V naší sérii o zvířecích hrdinech jsme psali o psovi, kocourkovi, holubici a prozatím asi nejzvláštnějším hrdinovi – medvědovi Wojtkovi. Dnešní článek ale bude patřit rozhodně největšímu z válečných zvířecích hrdinů, a to slonovi.
Období japonské
Slon Lin Wang, původním jménem Ah Mei neboli „Krásný“ byl slon, který strávil patnáct let v aktivní službě. Od roku 1937 bojoval na japonské straně v čínsko-japonském konfliktu. Jeho práce spočívala v tahání děl a zásob v poušti Barma. Po japonském útoku na Pearl Harbor se čínsko-japonská válka stala součástí druhé světové.
Období čínské
Po bitvě v japonském táboře byl roku 1943 spolu s dalšími dvanácti slony zajat Číňany. Tím ale jeho služba neskončila a i nadále přepravoval těžký náklad, stejně jako ostatní sloni. Ale s tím rozdílem, že to je pro doposud nepřátelskou stranu.
Když byla jednotka odvolána zpět do Číny do Guangdongu, zemřelo na náročné Barmské cestě šest slonů. Než dorazila jednotka se zbylými slony do Číny, válka skončila.
I tak se ale pro mohutná zvířata našlo využití. Lin Wang se stejně jako ostatní podílel na stavbě památníků čínských válečných hrdinů. V roce 1946 také zvířata vystupovala v cirkusu, aby získala peníze na pomoc při hladomoru v provincii Chu-nan.
#fpwildlifefridayfact- The oldest elephant ever was Lin Wang, an Asian elephant (Elephas maximus), who died on 26...
Posted by FP Wildlife on Friday, May 4, 2018
Období tchajwanské
Jeho cesta pak pokračovala na Tchaj-wan, kam byla poslána jeho jednotka s generálem Sun Li-jenem, aby vycvičila další vojáky. Generál s sebou kromě Krásného vzal i další dva slony, kteří však postupně zemřeli. Z původní barmské třináctičlenné skupiny tak zbyl pouze poslední – Lin Wang. Nejspíš čínská armáda usoudila, že už je čas na důchod a poslala sloního hrdinu v roce 1952 na odpočinek do zoo.
Důchod
Putoval do tchajwanské zoo. To se ještě stále jmenoval Ah Mei, místním pracovníkům to ale na takovou „válečnou osobnost“ přišlo příliš zženštělé a tak získal zmíněnou přezdívku Lin Wang neboli „Král lesa“.
V zoo potkal svou životní družku a dožil se úctyhodných 86 let, což z něho udělalo rekordmana. Stal se tak vůbec nejstarším příslušníkem svého druhu žijícím v zajetí. Vysloužil si tak třetí přezdívku, a to „Dědeček Lin“. Po smrti v roce 2003 mu byl jeho fanoušky vystrojen velkolepý pohřeb, který se mohl rovnat těm, které měly nejvýznamnější tchajwanské osobnosti. V Zoo Taipei je Lin Wang vlastně dodnes, pomohl ho tam tak uchovat preparátor.