Vláda hledá, kde by ušetřila a jak by získala další miliardy pro snížení hlubokého schodku státního rozpočtu. Ministři již ve středu debatovali o šesti desítkách opatření a pokračovat budou příští úterý. Dál počítají s tím, že vybraný soubor kroků k ozdravení financí představí do poloviny května. Přestože nechtějí být zatím příliš konkrétní, některé návrhy unikají do médií. Diskutuje se například o zrušení daňového osvobození zaměstnaneckých benefitů či obnovení nemocenského pojištění pro zaměstnance.
„Ve hře jsou všechny položky, které v tom konsolidačním balíčku jsou. Je jich asi 60. Bavíme se o všech, řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný po středečním jednání koalice. Dohoda podle něj již panuje na zhruba dvou třetinách kroků. Premiér Petr Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) už dříve uvedli, že konsolidační balíček by měl snížit strukturální deficit asi o procento HDP, tedy o 70 miliard korun. Loni byl tento schodek 2,6 procenta HDP.
ČTĚTE TAKÉ: Česká pošta strádá, její manažeři dostali mimořádné bonusy. Podnik zveřejnil plat ředitele
Stanjura už dříve prohlásil, že by chtěl snižovat státní dotace za desítky miliard. Navrhoval také sloučení dvou snížených sazeb DPH i přesun některých položek mezi sazbami.
Zaměstnanecké benefity
Podle informací Unie zaměstnavatelských svazů České republiky (UZS) navrhuje ministerstvo financí zrušit daňové osvobození zaměstnaneckých benefitů, varují však, že to poškodí většinu zaměstnanců a rozpočet nezachrání.
Chceme si vybudovat renomé. Rozhodně nejedeme poznávat, hájil Rakušan cestu do Afriky
Rozhodně nejedeme do Afriky poznávat, chceme vybudovat renomé České republiky a posilovat pozici EU v tomto regionu. Novinářům to před odletem na kbelském letišti řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se ve čtvrtek ráno vydal na desetidenní zahraniční cestu, při níž navštíví postupně Senegal, Ghanu a Rwandu. Doprovázet ho budou lékaři i podnikatelská delegace. Podle Rakušana budou hlavní náplní programu humanitární projekty. Mezi další agendy má patřit migrace, bezpečnost i byznys.
„Ministerstvo financí chce zrušit daňové osvobození zaměstnaneckých benefitů a tvrdí, že tím stát získá dodatečné příjmy ve výši přibližně 1,4 miliardy Kč ročně. To by se ale stalo v případě, že zaměstnavatelé budou tyto benefity dál zaměstnancům platit. Ale oni je platit přestanou, protože se jim to prostě ekonomicky nevyplatí. Takže stát nezíská nic,“ domnívá se Petr Frisch, daňový poradce Pro Factum Consulting.
Další odvod pro zaměstnance
Podle dostupných informací by se mohla zrušit řada daňových výjimek jako třeba sleva na nepracující manželku či opětovně zavést nemocenské pojištění pro zaměstnance. Uniklý návrh by podle ČT na druhou stranu znamenal, že by se však nevrátila karenční doba. Podle informací z materiálu by toto opatření mohlo do státní kasy přinést až 24 miliard.
Podle Stanjury projednávaná opatření vycházejí ze stanovisek jednotlivých koaličních stran a z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ta navrhla soubor 12 kroků na straně výdajů a 17 na straně příjmů celkem za 200 miliard korun. Doporučovala návrat sazby daně z příjmu na výši před zrušením superhrubé mzdy, zrušení státní podpory stavebního spoření a některých daňových výjimek, zpoplatnění vysokých škol, snížení počtu policistů, omezení dotací v zemědělství nebo zkrácení rodičovské.
Stanjura opakovaně řekl, že většina úsporných opatření by měla být na výdajové straně a vláda se zavázala nezvyšovat celkové daňové zatížení. V jednáních o balíčku ke konsolidaci veřejných financí budou politici stran vládní koalice pokračovat příští úterý.
Podívejte se: Stanjura je otesánek, vládě bych nedal ani halíř, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Václav Klaus.