V Česku skokově vzrostl počet mladých lidí bez práce. Z dat Eurostatu vyplývá, že množství nezaměstnaných ve věku do 25 let se meziročně zdvojnásobil. Ekonom Lukáš Kovanda tvrdí, že to může být tím, že mladí lidé se do práce nehrnou a využívají výhod placeného sociálního a zdravotního pojištění. Sociologové oslovení redakcí CNN Prima NEWS namítají, že je to sezónní výkyv.
V kategorii 15 až 25 let nepracuje 13,7 procenta lidí. Před rokem ve stejnou dobu to bylo 7,2 procenta. Razantní výkyv by podle těchto dat řadil Česko k průměru Evropské unie, kde se nezaměstnanost mladých pohybuje okolo 14 procent. Státy jižní Evropy jsou na tom ještě hůř. Například Itálie má podíl mladých nezaměstnaných na úrovni 21,4 procenta, Španělsko 27,4 procenta a Řecko 23,6 procenta.
ČTĚTE TAKÉ: Pekarová: Horké léto mám hlavně ve Sněmovně nad balíčkem. Snad se dostanu i na kolo
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda tvrdí, že počet nezaměstnaných mladých lidí může souviset s vysokým počtem absolventů základních škol, na který nebyly střední školy kapacitně připraveny.
„Absolventi základních škol, kteří se nedostali na střední školu, se raději nahlásili na příslušný úřad práce, kvůli tomu, aby za ně stát po prázdninách hradil zdravotní pojištění,“ uvedl Kovanda. Podle něj navíc úřady práce nenabízejí odpovídající zaměstnání a mladí raději čekají na lepší podmínky. „Neatraktivní pracovní pozice mladé příliš nelákají, takže často jen pobírají dávky v nezaměstnanosti a současně využívají komfortu mama hotelu,“ dodal.
Hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka s tristní nabídkou souhlasí. Úřady práce totiž vypisují pracovní pozice většinou pro málo kvalifikované zaměstnance. „Vysoká nezaměstnanost u mladých může být způsobená tím, že uvedené pracovní pozice nejsou pro ně atraktivní. Může se tak jednat o nezaměstnané mladé lidi, kteří mají vysoké nároky na případné zaměstnání,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.
Nejedná se o problém, říkají sociologové
Nad statistikou Eurostatu kroutí hlavou sociologové, podle nich by to neměl být výraznější problém. „Máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě a nemáme velký problém s nezaměstnaností mladých lidí. Je to pouze dílčí problém, a ne jako v jiných státech,“ řekl pro CNN Prima NEWS sociolog a ředitel analytického ústavu STEM Martin Buchtík.
Nezaměstnanost se mohla zvýšit poté, co studenti ve velkém ukončili svá studia a přihlásili se na úřady práce. „Pokud v květnu byla nezaměstnanost mladých 9,5 a v červnu 13,7, tak to mohlo být způsobeno efektem ukončení škol. Můžete přijít i o statut studenta i mezi bakalářským a magisterským stupněm,“ řekl dále Buchtík s tím, že se o výraznější sociální problém nejedná.
S Buchtíkem souhlasí i sociolog Daniel Prokop, který je zakladatelem výzkumné organizace PAQ Research. „Vypadá to na souběh vlivů, které se vyskytují každý rok,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Nezaměstnaných je nejvíce mezi lidmi se středním vzděláním bez maturity,“ dodal.