Zvířecí hrdinové: Stubby –⁠ pes seržant, který zachraňoval vojáky před plynem i granáty

Zvířata se ve válečných konfliktech využívala už za starých Řeků a Římanů. Není divu, že psi jako věrní parťáci následovali své pány do bitev. Psi vynikali svým čichem i sluchem, věrností a hlavně poslušností. Pro vojáky pak byli nejen pomocníky, ale hlavně psychickou oporou.

V tomto článku se dozvíte příběh statečného seržanta Stubbyho. Psa amerického původu, který bojoval v první světové válce. Jediný pes, který to dotáhl na hodnost seržanta. Bojoval v 17 bitvách a 4 velkých ofenzívách na západní frontě. Byl oficiálním členem 102. pěšího pluku tvořícího součást 26. divize „Yenkee“.

Opuštěné štěně

Malého křížence pitbula našel jako opuštěné štěně v roce 1917 desátník Rob Conroy. Štěně se potulovalo na ulicích Hartfordu v Connecticutu, kde probíhal vojenský výcvik. Robův pluk byl povolán do Francie, ale mezitím se se štěnětem tolik sblížil, že ho odmítal opustit. Propašoval ho proto na palubu lodi. Důstojník černého pasažéra po pár dnech objevil, ale i on Stubbymu naprosto propadl, protože mu pes podle všeho měl zasalutovat. Rozhodl se tedy, že Stubby zůstane se „svým“ plukem a udělal dobře.

Hrdina zákopů

Ukázal se jako obrovský přínos, když několikrát své kamarády varoval před bojovým plynem nebo oznamoval zvuk přilétajících granátů daleko dřív, než ho slyšeli vojáci. Prvních bojů se zúčastnil roku 1918 u Chemin des Dames, severně od Soissons. Více než měsíc byl spolu se svým pánem ve dne v noci pod neustálou palbou. Téhož roku byl zraněn střepinou německého granátu, ani při léčbě se ale neflákal a ostatní zraněné vojáky udržoval v dobré náladě. Po několika týdnech se vrátil zpět do zákopů.

Velmi nebezpečnou zbraní první světové války byl jedovatý plyn yperit neboli hořčičný plyn. Ten neminul ani Stubbyho a způsobil mu vážné problémy. Po svých zkušenostech se pak sám naučil kolegy varovat před podobnými útoky a tak se včas dařilo jemu i jim nasadit plynové masky. Kromě toho vyhledával zraněné vojáky nebo upozorňoval na letící dělostřelecké granáty.

Zajal německého špióna

Svou hodnost seržant si vysloužil díky zneškodnění německého špiona, kterého držel „za zadek“, dokud nepřišli američtí vojáci a nezajali ho. Stubby se stal národním hrdinou, získal mnoho vyznamenání a setkal se hned se třemi americkými prezidenty. V roce 1921 získal zlatou medaili organizace Humane Society. Stal se doživotním členem Amerického červeného kříže i Amerických legií a účastnil se s vojáky turné po zemi. Obleček, ve kterém je snad na všech dochovaných fotografiích, mu z obdivu ušily francouzské ženy a postupně se mu na něho připínala všechna vyznamenání.

Zemřel v klidu ve spánku v roce 1926. I se svou uniformou a vyznamenáními je jeho vycpané tělo k vidění v Národním muzeu amerických dějin ve Washingtonu.

Tagy:
štěně pes Francie pitbull vyznamenání Connecticut Washington, D.C. První světová válka Západní fronta Hartford zvířecí hrdinové

Hlavní zprávy

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi
Slovensko

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

20:40

EU musí usilovat o "energetickou unii", napsal šéf unijních summitů Michel

20:15

Mnohonárodní jednotka NATO na Slovensku je nyní bojeschopná, oznámila aliance

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Bídný, nejhorší, nejhorší a vedle něj nejhorší. Jak německá média rozcupovala Plzeňáky

„Robinhoodovské“ činy se Viktorie Plzeň v Lize mistrů netýkají. Žádné chudé, kterým by mohla dávat body ve skupině C, nemá, bohatým nedělá sebemenší problém českého mistra porazit. Zvláště úterní konfrontace s Bayernem Mnichov byla pro fotbalisty trenéra Michala Bílka extrémně bolestivá. A německá média nijak nezohledňovala, že šlo o souboj dvou zcela odlišných fotbalových světů.

Česká flotila na Baltu a pivovod do Královce. Podívejte se na nejlepší vtipy ke Kaliningradu

Na začátku stál ojedinělý žert, který ovšem vyvolal až neuvěřitelnou lavinu bez konce. Polského vtipu o anektování ruské Kaliningradské oblasti se ve velkém chytli Češi, kteří stále prokazují, že jejich lidová tvorba nezná mezí. Na internetu jsou k nalezení už desítky vtipů či humorných koláží a rozhodně to nevypadá, že by se blížil útlum. K celé akci se vyjadřují rovněž politici, kteří drží nastavenou laťku.

Z USA po 20 letech znovu odstartovala ruská kosmonautka. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici

Z amerického kosmodromu ve středu poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka. Anna Kikinová spolu s dvěma astronauty z USA a jedním z Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Domácí zpravodajství