Dohadovat se s úředníky přijde draho, vláda zvýšila od 1. července paušální poplatky za přestupkové řízení. Pokud ve sporu prohrajete, zaplatíte kromě pokuty ještě 2 500 korun jako náklady na řízení. Dosud to bylo 1 000 korun. Ministerstvo vnitra nárůst poplatku o 150 procent obhajuje argumentem, že všechno zdražuje. „K úpravě částky nedošlo od prvního ledna 2006, nicméně od té doby nastaly výrazné nárůsty nákladů správního řízení, například platů úředníků, nákladů na poštovné a podobně,“ vysvětlil Adam Rözler, mluvčí ministerstva vnitra.
Zvýšení poplatku se týká všech řízení, kde se řeší přestupky – od těch dopravních přes občanské soužití až po poškozování životního prostředí. Některé automaticky řeší úředníci na radnicích, jiné se k nim dostávají potom, co lidé odmítnou zaplatit pokutu na místě policistům nebo třeba celníkům.
ČTĚTE TAKÉ: Stavební úřady se dál perou s digitalizací. Jen porodní bolesti, zní z ministerstva
Dva a půl tisíce korun zaplatí každý, kdo se před úředníky neobhájí. „Musí být uznán vinným, a to pravomocně. Potom je možné mu dát s tou sankcí, obvykle peněžní pokutou, k úhradě i náklady řízení,“ potvrdil Jiří Němec, vedoucí správního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje.
Podle představitelů úřadů přitom zvýšení poplatku nijak významně neovlivní celkové náklady, které se správními řízeními mají. „To navýšení je pozitivní, ale zdaleka to nepokryje všechno, pořád budeme v mínusu,“ podotkl tajemník magistrátu v Jablonci nad Nisou Marek Řeháček.
Úředníci navíc připomínají, že už nyní lidé poplatky často vůbec nezaplatí. Třeba v Liberci řeší každý rok zhruba tři tisíce přestupků, teoreticky by si tak mohli přilepšit až o čtyři a půl milionu. Realita je ale úplně jiná. „Bohužel většinu se od lidí nepodaří získat, to znamená, že nezaplatí,“ prozradil mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař. Často to končí exekucemi s nepříliš velkou úspěšností.
Problémy s neplatiči
Starosta Mimoně, zhruba šestitisícového města na Českolipsku, považuje navýšení poplatku za zcela zbytečné. I on potvrzuje, že těch, kteří nakonec zaplatí, je pouhý zlomek. „Velkou část přestupků tvoří skutky, které páchají nezletilí – školní rvačky, při kterých někdo někomu ublíží na zdraví, vandalismus. Naši úředníci musejí vše zaprotokolovat, dopisovat si se školou a dalšími úředníky, ale ti pachatelé jsou vzhledem k věku nepostižitelní, takže ani nic neplatí. Další velkou skupinu tvoří ti, kteří se přestupků dopouštějí opakovaně a mají z nás akorát legraci, protože vědí, že od nich nic nedostaneme. Takže nakonec zaplatí jen pár slušných lidí, kteří spáchají něco poprvé,“ vysvětlil starosta Petr Král.
Ministerstvo vnitra připomíná, že zejména při rozhodování o přestupcích v dopravě musejí úředníci zadávat znalecké posudky, a to správní řízení výrazně prodražuje. V takovém případě může být paušální poplatek, který pachatel přestupku zaplatí, ještě vyšší – až deset tisíc korun.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Tisíce lidí marně čekají na své peníze. Úřady nestíhají zpracovávat žádosti o dávky