Smrtnost horší než u HIV či malárie. Ukrajina čelí nejen válce, ale i těžké zdravotní krizi

S probíhající ruskou agresí proti Ukrajině čelí napadená země další naléhavé krizi. Experti z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve své zprávě informovali, že nemocnice a zdravotnická zařízení zaznamenávají znepokojující nárůst počtu infekcí, které jsou rezistentní vůči antimikrobiálním látkám. Odhaduje se, že tato odolnost bakterií, virů a plísní na léky celosvětově způsobuje větší smrtnost než HIV nebo malárie a je považována za hlavní globální krizi pro veřejné zdraví.

Znepokojující zprávu CDC vydalo v pátek. Uprostřed války s Ruskem podle dokumentu Ukrajina čelí další naléhavé krizi, kterou je třeba řešit. „V souběhu vysoké předválečné míry antimikrobiální rezistence, nárůstu výskytu traumatických poranění a válečného zatížení zdravotnických zařízení dochází ke zvýšené detekci multirezistentních organismů s rozšířením do Evropy,“ cituje web CNN odborníky.

„Důkazy o zvýšené míře antimikrobiální rezistence v jiných konfliktních prostředích, jako je Irák, a dlouhodobé důsledky pro civilní, vojenské a další obyvatelstvo svědčí o tom, že šíření antimikrobiální rezistence na Ukrajině je naléhavou krizí, kterou je třeba řešit i během probíhající války,“ pokračovali.

ČTĚTE TAKÉ: Nedostatek? Problémem je nadužívání. Odolnost vůči antibiotikům může zabít miliony lidí

Antimikrobiální rezistence vzniká, když bakterie, viry, plísně a další parazité přestanou reagovat na medikamenty, které je léčí. „Celosvětově se odhaduje, že způsobuje více úmrtí než HIV nebo malárie a je považována za hlavní globální hrozbu pro veřejné zdraví,“ shodují se experti z CDC, Centra veřejného zdraví Ukrajiny (UPHC), Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších institucí.

Nesprávné a nadměrné užívání léků

WHO odhaduje, že v roce 2019 byla antimikrobiální rezistence zodpovědná za více než milion úmrtí napříč světem. Mezi hlavní příčiny vzniku odolnosti na léčiva patří nesprávné a nadměrné používání medikamentů jak u lidí, tak v zemědělství.

Občas děláme ze zdravých nemocné, přiznávají lékaři. Proč Čechům předepisují tolik léků?

Občas děláme ze zdravých nemocné. Konstatují to čeští internisté, kteří při předepisování léků podléhají tlaku pacienta či jeho rodiny nebo snaze dodržet zaběhnutou praxi. Pacienti v Česku, ale i jinde na světě, totiž užívají zbytečné množství medikamentů, které jim může i uškodit. Mnohdy navíc procházejí řadou vyšetření, která jsou někdy nadbytečná a mohou organismus zatěžovat. Právě tento fakt chtějí čeští internisté změnit, připojili se proto ke kampani Choosing Wisely aneb Vybírej moudře.

V rámci zveřejněné zprávy byly odhaleny také výsledky průzkumu, který byl proveden v listopadu a prosinci minulého roku ve třech regionálních nemocnicích na Ukrajině. Z 353 dotázaných pacientů odborníci zjistili, že 50 z nich – tedy 14 procent z celkového počtu – mělo infekci spojenou s pobytem ve zdravotnickém zařízení. Stejně tak u nich byla zjištěna „vysoká míra antimikrobiální rezistence“.

V samostatné zprávě, kterou CDC zveřejnilo letos v srpnu, se uvádí, že u jednoho zraněného vojáka na Ukrajině bylo zjištěno šest bakterií rezistentních vůči lékům. Muž ve věku kolem 50 let měl traumatická zranění a popáleniny z výbuchu vozidla. Zprvu byl ošetřen v nemocnici u města Dnipro, následně byl převezen do Kyjeva a poté do vojenské nemocnice v Německu.

Z jednotlivých kontrol na Ukrajině dále vyplývá, že zdravotnická zařízení a laboratoře trpí značnými nedostatky v dohledu nad infekcemi a prováděním preventivních opatření. Většině kontrolovaných míst navíc chybí nutné vybavení. „K záchraně životů na Ukrajině a omezení mezinárodního šíření je zapotřebí naléhavě budovat kapacity pro prevenci, odhalování a reakci na antimikrobiální rezistenci,“ zdůraznili výzkumníci.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ukrajina na další protiofenzivu nemá sílu. Na další útočné výpady bude rok čekat, píší v USA

„V zájmu řešení alarmujícího nárůstu antimikrobiální rezistence na Ukrajině vyvíjí UPHC s pomocí mezinárodních partnerů místně vedená a prováděná opatření k řešení antimikrobiální rezistence. Stejně tak bude potřebovat trvalou podporu pro jejich rozšíření na celostátní úrovni,“ dodali odborníci s tím, že je nutné vypracovat národní akční plán a strategie, aby se situace dostala pod kontrolu.

Tagy: