Zvíře není hračka: Koupě z druhé ruky o Vánocích se může prodražit, varují odborníci

Pod vánočním stromečkem se mezi dárky mohou objevit i zvířata. Lidé podle expertů často podléhají emočním nátlakům spojeným s časem obdarovávání, jenže pak je může překvapit nepříjemné vystřízlivění. Vše pak odnesou vrácení psi nebo kočky. Expertka na kočičí chování Kateřina Štiblická, vysokoškolský pedagog a veterinář Zdeněk Knotek pro CNN Prima NEWS shrnuli, čemu je nutné se vyhnout a na co si dát pozor u jednotlivých zvířat. Odborníci jednohlasně apelují na lidi v předvánočním shonu: zvíře není hračka.

Pes

Domácnosti by měly pečlivě zvážit kromě rozpočtu i časové možnosti. Pokud hodláte druhému člověku pořídit čtyřnohého tvora s tím, že mu chcete udělat radost, je na místě se zamyslet nad všemi okolnostmi a harmonogramem dotyčného.

ČTĚTE TAKÉ: Nehod v lyžařských střediscích přibývá. Starostka popsala nejčastější nešvary řidičů

Je rovněž na místě si shrnout, zda vyjádřil přání mít psího parťáka. Jednou z metod je například vžití se do jeho každodenních nezbytností a povinností, připomíná veterinární klinika v Průhonicích. Místo snahy o moment překvapení, který se následně může změnit v zklamání, v mnohých případech pomůže si s tímto jedincem v klidu popovídat o jeho možnostech.

V případě koupě psa do vlastní domácnosti je nezbytné dbát nejen na to, zda se mi zvíře líbí, ale zda jsem schopný se o něj postarat a zajistit mu dostatečnou péči. Pes totiž může značně ovlivnit zajeté koleje domácnosti. Navíc jeho nové majitele může zaskočit řada nečekaných situací.

Často také dochází k tomu, že lidé odvážejí v lednu po vánočních svátcích psa do útulku, jelikož zjistí, že se buď nedokážou o zvíře postarat, nebo – v horším případě – šlo pouze o rozmar. Právě proto musí zájemce vše důkladně zvážit.

Pokud se rozhodnete si psa pořídit, musíte být obezřetní před koupí z množíren. Ředitel odboru ochrany pohody a zdraví zvířat na Městské veterinární správě v Praze Martin Jánošík v pořadu Prima Mazlíček připomněl, že dnes se již jedná o organizované skupiny, a proto je pro inspektory velmi náročné množitele odhalovat.

„Mám pocit, že tito podvodníci jsou stále o krok napřed. Pokud kupující nenabyde nějakého podezření a až na místě zjistí, že je něco špatně, prodejci začnou vytvářet citový nátlak. Když lidé vidí, v jak špatném prostředí zvířata žijí, nedokážou štěně na místě nechat,“ popsala praktiky těchto skupin zakladatelka útulku Dogsy Veronika Slavíková.

A jak se takovým místům vyhnout? Právník a náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) připomněl, že chovatelé, kteří mají feny a množí daná plemena, mají od roku 2021 státem danou povinnost se registrovat u veterinární správy. „Při pořizování psa by si lidé měli tuto registraci vyžádat. Jde o jednu z důležitých známek, že je chovatelská stanice pod kontrolou a nemá se za co stydět,“ objasnil v pořadu Prima Mazlíček.

Kočka

Potřebu dostatečně zvážit své finanční, časové i prostorové možnosti v případě koček zdůrazňuje i expertka na jejich chování a kočičí behavioristka Kateřina Štiblická. „Pořízení kočky by mělo být promyšleným a racionálním rozhodnutím. To se ale v emočně rozhozeném čase dělá těžko, třeba právě o Vánocích,“ sdělila pro CNN Prima NEWS.

Podle ní je důležité mít na paměti, že kočka je závazek i na 20 let a že se nejedná o jednoduššího mazlíčka, než je pes. „Není jí jedno, že je většinu času sama, a také jí nestačí vyměnit vodu a dosypat granule. Pes aspoň někdy chodí ven, kde může čichat a socializovat se. Většina bytových koček tuto možnost nemá, zejména z důvodu bezpečí,“ vysvětlila expertka s tím, že se o jejich aktivity musí postarat právě majitel.

Kočku můžete zachránit z útulku nebo si ji pořídit z chovatelské stanice. V druhém případě je podle Štiblické nutné se vyvarovat se množíren. V těchto místech vám nabídnou na první dojem určité plemeno, ovšem bez průkazu původu.

„Často se tváří jako chovatelské stanice, ovšem zpravidla nevidíte matku zvířete a nedostanete rodokmen zvířete, a to za doprovodu různých výmluv,“ varovala odbornice a poznamenala, že Česko je bohužel velmoc množíren, jejichž provozovatelé jsou mistrní manipulátoři. „Nikdy nemáte jistotu, že taková kočka je zdravotně v pořádku,“ upozornila také.

Vhodnou cestou není ani přímá záchrana zvířete z ulice, pokud nejde o bezprostřední ohrožení života. „Je třeba dát o nálezu kočky vědět, než ji prohlásíte za svou, navíc je oficiálně potřeba mít na odchyt kočky příslušný kurz. Doporučuji proto kontaktovat kočičí depozita či útulky,“ dodala Štiblická.

Exotická zvířata

Vysokoškolský pedagog v oboru veterinářství Knotek zdůrazňuje, že zvíře není hračka. „Existuje asi pět práv welfare (duševní a fyzický klid zvířete, pozn. red.) zvířat. Vánoce nejsou zcela ideální dobou na nákup zvířete, jelikož v mnoha případech rozhodují silné emocionální faktory,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

U exotických zvířat zdůraznil, že koupě by měla probíhat u konkrétního chovatele. „Nemusí jít ani tak o podvod, ale jednotlivé druhy mohou mít skryté zdravotní vady kvůli chybějícímu vyšetření,“ připomněl odborník.

Plazi například mohou trpět řadou virových onemocnění, které se jim nakonec stanou osudným. „Když si kupujete auto, předpokládáte, že obdržíte řadu údajů. U zvířat ale jdete často naslepo, a to ani nemluvím o burzách a podobných prodejnách,“ zmínil Knotek s tím, že u těchto zvířat lidé často ani neví, zda jde o samce či samičku.

Možní budoucí majitelé by měli zvážit, zda mají v bytech a domech pro exotická zvířata dostatečné místo. Expert také poznamenal, že řada rodičů kupuje mazlíčky svým dětem, ale jakmile se ty odstěhují z domu, neví, co se zvířaty v teráriích dělat. Knotek v této souvislosti upozornil, že plazi se dožívají 10 až 20 let, u řady papoušků může jít o 20 až 30 let.

Expert také apeloval na osvojení si základních poznatků chovatelství konkrétních druhů. O podmínkách chovu cizokrajných zvířat s místem původu mimo členské země EU píšou odborníci ze Státní veterinární správy na svých webových stránkách.

A kolik si připravit peněz na různé druhy těchto atypických domácích mazlíčků? „Mluvíme v řádu tisíců a desítek tisíc korun. Často se také zapomíná na případné návštěvy veterináře. Někdo si třeba koupí agamu za pět set, ale náklady na případnou léčbu mohou být až mnohonásobně vyšší. Pak nastanou tragické scénáře, kdy je zvíře kvůli nepříznivé ekonomické situaci majitele utraceno,“ upozornil Knotek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Největší podvod s charitou v Česku. Skupina měla obrat 40 tisíc lidí, zřídila i call centra

Tagy: