Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) navrhl vládě zvýšit platové tarify pedagogických pracovníků o sedm procent. Návrh je podle něj výsledkem jednání se školskými odbory. Zvýšení tarifů se týká nejen učitelů, upozornil šéf školských odborů František Dobšík, návrh označil za solidní kompromis. Bek a Dobšík to v úterý řekli na společném briefingu. Podle Dobšíka to pro učitele představuje nárůst řádově od 2 200 do 3 200 korun měsíčně.
Bek uvedl, že takový postup umožňuje ponechat dostatečnou částku na výkonnostní odměňování pedagogů od ředitelů škol. „Je to částka, která je z hlediska různých typů institucí, které ve školství fungují, proveditelná,“ řekl ministr. Model financování je podle něj poměrně komplikovaný. „Některé školy by si jistě mohly dovolit o něco větší navýšení tarifů, ale pak jsou tady zařízení jako domovy mládeže, kde by vyšší navýšení už mohlo být opravdu na úkor těch výkonnostních složek platu,“ řekl ministr.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Praktičtí lékaři na dva dny zavřou své ordinace. Nesouhlasí s návrhem úhradové vyhlášky
Školské odbory podle Dobšíka požadovaly desetiprocentní zvýšení tarifů pro všechny skupiny. U kompromisních sedmi procent má určitou obavu, jak to budou vnímat ostatní, řekl. Připomněl vládní prohlášení a to, že učitelů je nedostatek a že je potřeba zvyšovat atraktivitu tohoto povolání. Vláda začátkem října oznámila, že se dohodla s odbory na růstu platů ve veřejné sféře pro příští rok o 1 400 korun. Dohoda se týká platových skupin jedna až čtyři.
Podle vládou schváleného návrhu rozpočtu ministerstva školství by měl resort v příštím roce pracovat s asi 290,8 miliardy korun. Navržený rozpočet školství zahrnuje peníze na zvýšení platů učitelů na úroveň 130 procent průměrné mzdy. Bek upozornil na to, že zákon o 130 procentech hovoří o celkovém objemu peněz, ne o tarifech.
Platové tarify pedagogů i nepedagogů se naposledy zvyšovaly v roce 2022, u pedagogů to bylo o dvě procenta, u nepedagogů o deset procent. Podle Dobšíka bývají například učitelé základních a středních škol placeni podle 11. a 12. platové třídy. Podle tabulky na letošní rok mají do dvou let praxe 32 120 korun, pokud jsou v 11. platové třídě, naopak ve 12. platové třídě je to 32 820 korun. Například po 20 letech praxe mají ve 12. platové třídě podle tabulky 38 560 korun.
Učitelé základních škol veřejných zřizovatelů, tedy obcí či krajů, měli v prvním pololetí letošního roku průměrně 48 397 korun hrubého měsíčně, vyplývá z dat, které ČTK poskytlo ministerstvo školství. Za první pololetí minulého roku to bylo 47 738 korun, za celý rok 2023 pak 52 119 korun. Učitelé středních škol brali v prvním pololetí letošního roku v průměru 50 930 korun hrubého, minulý rok to za stejné období bylo 50 171 korun, vyplývá z dat ministerstva. Za celý rok 2023 činila průměrná hrubá odměna učitelů veřejných středních škol 54 431 korun. Údaje jsou včetně řídících pracovníků a nezahrnují učitele odborného výcviku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Proti zákazu mobilů ve školách ve Vsetíně vznikla petice. Děti jsou teď pozornější, tvrdí Čunek