reklama

Najít společnou řeč s Ruskem bude komplikované, řekl bývalý ministr zahraničí Svoboda

Jsou vzájemné vztahy mezi Českem a Ruskem nejhorší za posledních 30 let? Na toto téma diskutovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a senátor a diplomat Pavel Fischer.

reklama

Česko-ruské vztahy se výrazně zhoršily v roce 1999. Naše země se v té době stala součástí Severoatlantické aliance, kterou Rusko vnímá jako hrozbu. V letech 2007 a 2008 nastal problém při rozhodnutí umístit na českém území vojenský radar USA, který měl sloužit jako součást protiraketové obrany Evropy. Rusové tento akt brali jako narušení světové rovnováhy sil.

K tématu

Další problém nastal, když Rusko ke svému území připojilo ukrajinský poloostrov Krym. Tím si vysloužilo ekonomické sankce většiny západního světa a také České republiky. V reakci na to Rusko odmítlo pustit na svoje území některé české diplomaty a politiky.

V poslední době se vyostřila diskuze o konci druhé světové války. Předmětem sporu se stala hlavně pamětní cedule vlasovcům v pražských Řeporyjích a odstranění sochy maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády.

Poslední velmi napjatá situace se odehrála v minulých dnech, kdy Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby otrávení českých komunálních politiků jedem ricin. Oficiální reakce přišla z ruského ministerstva zahraničí, které vzkázalo: „Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet i při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost“.

Nedostatek komunikace

„Zájmem České republiky, a myslím si, že i Ruska, je najít cestu, jak z toho ven. Poslední bilaterální setkání ministrů bylo myslím v roce 2006. To je dlouhá doba. Nedostatek komunikace vede k tomu, že vztahy pak nevypadají mezi zeměmi dobře,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Cyril Svoboda a doplnil, že najít znovu společnou řeč bude momentálně nejspíš komplikované.

Podle Pavla Fischera je situace vážná. Podle jeho slov potřebujeme žít v bezpečné zemi, kde se dodržují mezinárodní dohody. Jako příklad uvedl uznávání hranic – Rusko uznané hranice mezinárodním právem garantované v Gruzii nebo na Ukrajině porušilo a narušuje podle něj i naši bezpečnost. Více z diskuze si můžete pustit v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Zemřel komunista Miloš Jakeš, autor tragikomického projevu na Červeném Hrádku

Zemřel komunista Miloš Jakeš, autor tragikomického projevu na Červeném Hrádku

Zemřel někdejší generální tajemník ÚV KSČ a komunistický politik Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Televizi CNN Prima NEWS informaci potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Jakeš proslul především legendárním projevem na Červeném Hrádku, kde hodnotil situaci v Československu. Od loňského listopadu jej policie spolu s Lubomírem Štrougalem stíhala kvůli střílení na československých hranicích. Více informací v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

360°

Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Rozvolnění hygienických opatření proběhlo teprve nedávno, i přesto se mluví o další vlně koronavirové epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly je nynější mezidobí ideální dobou k přípravě na ni. Mimo jiné by bylo třeba více lidí očkovat proti chřipce, vakcíny však nebude dostatek, řekl v pořadu 360°.

reklama
Pět důvodů, proč je neporazitelný Jan Žižka českým Napoleonem
Průmyslová výroba roste dvouciferným tempem, hlásí Eurostat
Zahraniční studenti univerzit v USA už nemusí opustit zemi kvůli dálkové výuce
Jeden z nejstarších sportovních časopisů, německý Kicker, začal vycházet před 100 lety
reklama
reklama
Dominika Gottová: Na tátu vzpomínám každý den, mrzí mě, že se nedožil mého návratu

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama