Zvířecí hrdinové: Kocour Simon – britský námořník, který zachránil svou jednotku

Zvířecími symboly válek byli koně nebo holubi, ty si asi představí každý z nás. Měli jasně danou úlohu a nikdo se tomu nepodivuje. Méně známá je pak přítomnost koček ve válce a přitom i ony sehrály velmi důležitý úděl.

Problémem snad všech armád byly myši. Ty se totiž velmi rychle rozmnožily a požíraly vojenské zásoby. Pokud jste tak jako jednotka někde uvízli a nemohli zásoby doplňovat, byli jste jak se říká „namydlení“. Proto v zákopech, na bitevních lodích i v kasárnách doprovázely vojáky vždy kočky. Příkladem za všechny je kocour Simon. Byl totiž jedním z těch, kteří se z „pouhých“ maskotů stal rovnoceným parťákem a svůj úkol bral smrtelně vážně.

Kocour členem britského královského námořnictva

Britští námořníci z plachetnice HMS Amethyst našli v jedné z hongkongských loděnic v roce 1948 asi ročního kocoura. Slabého a podvyživeného, ale velmi přítulného.

Kocourka si oblíbili a tehdy sedmnáctiletý mladík Hickinbottom ho propašoval na palubu lodi a pojmenoval ho Simon. On jim na oplátku dělal společnost a hlavně lovil krysy. Většina z nich vzpomínala na to, že často nacházeli dárky od Simona ve svých postelích (ulovené poklady). Kapitán ho dokonce nechával spát ve své čepici. Právě jeho drzost byla to, co na něm námořníci obdivovali a měli rádi.

Ametystový incident

Britská loď dostala za úkol v létě roku 1949 ze Šanghaje plout do Nankingu. Čína byla v té době ale v občanské válce, kdy Čínská republika bojovala proti komunistickým povstalcům. Tato událost vstoupila do dějin jako Ametystový incident, také známý jako Yangtze (Jang-c’-ťiang) incident, kdy loď královského námořnictva HMS Amethyst zůstala uvězněna na řece Jang-c’-ťiang po dobu 100 dní. Byla bombardována i přesto, že se Británie do konfliktu nezapojovala. Ocitla se pod palbou povstalců a jedno z děl zasáhlo kajutu velitele. Ten utrpěl smrtelná zranění a zraněn byl i Simon, který v jeho kajutě zrovna odpočíval. Do těla se mu zabodly 4 kusy šrapnelu (starší druh dělostřeleckého střeliva), popálilo mu to obličej i vousy, výbuch ho navíc odmrštil neznámo kam a nalezen byl až o několik dní později.

Vstal z mrtvých, aby pomohl své jednotce

Lékař Michael Fearnley mu ošetřil popáleniny, odstranil části šrapnelu ze Simonových nohou, zad a sešil ho. I přes péči lodního doktora, který se mu věnoval stejně jako zraněným námořníkům, to vypadalo, že černobílý kocour nepřežije. Jelikož kocour stonal, začaly se na palubě přemnožovat krysy a pojídaly vojákům zásoby, které se už tak tenčily. Pak se stal zázrak, který jim zachránil život. Simon, o kterém si mysleli, že svým zraněním podlehne, se ze všech svých sil vrátil mezi živé a začal lovit jednu krysu za druhou. Posádce v čele s kapitánem lodi, poručíkem Johnem Keranssem se pak po 100 dnech podařilo během tmavé noci doplout s lodí na otevřené moře.

Paradoxní smrt v karanténě

Po návratu do Británie byli všichni a hlavně Simon oslavováni jako hrdinové. I tak ale kocour musel, podle zákonů pro zvířata vracející se z války, do karantény. Což se mu stalo osudným. V karanténě v Hackbridge, kde byl dva týdny, se nakazil blíže neurčeným virem a zesláblé tělíčko v návaznosti na válečná zranění, boj s virem nezvládlo. Navzdory zoufalým pokusům zdravotnického personálu Simon 28. listopadu 1949 zemřel.

Pouhý měsíc před tím než měl převzít medaili Marie Dickinové – zvířecí ekvivalent válečného kříže, kterou získal jako jediná kočka v historii. Za jeho velmi krátký život, který trval jen dva roky zachránil svou odvahou a loveckým instinktem mnoho životů a získal obrovskou oblibu. Britové jej pohřbili s veškerými vojenskými poctami na hřbitově ve Woodfordu v Londýně, kterého se zúčastnili i všichni pozůstalí z posádky HMS Ametyst.

Tagy:
válka kočka Velká Británie námořnictvo zvířecí hrdinové váleční hrdinové

Hlavní zprávy

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení
Ukrajina

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:29

Z Ruska uprchla pětinásobná olympijská vítězka Davydovová

12:11

Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky oficiálně požádal Putina o připojení k Rusku, oznámil TASS. Stejný krok se chystá učinit i správa Chersonu.

11:43

Turecké banky podle místní televize přestaly používat ruský platební systém Mir

11:17

Lipavský: Budoucí vztah Moskvy s EU určí, jak se Rusko vypořádá se zločiny

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Kamara čelí rasismu, další díl. Urazit ho měl Černohorec, věc už vzala do rukou UEFA

Spojení „fucking monkey“, které loni měl vypustit z úst bývalý fotbalista Slavie Praha Ondřej Kúdela, se postaralo o humbuk na pořádně dlouhou dobu. Příjemcem údajné (ne)slavné urážky byl záložník glasgowských Rangers Glen Kamara. Ve spolupráci s houževnatým právníkem Aamerem Anwarem se postaral o to, aby byl český reprezentant potrestán. UEFA teď znovu vyšetřuje možné rasistické chování, jehož terčem byl opět Fin se sierraleonskými kořeny.

Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií

Vrahové, narkomani, sexuální násilníci a dokonce i kanibal. Ani takové rekruty neodmítá ruská armáda, která se kvůli ztrátám na Ukrajině snaží doplnit stavy svých jednotek, jak jen to jde. Na internetu se začalo šířit video, v němž představitel Vagnerovy skupiny, ruské žoldácké organizace, Jevgenij Prigožin, vystoupil v jedné z trestaneckých kolonií, kde přesvědčuje místní vězně, aby se k němu přidali a odjeli bojovat na Ukrajinu. Nabízí tak odsouzencům druhou šanci.

Zoufalý útěk muže před mobilizací. Do EU se plavil na prkně, nakonec skončil zase v Rusku

Ruští muži houfně prchají před částečnou mobilizací. Někteří volí pro únik ze země i poněkud bizarní způsoby. Estonští pohraničníci v pondělí zadrželi muže, který nelegálně přicestoval z Ruska. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, „uprchlík“ se však snažil překročit hranici na surfovacím prkně v ústí řeky Narva. Úřady ho obratem poslaly zpět, informovala televizní stanice ERR.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Spadla a zmizela v hluboké trhlině. Slavná americká horolezkyně byla nalezena mrtvá

V Nepálu našli tělo americké horolezkyně a lyžařky Hilaree Nelsonové, která se v pondělí zřítila do trhliny poblíž vrcholu osmé nejvyšší hory světa Manáslu. S odvoláním na organizátory expedice o tom ve středu informovala agentura AFP. Nelsonová byla zkušená dobyvatelka vrcholů a v roce 2012 se stala první ženou, která za 24 hodin vystoupila na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest a sousední hory Lhoce.

Hurikán Ian zesílil a po zpustošení Kuby se žene na Floridu. Statisíce lidí prchají z domovů

Statisíce obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Živel na cestě k a americkému pobřeží zesílil a aktuálně spadá na škále intenzity do čtvrté z pěti kategorií. Provází ho vítr o rychlosti 225 km/h. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný.

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?

Domácí zpravodajství

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Nových případů covidu je o tisíc více než před týdnem, rostou i počty hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V úterý přibylo 4 212 nově potvrzených případů, zhruba o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje 1 724 podezření na opakovanou nákazu. Nemocniční péči vyžaduje přes 1 300 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 350 víc. V těžkém stavu je 41 pacientů, minulé úterý jich bylo 24. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.