Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
„Předběžné údaje naznačují, že v Jihoafrické republice se zvyšuje počet hospitalizací, což však může být způsobeno spíše zvyšujícím se celkovým počtem nakažených osob než výsledkem specifické nákazy omikronem,“ uvedla WHO. Zopakovala však, že předběžné údaje naznačují, že může existovat vyšší riziko reinfekce touto variantou.
WHO podle svých slov nyní pracuje s technickými odborníky, aby pochopila potenciální dopad této varianty na současná opatření, která mají zabránit šíření nemoci COVID-19, včetně vakcín. Zatím nejsou informace, které by naznačovaly, že příznaky spojené s variantou omikron se liší od příznaků jiných variant.
Strach z omikronu nutí země zavírat hranice. Kam se nedostanete, i když jste očkovaní?
Celý svět děsí nová varianta koronaviru nazvaná omikron. Izrael kvůli ní zakáže na dva týdny vstup do země všem cizincům. Omezení pro cestovatele, která se týkají i očkovaných Čechů, chystá také Velká Británie a Švýcarsko.
„První hlášené infekce byly mezi univerzitními studenty – mladšími jedinci, kteří mají tendenci mít mírnější průběh nemoci – ale pochopení úrovně závažnosti varianty omikron bude trvat od několika dnů po několik týdnů,“ uvedla WHO.
Varianta omikron byla poprvé zjištěna v Jihoafrické republice na začátku tohoto měsíce. Mnoho zemí kvůli nové variantě zakázalo lety do JAR a z ní, což rozzuřilo představitele země. Mnozí Jihoafričané mají pocit, že jsou trestáni za svoji transparentnost a usilovnou práci při sledování způsobu mutace viru.
Ramaphosa: Zákaz cestování nebude účinný
Zákaz letů v neděli kritizoval jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. „Je to jasný a naprosto neodůvodněný odklon od závazku, který mnoho z těchto zemí učinilo na setkání zemí skupiny G20 v Římě minulý měsíc,“ prohlásil. Zákaz cestování není podle něj podložen vědeckými poznatky a ani nebude účinný při prevenci šíření této varianty. Jediné, co způsobí, bude podle jihoafrického prezidenta další poškození ekonomik dotčených zemí a dále to podkopá schopnost zemí reagovat na pandemii.
Agentura Reuters s odvoláním na diplomaty dnes uvedla, že členské státy WHO se předběžně shodly na vyjednávání budoucí dohody o prevenci pandemií. Podařilo se tak překlenout propast mezi stranami vedenými Evropskou unií a Spojenými státy. Návrh rezoluce vypracovaný na víkendovém jednání bude předložen ke schválení ministrům zdravotnictví na třídenním mimořádném shromáždění WHO, které začíná v pondělí. Globální dohoda o posílení prevence pandemií a reakc na ně by měla být hotova v květnu 2024.