Česká vláda by se při hledání finančních prostředků mohla inspirovat u Dánska, které zrušilo státní svátek „Velký den modliteb“, což mu do rozpočtu zajistí v přepočtu přibližně 10 miliard českých korun. Ty chce nyní investovat především do obrany. Pokud by Česko teoreticky zrušilo dva svátky, mohlo by to pokrýt celou červnovou mimořádnou valorizaci důchodů, kterou chce v rámci šetření omezit.
Dánská vláda tvrdí, že zrušením svátku získá státní kasa až tři miliardy dánských korun ročně (necelých 10 miliard Kč). Peníze by generovali lidé tak, že by šli o jeden den za rok navíc do práce a platili daně ze svých příjmů. Severská země se chystá peníze využít k dosažení závazku NATO dávat na obranu dvě procenta HDP, upozorňuje například Deutsche welle nebo BBC.
ČTĚTE TAKÉ: Velikonoční prázdniny 2023: Čeká nás jen pár dnů volna, bývaly to i dva týdny
Dánové mají přitom pouze 11 státních svátků, a to včetně „Velkého dne modliteb“, který se přestane slavit od roku 2024. Češi mají státních svátků dokonce 13. Pokud by se tedy například dva z nich zrušily, nemusela by hypoteticky vláda omezovat červnovou mimořádnou valorizaci a Češi by stále měli o jeden volný den víc, než budou mít od příštího roku Dánové.
Že by to mohlo finančně vycházet, potvrzuje i ekonom Lukáš Kovanda. „Zrušení jednoho svátku by české ekonomice přineslo 0,25 až 0,4 procenta HDP navíc. Zrušení dvou svátků by tak letos zvýšilo výkon celé ekonomiky nejpravděpodobněji o zhruba 48 miliard korun. Veřejné kase by tak přineslo přibližně 18 miliard korun. To zhruba odpovídá ‚výnosu‘ veřejné kasy ze snížení červnové mimořádné valorizace,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Ekonom David Marek z Deloitte si však myslí, že by zrušení svátků přineslo výrazně menší prostředky. „Aktuálně by změna počtu pracovních dnů o jeden přinesla dopad na ekonomiku (HDP) v hodnotě 5,6 miliard korun a pro veřejné rozpočty by to znamenalo dopad dvě miliardy korun ročně,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.
Jinou cestou by šel naopak ekonom Daniel Münich. „Osobně mi přijde, že aby měla práce, peníze a výroba nějaký smysl, musí lidé také mít nějaký čas na to ty věci využít a spotřebovat. Lepší než rušit státní svátky by bylo revidovat daňový systém, aby se více lidí zapojilo do práce a placení daní,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Nad jinými nápady by uvažoval ekonom Štěpán Křeček. „Je to zajímavý způsob šetření. V ČR jsme šli opačným směrem, kdy jsme od roku 2016 dali volno na Velký pátek. Za mě by šlo ušetřit například tím, že by se zrušila devátá třída základní školy. Například v Nizozemsku pak mají jednoleté magisterské studium, což mi u některých oborů rovněž přijde dostatečné,“ popsal pro CNN Prima NEWS.
Který svátek zrušit?
Přestože se jedná o čistě hypotetickou otázku, nad kterou česká vláda zřejmě ani neuvažuje, na dánské rozhodnutí již reagují mnohé osobnosti. „V Dánsku právě zrušili jeden státní svátek. Získané prostředky cca 10 miliard korun půjdou na obranu. Dánsko mělo 11 státních svátků. My máme 13. Potřebujeme-li peníze do rozpočtu, bez jednoho z nich bychom se obešli,“ napsal například bývalý politik a diplomat Michael Žantovský.
V Dánsku právě zrušili jeden státní svátek. Získané prostředky ca Kč 10 mld. půjdou na obranu. Dánsko mělo 11 státních svátků. My máme 13. Potřebujeme-li peníze do rozpočtu, bez jednoho z nich bychom se obešli. (Hejty prosím posílat správci státního rozpočtu.)
— Michael Zantovsky (@zantov) March 1, 2023
Ještě konkrétnější byl pak právník Petr Němec, který přímo vyzval uživatele Twitteru, aby si vybrali, který svátek by nejraději zrušili. „Svátky ke zrušení po vzoru Dánska: Svátek práce, Den upálení mistra Jana Husa, Den české státnosti. Ani jeden ten den neslouží k nějaké hlubší společenské debatě či připomínce, natož aby k tomu bylo nutné volno,“ napsal.
Svátky ke zrušení po vzoru Dánska:
— Petr Němec (@SemSuchar) March 1, 2023
Svátek práce
Den upálení mistra Jana Husa
Den české státnosti
Ani jeden ten den neslouží k nějaké hlubší společenské debatě či připomínce, natož aby k tomu bylo nutné volno.
Pokud by se nakonec vláda vydala dánskou cestou a chtěla by jeden ze svátků z ekonomických důvodů zrušit, který by to podle vás měl být? Hlasovat o tom můžete v naší anketě: