Zvýšit proočkovanost v Česku
Nezisková organizace Loono spustila nový projekt s názvem Očkování pro cizince, který cílí zejména na Ukrajince, kteří v Česku našli úkryt před válkou. Hlavním posláním je pomoci ukrajinské uprchlické komunitě porozumět systému očkování v Česku a zvýšit tak proočkovanost proti HPV, chřipce, černému kašli a dalším onemocněním.
Jak vyplývá z dat OECD a Evropské observatoře zdravotnických systémů a politik ve spolupráci s Evropskou komisí, proočkovanost dětí u povinných vakcín v České republice v posledních letech klesá.
ČTĚTE TAKÉ: V Česku byla odhalena vzteklina. Nakažený netopýr pokousal zoologa, chystá se očkování
V roce 2020 dostalo 97 procent ročních dětí třetí dávku vakcíny proti černému kašli. Do roku 2022 však pokrytí kleslo na 94 procent. Nedostatečné je také pokrytí očkováním proti HPV. U dívek v cílové skupině 13-14 let se jedná o 59 procent, evropský plán proti rakovině přitom usiluje o 90procentní pokrytí v této věkové kategorii.
Mezi jednotlivci ve věku 65 let a staršími je také nízká proočkovanost, a to proti chřipce, která v současnosti činí pouze 25 procent, zatímco průměr Evropské unie (EU) je 51 procent.
Systému porozumí v rodném jazyce
V České republice nyní žije přibližně 100 tisíc dětí z Ukrajiny, jejichž proočkovanost nebyla v jejich domovské zemi optimální ani před válkou.
Hrozba tetanu je v létě akutnější. Bakterie číhají v prachu, půdě i zvířecích výkalech
Tetanus neboli strnutí šíje je nemoc, která může být i smrtelná. Teď v létě nás ohrožuje více než kdy jindy, protože při sportování či práci na zahradě se můžeme lehce zranit. Proti tetanu se můžeme očkovat, mnozí lidé ale nesledují očkovací průkaz, proto nevědí, zda mají vakcínu stále účinnou.
„To vyžaduje naši naléhavou pozornost. Není pochyb o tom, že je potřeba intenzivně zvyšovat povědomí o očkování v ukrajinské komunitě. Proto jsme ve spolupráci s WHO spustili projekt Očkování pro cizince,“ uvedla v dokumentu, který má redakce k dispozici, Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.
„Cílem je pomoci Ukrajincům lépe porozumět systému očkování v Česku, zvýšit povědomí o výhodách očkování, prohloubit porozumění významu očkování pro děti a zvýšit proočkovanost proti HPV, chřipce, černému kašli a dalším onemocněním,“ dodala.
Projekt ukrajinské komunitě v jejím rodném jazyce přibližuje, jak funguje systém očkování v Česku, proč je důležité nechat očkovat sebe a své děti a na jaká očkování mají nárok. Loono nechalo do ukrajinštiny přeložit také obsáhlé články, které srozumitelným a odlehčeným jazykem vysvětlují očkování proti HPV a černému kašli.
Nabízí také seznam očkování pro dospělé – od tetanu přes HPV a klíšťovou encefalitidu až po chřipku a černý kašel. A v neposlední řadě radí, kde se nechat očkovat a co k tomu budou ukrajinští váleční uprchlíci potřebovat.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kožní a kvasinkové infekce nebo mykózy. Experti radí, na co dát v kosmetickém salonu pozor
„Očkování je službou, jejíž část je hrazena z prostředků zdravotního pojištění, je tedy nutné mít svou zdravotní pojišťovnu. Pokud však člověk získá vízum dočasné ochrany, stává se automaticky účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění a získává tak přístup ke zdravotní péči v plném rozsahu,“ připomíná Veronika Feňuš, provozní ředitelka Loono.
Spolu s tím je však podle neziskové organizace nutné cizince informovat o fungování českého zdravotního systému. „Věřím, že díky Loono teď získají důležité informace nejen o očkování,“ dodala Feňuš.