp, Mark Zuckerberg zdůraznil důležitost lepší kontroly nenávistných projevů a dezinformací na platformách – ale bez omezení svobody projevu.
Toto téma Zuckerberg nadnesl s českou místopředsedkyní Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourovou, která se po skandálu s únikem dat v kauze Cambridge Analytica v roce 2018 stala otevřenou kritičkou Facebooku.
Je na Facebooku, zda bude silou dobra, nebo zla
Věra Jourová podle serveru Politico uvedla, že se Facebook se nemůže zbavit veškeré odpovědnosti. „I když přijdeme s nařízeními, nikdy nevyřeší všechny problémy,“ řekla. „Nebude na vládách nebo regulačních orgánech rozhodnout, zda chce Facebook být silou dobra, nebo zla“.
Zuckerberg Jourové sdělil, že dobrá regulace nenávistných projevů by vyžadovala nový druh regulátora pro EU. „Zákony o odpovědnosti vydavatelů, které trestají zveřejňování nelegálních projevů, jsou pro internetové prostředí nevhodné,“ uvedla dála společnost Facebook v dokumentu, který Zuckerberg předložil eurokomisařům.
Podle Bretona jsou návrhy Facebooku v dokumentu zajímavé, ale nestačí, protože jsou příliš pomalé a příliš přízemní z hlediska odpovědností. Je potřeba, aby byl Facebook „konkrétnější ohledně odpovědnosti“. Breton také dodal, že v textu nebyla zmíněna tržní dominance.