Jurečka: Exprezidenti by měli mít důstojnou rentu. Je to nezodpovědné, oponuje Michálek

Marian Jurečka a Jakub Michálek

Jurečka a prezident

Bývalí prezidenti si od ledna pravděpodobně přilepší. S návrhem na zvýšení jejich renty přišel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Exprezidenti už 20 let měsíčně pobírají 50 tisíc korun. Ministr proto navrhuje, aby se částka srovnala s platem řadového poslance, ti mají přes sto tisíc měsíčně. Jurečka tak chce zabránit tomu, aby hlava státu po skončení funkce musela pracovat. Někteří politici volají po tom, aby podobnou rentu měli i premiéři.

Po dvaceti letech přichází změna. Přidávat se možná nebude pouze politikům, ale i bývalým prezidentům. Ministr Jurečka jim chce zdvojnásobit padesátitisícovou doživotní rentu. „V dobré zemi by měli mít adekvátní důstojnou rentu, ze které by mohli fungovat,“ nechal se slyšet Jurečka s tím, že současná částka tomu neodpovídá.

ČTĚTE TAKÉ: Troška z důchodu musí žít skromně. Štvou ho miliony pro fotbalisty a posílá ostrý vzkaz vládě

Renta bývalých prezidentů by se mohla více než zdvojnásobit z 50 na 109 tisíc korun měsíčně, přičemž by se částka každý rok zvyšovala. „Byl bych rád, abychom to navázali na platy poslanců. Byl bych rád, aby se to valorizovalo s nimi,“ doplnil Jurečka.

Nový: Zrušit penzijní reformu by byla katastrofa. Těžkou práci znáte jen z filmů, řekl Středula

Důchodová reforma byla dobře připravená, hájil vládní úpravu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Miloš Nový (TOP 09). Zdůraznil, že kabinet chce předejít situaci, aby případná další vláda v jiném složení celou věc zrušila. „Byla by to katastrofa,“ zdůraznil. Předseda Československé konfederace odborových svazů Josef Středula zkritizoval úpravu seznamu náročných profesí. Poslanci Marek Benda (ODS) a Jan Jakob (TOP 09), kteří s tím přišli, podle Středuly „viděli těžkou práci jen ve filmech“.

Šéf resortu práce a sociálních věcí hodlá návrh na zvýšení renty přidat v listopadu do zákona, který má od ledna zvýšit platy ústavních činitelů. Podporu má od vládní koalice, i od opozičního hnutí ANO. „Za nás říkám, že je potřeba se k tomu vrátit a zrealizovat tu rentu tak, aby odpovídala nějaké cenové hladině,“ uvedla exministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Do role kritiků návrhu se staví Piráti s hnutím SPD. „Rozdávat peníze starým, vysloužilým politikům je zcela nezodpovědné,“ míní předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Podle poslanců je navýšení nutné proto, aby prezidenti, kteří nebudou po skončení mandátu v důchodovém věku, nemuseli vydělávat. „Může nastat problém, že nevíme, pro jakou společnost nebo skupinu by bývalý prezident mohl pracovat. Bavil bych se do budoucna o něčem podobném i u premiérů,“ vysvětloval poslanec Josef Flek (STAN).

Zvýšení, abychom neprovokovali, míní Zeman

Exprezidentům dalších 50 tisíc posílá stát jako náhradu na provoz kanceláře nebo asistenta. To podle Jurečky zůstane stejné. „Z toho vyplývá, že ti, kteří mají ústavní funkce, si polepší. A aby se neřeklo, dají i nám, abychom se mohli dobře najíst, napít, jít do divadla, koupit si knihu. Má to zabránit exprezidentům, aby neprovokovali vládní moc,“ myslí si o Jurečkově návrhu bývalý prezident Miloš Zeman.

„Prezident Klaus po tom nijak aktivně nevolá. Zvládne vyžít z toho, co má. Je ale faktem, že prezidentská renta je jediná věc, která se za uplynulých dvacet let nikdy nevalorizovala,“ uvedl mluvčí exprezidenta Klause. O růstu renty pro exprezidenty rozhodnou politici do konce roku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na předčasných důchodech se koalice neštípne, míní Haas. Mrzačíte penzijní systém, zní z SPD

Tagy:
peníze Marian Jurečka prezident platy zvýšení ministr práce a sociálních věcí České republiky