Ještě než se otevřou volební místnosti, hodlá česká vláda vyrazit na velké armádní nákupy. Na spadnutí je uzavření smlouvy s izraelskou státní společností Rafael o dodávce protivzdušného systému SPYDER. Hodnota zakázky má dosáhnout 15 miliard korun. Proti obchodu se však staví vládní ČSSD, podle níž je obchod sjednaný narychlo a ministerstvo obrany prý dává přednost dražšímu řešení, přestože má výhodnější nabídku. Úřad Lubomíra Metnara (za ANO) však výtky rezolutně odmítá.
Protiletadlový raketový systém SPYDER má ve výzbroji české armády nahradit čtyřicet let staré sovětské rakety KUB, lidově přezdívané „tři prsty smrti“. Přestože má jít podle ministerstva obrany o jeden z klíčových strategických projektů modernizace české armády, otázkou je, proč se s podpisem kontraktu spěchá a má k němu dojít ještě před konáním říjnových voleb do Poslanecké sněmovny.
Paradoxem rovněž je, že se proti překotnému uzavření smlouvy o dodávce zbraní z Izraele staví vládní sociální demokraté. „Za sebe i ČSSD se musím ptát, z jakého důvodu mění ministerstvo obrany podmínky celého obchodu v jeho průběhu, respektive závěru. Notabene měsíc před volbami,“ řekl CNN Prima NEWS Jan Birke, místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru a také odborný mluvčí ČSSD pro resort obrany.
Existují výhodnější nabídky?
Podle Birkeho je zarážející, že ze strany dodavatele, tedy izraelské státní společnosti Rafael, dochází k „bezprecedentnímu navýšení ceny o pět miliard korun“. Tím by se hodnota zakázky vyšplhala na 15 namísto armádou požadovaných 10 miliard.
Starosta Náchoda však upozornil i na další okolnost. „Musím se také ptát, proč ministerstvo dává přednost izraelskému řešení SHORAD (Short Range Air Defence, protivzdušná obrana krátkého doletu pozn. red.), přestože víme, že má k dispozici finančně výhodnější a technologicky srovnatelnou nabídku či nabídky od evropských dodavatelů,“ dodal Jan Birke.
Ministerstvo obrany však údajnou nevýhodnost, na kterou poslanec ČSSD upozorňuje, odmítá. „Výběru nového systému předcházela řada odborných technických a dalších studií a analýz. V přípravném období tak armáda z hlediska svých úkolů, potřeb a takticko-technických požadavků posuzovala celkem devět protiletadlových kompletů kategorie SHORAD od sedmi výrobců. Jako nejvýhodnější pro své konkrétní úkoly a podmínky jednoznačně upřednostnila systém SPYDER,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Petr Sýkora, mluvčí ministerstva obrany.
Systém odpovídá nárokům armády
Systém SPYDER podle Sýkory nejlépe odpovídá požadavkům české armády a osvědčil se i v reálných bojových podmínkách. „Proto ministerstvo obrany oslovilo přímo a výhradně izraelskou vládu s nabídkou k jednání o možnostech a podmínkách takové akvizice. To nyní úspěšně probíhá,“ dodal mluvčí resortu obrany.
Jednání o dodávce protivzdušného systému probíhají na úrovni takzvaně G2G (Government to Government, vláda–vláda), což kabinetu Andreje Babiše oproti standardnímu výběrovému řízení značně usnadňuje rozhodování. „Pro Českou republiku je takový postup důležitý zejména s ohledem na vysokou míru bezpečnosti dodávek. Výhodou je i skutečnost, že Česká republika a stát Izrael váže dlouhodobé strategické partnerství,“ vysvětlil Petr Sýkora.
Servis součástí kontraktu
Odborníci ale upozorňují ještě na jinou souvislost, která může potenciálně znamenat problémy do budoucna. Jde o údržbu systému SPYDER, a to především o samotné rakety, kterých má být přibližně 130 až 150 kusů. Další součásti, které budou vyžadovat servis, tvoří například elektronika naváděcí soustavy nebo vlastní explozivní části raket. Údržbu totiž provádí zpravidla sám výrobce, v tomto případě tedy opět zbrojovka Rafael v Izraeli.
Otázkou tedy je, jak nákladný servis systému bude. Ale ani v tomto bodě ministerstvo obrany zádrhel nevidí. „Kromě pořízení systému bude smluvně zajištěna i jeho logistická podpora po celou dobu životního cyklu na dobu 20 let. Do procesů pořízení, integrace do systému naší protivzdušné obrany a do podpory po dobu životního cyklu bude zapojen český obranný průmysl. To armádě zajistí rychlé dosažení plných operačních schopností, jejich udržení po dobu používání a našemu průmyslu nové příležitosti,“ uzavřel Petr Sýkora, mluvčí ministerstva.