Zvýšení platů jen učitelům? Diskriminace, bouří se ostatní pedagogové proti vládní otočce

Vychovatelé a pedagogové volného času se bouří proti návrhu, aby plat na 130 procentech průměrné hrubé měsíční mzdy měli garantovaný jen vystudovaní učitelé. Vláda původně počítala s jedním výpočtem pro odměňování všech pedagogických pracovníků, teď názor mění.

Rozhořčený dopis ministrovi školství, koaličním poslancům a nakonec kritický otevřený dopis ministrovi školství poslali vychovatelé a pedagogové volného času. Bouří se, protože jim zákon nebude garantovat slíbených 130 procent průměrné mzdy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec známek pro děti v českých školách? Vychováváme Generaci Xanax

„Považujeme za velmi diskriminační, aby se pedagogové dělili na tzv. učitele a neučitelské pozice,“ prohlásila pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže Jana Heřmanová. „Přestože jsme dopis poslali všem, nedostali jsme do této doby od nikoho žádnou odpověď,“ stěžovala si předsedkyně Asociace vychovatelů školských zařízení Vladislava Lukešová.

Podle mluvčí Anety Lednové odešle ministerstvo školství odpověď na dopisy asociace i sdružení příští týden. „Podnětů je celá řada, já samozřejmě trpělivě postupně odpovídám,“ informoval pro CNN Prima NEWS i místopředseda sněmovního výboru pro vzdělání Marek Výborný (KDU-ČSL) s tím, že pro nepedagogy platí to, co doposud.

To je však novinka, která se promítla i do aktualizovaného vládního prohlášení. Kabinet nakonec slibuje 130 procent průměrné mzdy pouze učitelům. Jenomže původně návrh zahrnoval všechny pedagogické pracovníky, tedy i speciální pedagogy, asistenty pedagogů nebo třeba školní psychology. „Zejména si myslím, že to může vést i k tomu, že budou vychovatelky opouštět své pracovní pozice,“ varovala Lukešová.

Dosáhnou na zvýšení platů?

Pedagogové volného času se obávají, že vytvořením samostatné tabulky pro ostatní pedagogické pracovníky nedosáhnou na zvýšení platu. „V praxi by to mohlo znamenat, že se slibované navyšování bude týkat pouze učitelů a už se nebude týkat dalších pedagogických profesí,“ sdělila Markéta Tučková, zástupkyně ředitelky Domu dětí a mládeže Praha 3 – Ulita.

Změna se dotkne i asistentů pedagoga. „Je to asistent pedagoga, pomáhají pedagogovi. Neumím si představit, že bychom bez asistentů zvládli kvalitní výuku,“ poznamenala školní speciální pedagožka Jana Pokorná.

O navyšování platů těchto skupin zaměstnanců se podle Lednové chce ministr školství Vladimír Balaš (STAN) v příštích měsících i letech zasazovat. „Iniciovali jsme, aby u některých vybraných neučitelských pozic došlo k posunu v platových třídách,“ doplnil Výborný.

Ředitelé se obávají, že změny odradí asistenty pedagogů od práce ve školství. Návrh míří do třetího čtení ve Sněmovně.

Tagy: