reklama

6 rad, jak kočkám pomoci přežít léto ve zdraví

To, že s kočkou nemusíte chodit ven kvůli vykonání potřeby, ještě neznamená, že na ni horké počasí nemá takové dopady, jako například na psy. Přehřátí nebo dehydratace může s kočičím organismem zamávat natolik, že o svého miláčka přijdete. Při teplotách okolo 40 stupňů Celsia totiž opravdu přestává všechna legrace.

reklama

Chladit, chladit, chladit

Ať už máte doma indoorového povaleče, nebo dopřáváte svému dravci divočinu tam venku, měli byste své kočce zajistit možnost zchlazení. Slouží k tomu například chladící podložky pro zvířata. Pokud ale vidíte, že vaše čičina opravdu trpí a takové vybavení doma nemáte, spokojí se i s mokrým ručníkem. Ale nepokládejte na něj kočku a nesnažte se ji do něj hlavně zabalit a podobně. Kočka si na něj buď lehne sama, nebo ji do toho nenuťte vůbec. Hlavně žádné násilí.

Vlastní místa

Kočka vám často dá sama najevo, kde se jí líbí nejvíce. Proto když zpozorujete, kde se ráda chladí, zkuste jí na to místo dát vše potřebné, jako misku s vodou, zmiňovaný mokrý ručník nebo zatáhnout závěsy, aby tam celý den nešlo slunce.

Pohlídejte stravování a pití

Stejně jako my lidé, i kočky se v létě necpou stejně intenzivně jako v chladnějším počasí. Totéž platí i o pitném režimu. Zkuste vypozorovat, jestli se vaše kočka objevuje u misky s vodou a jídlem stejně často jako jindy a pokud se bojíte, že by mohla být dehydrovaná, zajistěte jí více stravy, která má šťávu. A to doslova. Takže kapsičky, konzervy a syrové maso. Ideální je také smíchat například kočičí paštiku (paté) s trochou vody. Dá se předpokládat, že granule čičině ve velkém vedru moc “nepojedou”. U venkovních koček je pohlídat stravovací a pitný režim těžší. V jejich případě proto zajistěte venkovní zdroj vody a doufejte, že budou naslouchat svým instinktům. Pro obě tyto kočičí skupiny by mělo platit, že krmíte brzy ráno a později večer a vždycky někde v chládku.

Všimněte si otravy včas

Léto přeje hlodavcům. Někteří zemědělci a farmáři proto nelení a ve velkém je ládují jedy. Kočkám to ale nikdo bohužel nevysvětlil, takže dál plní na polích a půdách svou povinnost lovce. Může se proto stát, že zbaští otrávené zvíře a otráví se společně s ním. U venkovních koček tomu nejde moc zabránit. Nicméně můžete rychle vypozorovat, že kočce není zrovna nejlíp a vzít ji na veterinu, než bude pozdě. Mezi první příznaky otravy patří žíznivost, zvracení, zmatenost a malátné pohyby.

Nepodceňte bodavý hmyz

Že mají být kočky odčervené a ošetřené antiparazitiky, to snad ani nemusíme zmiňovat. V opačném případě riskujete často zdraví celé rodiny. Na outdoorové kočky ale i přes všechny snahy venku čeká nejedna nástraha v podobě hmyzu. Zvířata mají větší rezistenci proti bodnutí a rozhodně to pro ně není taková tragédie a zrada ze strany přírody jako pro lidi. Nicméně pokud se snaží sežrat vosu, včelu nebo dokonce sršně, mohou dostat žihadlo do jazyku nebo krku. Napuchlý jazyk jim znemožní dýchat nebo polykat a průšvih je na světě. Opět se na kočku dívejte a kontrolujte ji, co to jde. Pokud je kočka bodnutá a místo vpichu silně napuchlo, nebo se u ní vyskytla alergická reakce (zvracení, světlé dásně, rychlý nebo příliš pomalý pulz, průjem, zmatenost…), na nic nečekejte a vyrazte na veterinu.

Cestování? Ne, děkuji. Raději pohlídat

Asi vám dojde, že cestování v takovém horku není náročné jen pro vás, ale i pro vaši kočku. V přepravce nemá zrovna největší komfort a v rozpáleném autě se může rychle uvařit zaživa. Opět doporučujeme chladící podložku. Navíc zatímco psi jsou vázáni většinou na lidi, kočky spíš na místa. Přesuny v takovém vedru pro ni tak nejsou náročné jen fyzicky, ale i psychicky. A tato kombinace není pro kočičí organismus zrovna nejideálnější. Rozmyslete si proto, jestli nebude nejlepší sehnat zodpovědné hlídání namísto toho, abyste kočku vystavovali takovému stavu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků
Energetika

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží některým zákazníkům plyn v průměru o 24,6 procenta. Netýká se to klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Roušky i při výuce a hrozící omezení péče. Epidemie zrychluje podle rizikového scénáře

Některé děti starší 12 let budou muset mít zakryté dýchací cesty i během vyučování ve třídách. Opatření navrhne ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) však zdůraznil, že jde o lokální opatření, nikoliv plošné. Restrikce budou namířené jen na epidemicky postiženější kraje ČR. Podle Vojtěcha v některých krajích vlivem covidu hrozí omezování nemocniční péče. S nařízením nesouhlasí ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Zázrak v hořícím letadle. Všech 21 osob na palubě se zachránilo díky nevídanému štěstí

Nevídané štěstí potkalo cestující úterního letu z Houstonu do Boston. Letoun měl při startu važné potíže, narazil do nedalekého plotu a ihned začal hořet. Všem 21 osobám na palubě se však podařilo plamenům uniknout a jako zázrakem všichni vyvázli bez vážnějších zranění. Nejmladšímu cestujícímu bylo jen 10 let, pasažéři mířili na baseballový zápas.

Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama