reklama

NEPRŮJEZDNÉ ČESKO: Zrušení stavebního zákona by bylo to nejhorší a přineslo by destabilizaci, tvrdí Birke

Úprava odsouhlaseného stavebního zákona či jeho zrušení po nadcházejících říjnových volbách do Sněmovny by přinesly destabilizaci při výstavbě klíčových dopravních staveb v Česku a bylo by to to nejhorší, co by se mohlo stát. Tak komentoval možné ohrožení budování dálnic a vysokorychlostních železnic v zemi poslanec ČSSD Jan Birke, zároveň též starosta východočeského Náchoda na hranicích s Polskem.

reklama

„To by si pánové, kteří nyní přijdou po volbách, měli velmi vážně rozmyslet,“ dodal vážně Birke v debatě CNN Prima NEWS. Reagoval tak na to, že v Česku platí od letošního roku zákon o liniových dopravních stavbách a v roce 2023 nastoupí účinnost nového stavebního zákona. Oba mají zrychlit v Česku tragicky pomalé schvalovací procesy u stěžejních dopravních staveb národního významu.

Birke obhajoval, proč se dosluhující vládě, na níž se podílí jeho ČSSD, nepodařilo dodržet programové prohlášení, podle kterého se mělo otevřít 280 kilometrů nových dálnic. Skutečnost činí 67 kilometrů.

„Ovlivnilo to více aspektů, ale nebyly jimi finance. Stojí za tím Věci veřejné, které zastavily veškerou přípravu liniových staveb, což znamená zpoždění tři až čtyři roky,“ popsal Birke a ťal i do koaličního partnera: „Druhý problém nastal při nástupu hnutí ANO k moci, kdy se nepřijala patřičná klíčová legislativa, aby se dálnice začaly stavět. Jde o zákon 416, v uvozovkách vyvlastňovací.“

Ten platí například v Polsku a jeho vymáhání výrazně zrychlilo výstavbu tamní dálniční sítě. Za posledních deset let otevřeli v sousední zemi 2 800 kilometrů nových dálnic. „Je to velmi složitá disciplína, zvlášť u nás, kde se takto důležitá liniová stavba připravuje zhruba 12 až 13 let. A právě proto jsme na chvostu žebříčku o stavu silniční sítě. A třeba Polsko nám tzv. uletělo raketou,“ popsal s jistou nadsázkou starosta Náchoda.

Rozdíly mezi Českem a Polskem

A na příkladu vlastního města vysvětlil, kde jsou rozdíly a problémy na české straně: „U nás jde o dálnici D11, vede do Hradce Králové, pokračování do Jaroměře bude otevřené do konce letošního roku. A pak přichází první problém, kterým je dálniční obchvat Jaroměře. Kvůli jedné osobě, která se odvolala kvůli vyvlastnění, se dostáváme do patové situace a minimálně rok se na místě tzv. nehrábne.“

Na to navazuje další problém, protože se dosud neví, jestli se kolem Trutnova pojede jižní, nebo severní variantou. Navíc tam ještě není vypsané ani územní rozhodnutí. A to u nás trvá i deset dvanáct let.

„Poláci jsou s jejich stavbou už na hranicích. Problém nastává také v tom, že si uvědomili, že jejich dálnice nebude mít v Česku kam navazovat, a proto polská vláda minulý týden rozhodla, že investuje peníze do jejich silnice S8, což je mezinárodní komunikace, a rozšíří ji na tři pruhy,“ doplnil Birke a nastínil: „Náchodem denně projede šest tisíc kamionů a 24 tisíc osobních aut. Až Poláci přivedou tuto komunikaci až k Náchodu, provoz ještě o třetinu stoupne.“

Na otázku, jak takové situace nejen v Náchodě řešit, odpověděl: „Vstupuji do jednání s různými úřady i organizacemi, i přestože to není moje práce. Jednáme s lidmi na trasách, vykupujeme pozemky a domy, aby se nám nestalo, že to někdo bude brzdit.“

Náchod má podle Birkeho vykoupených 60 procent pozemků v místě možné budoucí dálnice do Polska. „Ale to by měly dělat jiné organizace,“ poukázal na nečinnost například Ředitelství silnic a dálnic. A zopakoval, že klíčový je i zákon o vyvlastnění. „Ano, rozdíl je také v tom, že Polsko má už tzv. vyvlastňovací zákon, a upozorním – v takto církevní zemi, kde si všichni váží pozemků. Ale nikdo tam nezpochybňuje liniový zákon a to, že tam ta stavba musí být.“

Zákon o vysokorychlostních železnicích

Birke tvrdí, že ke správně aplikovaným zákonům – liniový, stavební a vyvlastňovací – musí ihned po volbách přibýt ještě jeden speciální. „O vysokorychlostních železničních tratích. Ten nám chybí a jde o určité specifikum. Bez něj by jejich výstavba v Česku byla velmi komplikovaná.“

ČSSD má v programu výstavbu rychlého železničního spojení mezi všemi krajskými městy. Jak dlouho to může trvat? „Pokud by to bylo podle stávajícího stavu, mluvíme o deseti až patnácti letech,“ pravil Birke a podotkl: „Je potřeba lidem přestat lhát, ale říkat jim pravdu. Taková je prostě realita. Ale… Máme nový liniový zákon a schválený stavební zákon, které by se měly aplikovat. A pokud ministr dopravy myslí tyto tratě vážně, měl by hned po volbách přijít se speciálním zákonem pro vysokorychlostní tratě. Jde o jinou disciplínu, než jsou silnice.“

Právě ministr dopravy je podle Birkeho klíčovou osobou, která by měla rozhodovat o budoucí podobě silniční a železniční sítě v Česku. „Samozřejmě ministr dopravy. Nyní máme plán na sedm let, není třeba ho měnit, ale udělat tzv. upgrade a reagovat na nové poznatky. S tím je spojená i stabilizace trhu,“ řekl poslanec ČSSD.

Do obou oblastí, tedy budování dálnic i vysokorychlostních tratí v Česku, by přizval soukromé společnosti, aby navázaly na zatím jediný PPP projekt, kterým je výstavba dálnice D4 na Písek. „Z Maďarska a Polska vidíme, jak jim právě toto zvedlo portfolio dálnic. Jde o to, abychom měli stavby dálnic tzv. zafinancované. Pokud by se i u nás prokázalo po zkušenosti s dálnicí D4, že toto umíme, byl bych pro všemi deseti toto začít používat,“ uvedl Birke.

Stejný názor má také Tomáš Janeba, prezident Asociace pro rozvoj infrastruktury. „D4 se realizuje podle evropských standardů takového financování. Zahraniční investoři, kteří se toho projektu účastní a za nimiž jsou evropské infrastrukturní fondy, které provozují tisíce kilometrů dálnic po celém světě, jsou to profesionálové, vědí, jak stavět na čas a v rámci rozpočtu,“ uzavřel Janeba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici
Koronavirus

Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici

Očkování v Česku se během léta zadrhlo. Zatímco některé západní státy, které mají proočkováno kolem 80 procent populace, mohou rušit covidová opatření, Česko se kvůli skokově rostoucím číslům chystá zavádět přísnější pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohou za nízkou proočkovanost v Česku především dezinformace, které byly šířeny rovněž některými politickými subjekty.

ON-LINE: Hrad svolal další brífink. Promluví konečně o Zemanově zdravotním stavu?
Miloš Zeman

ON-LINE: Hrad svolal další brífink. Promluví konečně o Zemanově zdravotním stavu?

 • Aktualizováno
 • Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už téměř dva týdny. Jeho kancelář svolala na čtvrteční 15. hodinu tiskový brífink. Při předchozích vyjádřeních kancléř Vratislav Mynář ani Zemanova manželka Ivana zdravotní stav prezidenta nekomentovali. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tvrdí, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci.

  Česko zachvátila panika jménem AdBlue. Proč kapalina zdražuje a k čemu je potřeba?
  Doprava

  Česko zachvátila panika jménem AdBlue. Proč kapalina zdražuje a k čemu je potřeba?

  Náklady na silniční dopravu stoupají v posledních týdnech a měsících o desítky procent, a to téměř ve všech aspektech. Zdražují paliva, samotná vozidla, energie, náklady na lidské zdroje a vyšší jsou i úroky. Nyní ale může dojít k nejhoršímu: Nedostatek kapaliny AdBlue může zastavit provoz všech nákladních vozidel i autobusů. A na silnice nevyjedou ani řidiči osobních vozů vyrobených podle normy Euro 6.

  Z pěti grilovaných kuřat jsou po inflaci dvě. Nastupuje vláda sebevrahů, varuje ekonom

  Za 10 eur jste v roce 1967 koupili v Rakousku pět grilovaných kuřat, dneska necelá dvě, upozornil na rostoucí inflaci názorně ekonom Jiří Schwarz v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. Podle něj může být nastupující vláda Petra Fialy vládou sebevrahů, protože bude tlačena ke snížení výdajů, k rozpočtové odpovědnosti a bude mít malý manévrovací prostor k tomu, aby v jejím funkčním období bobtnaly výdaje. Bude zkrátka nepopulární.

  Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

  Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

  Nadějný ragbista zemřel při nehodě. Jeho kamarádi pak dojali zdrcenou vdovu s dětmi

  Zejména ragbyová komunita na Novém Zélandu se na začátku týdne ponořila do smutku. V pouhých 25 letech zemřel při autonehodě reprezentant All Blacks Sean Wainui. Nejtěžší chvíle nyní prožívají manželka a dvě děti, které po sobě mladý hráč zanechal. Právě jim se snaží pomáhat nejen klub, za který Wainui hrával, ale také přátelé i fanoušci. Na počest známého ragbisty předvedli emocionální a slavný maorský tanec haka.

  Kontroly covid pasů fungují. Francie během léta zvýšila proočkovanost o 20 procent

  Zavedení přísných kontrol covid pasů – jak očkování, tak testů – se zatím ukazuje jako nejúčinnější cesta k proočkování co největší části populace. Jako příklad lze uvést Francii, která neočkovaným velmi znepříjemnila život od poloviny července a přes masové protesty donutila od té doby přibližně 20 procent všech Francouzů k vakcinaci. Aktuálně tak má Francie naočkovaných 75 % obyvatel a řadí se k zemím, které mohou rozvolňovat. Vydá se Česko stejnou cestou?

  Pyrotechnika s tvrdými tresty. Nesmysl, i hráči mají rádi světlice, říká exšéf kotle Slavie

  Senát v příštím týdnu téměř jistě schválí tvrdší tresty za použití pyrotechniky na fotbalových stadionech. Brzy tedy na hříšníky budou čekat pokuty až ve výši 100 000 korun. Změně nerozumí Lukáš „Strašák“ Vala, který roky vedl kotel fotbalové Slavie Praha. Už si udržuje odstup a má nadhled, proto pro CNN Prima NEWS říká, že v případě ohlušujících dělbuchů to chápe. Ale vadí mu přísný pohled na vizuální pyrotechniku, například světlice, které podle jeho slov i hráči oceňují.

  Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal

  Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.

  PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

  Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

  Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

  Vyznamenání od Zemana by měli dostat Prymula, Trávníček i Gott. Kdo ocenění odmítl?

  Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, slavnostní ceremonie se tak zřejmě epidemiolog Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček nedočkají. Vše bude záviset na zdravotním stavu Miloše Zemana. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

  Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

  Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

  reklama