Najít společnou řeč s Ruskem bude komplikované, řekl bývalý ministr zahraničí Svoboda

360° Pavlíny Wolfové

Jsou vzájemné vztahy mezi Českem a Ruskem nejhorší za posledních 30 let? Na toto téma diskutovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a senátor a diplomat Pavel Fischer.

Česko-ruské vztahy se výrazně zhoršily v roce 1999. Naše země se v té době stala součástí Severoatlantické aliance, kterou Rusko vnímá jako hrozbu. V letech 2007 a 2008 nastal problém při rozhodnutí umístit na českém území vojenský radar USA, který měl sloužit jako součást protiraketové obrany Evropy. Rusové tento akt brali jako narušení světové rovnováhy sil.

Další problém nastal, když Rusko ke svému území připojilo ukrajinský poloostrov Krym. Tím si vysloužilo ekonomické sankce většiny západního světa a také České republiky. V reakci na to Rusko odmítlo pustit na svoje území některé české diplomaty a politiky.

V poslední době se vyostřila diskuze o konci druhé světové války. Předmětem sporu se stala hlavně pamětní cedule vlasovcům v pražských Řeporyjích a odstranění sochy maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády.

Poslední velmi napjatá situace se odehrála v minulých dnech, kdy Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby otrávení českých komunálních politiků jedem ricin. Oficiální reakce přišla z ruského ministerstva zahraničí, které vzkázalo: „Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet i při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost“.

Nedostatek komunikace

„Zájmem České republiky, a myslím si, že i Ruska, je najít cestu, jak z toho ven. Poslední bilaterální setkání ministrů bylo myslím v roce 2006. To je dlouhá doba. Nedostatek komunikace vede k tomu, že vztahy pak nevypadají mezi zeměmi dobře,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Cyril Svoboda a doplnil, že najít znovu společnou řeč bude momentálně nejspíš komplikované.

Podle Pavla Fischera je situace vážná. Podle jeho slov potřebujeme žít v bezpečné zemi, kde se dodržují mezinárodní dohody. Jako příklad uvedl uznávání hranic – Rusko uznané hranice mezinárodním právem garantované v Gruzii nebo na Ukrajině porušilo a narušuje podle něj i naši bezpečnost. Více z diskuze si můžete pustit v přiloženém videu.

Tagy: