reklama

Najít společnou řeč s Ruskem bude komplikované, řekl bývalý ministr zahraničí Svoboda

Jsou vzájemné vztahy mezi Českem a Ruskem nejhorší za posledních 30 let? Na toto téma diskutovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a senátor a diplomat Pavel Fischer.

reklama

Česko-ruské vztahy se výrazně zhoršily v roce 1999. Naše země se v té době stala součástí Severoatlantické aliance, kterou Rusko vnímá jako hrozbu. V letech 2007 a 2008 nastal problém při rozhodnutí umístit na českém území vojenský radar USA, který měl sloužit jako součást protiraketové obrany Evropy. Rusové tento akt brali jako narušení světové rovnováhy sil.

K tématu

Další problém nastal, když Rusko ke svému území připojilo ukrajinský poloostrov Krym. Tím si vysloužilo ekonomické sankce většiny západního světa a také České republiky. V reakci na to Rusko odmítlo pustit na svoje území některé české diplomaty a politiky.

V poslední době se vyostřila diskuze o konci druhé světové války. Předmětem sporu se stala hlavně pamětní cedule vlasovcům v pražských Řeporyjích a odstranění sochy maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády.

Poslední velmi napjatá situace se odehrála v minulých dnech, kdy Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby otrávení českých komunálních politiků jedem ricin. Oficiální reakce přišla z ruského ministerstva zahraničí, které vzkázalo: „Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet i při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost“.

Nedostatek komunikace

„Zájmem České republiky, a myslím si, že i Ruska, je najít cestu, jak z toho ven. Poslední bilaterální setkání ministrů bylo myslím v roce 2006. To je dlouhá doba. Nedostatek komunikace vede k tomu, že vztahy pak nevypadají mezi zeměmi dobře,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Cyril Svoboda a doplnil, že najít znovu společnou řeč bude momentálně nejspíš komplikované.

Podle Pavla Fischera je situace vážná. Podle jeho slov potřebujeme žít v bezpečné zemi, kde se dodržují mezinárodní dohody. Jako příklad uvedl uznávání hranic – Rusko uznané hranice mezinárodním právem garantované v Gruzii nebo na Ukrajině porušilo a narušuje podle něj i naši bezpečnost. Více z diskuze si můžete pustit v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama