reklama

6 rad, jak kočkám pomoci přežít léto ve zdraví

Důležitý je pitný režim.

To, že s kočkou nemusíte chodit ven kvůli vykonání potřeby, ještě neznamená, že na ni horké počasí nemá takové dopady, jako například na psy. Přehřátí nebo dehydratace může s kočičím organismem zamávat natolik, že o svého miláčka přijdete. Při teplotách okolo 40 stupňů Celsia totiž opravdu přestává všechna legrace.

reklama

Chladit, chladit, chladit

Ať už máte doma indoorového povaleče, nebo dopřáváte svému dravci divočinu tam venku, měli byste své kočce zajistit možnost zchlazení. Slouží k tomu například chladící podložky pro zvířata. Pokud ale vidíte, že vaše čičina opravdu trpí a takové vybavení doma nemáte, spokojí se i s mokrým ručníkem. Ale nepokládejte na něj kočku a nesnažte se ji do něj hlavně zabalit a podobně. Kočka si na něj buď lehne sama, nebo ji do toho nenuťte vůbec. Hlavně žádné násilí.

Vlastní místa

Kočka vám často dá sama najevo, kde se jí líbí nejvíce. Proto když zpozorujete, kde se ráda chladí, zkuste jí na to místo dát vše potřebné, jako misku s vodou, zmiňovaný mokrý ručník nebo zatáhnout závěsy, aby tam celý den nešlo slunce.

Pohlídejte stravování a pití

Stejně jako my lidé, i kočky se v létě necpou stejně intenzivně jako v chladnějším počasí. Totéž platí i o pitném režimu. Zkuste vypozorovat, jestli se vaše kočka objevuje u misky s vodou a jídlem stejně často jako jindy a pokud se bojíte, že by mohla být dehydrovaná, zajistěte jí více stravy, která má šťávu. A to doslova. Takže kapsičky, konzervy a syrové maso. Ideální je také smíchat například kočičí paštiku (paté) s trochou vody. Dá se předpokládat, že granule čičině ve velkém vedru moc “nepojedou”. U venkovních koček je pohlídat stravovací a pitný režim těžší. V jejich případě proto zajistěte venkovní zdroj vody a doufejte, že budou naslouchat svým instinktům. Pro obě tyto kočičí skupiny by mělo platit, že krmíte brzy ráno a později večer a vždycky někde v chládku.

Venkovní kočky si to většinou vyřeší
Venkovní kočky si to většinou vyřeší

Všimněte si otravy včas

Léto přeje hlodavcům. Někteří zemědělci a farmáři proto nelení a ve velkém je ládují jedy. Kočkám to ale nikdo bohužel nevysvětlil, takže dál plní na polích a půdách svou povinnost lovce. Může se proto stát, že zbaští otrávené zvíře a otráví se společně s ním. U venkovních koček tomu nejde moc zabránit. Nicméně můžete rychle vypozorovat, že kočce není zrovna nejlíp a vzít ji na veterinu, než bude pozdě. Mezi první příznaky otravy patří žíznivost, zvracení, zmatenost a malátné pohyby.

Nepodceňte bodavý hmyz

Že mají být kočky odčervené a ošetřené antiparazitiky, to snad ani nemusíme zmiňovat. V opačném případě riskujete často zdraví celé rodiny. Na outdoorové kočky ale i přes všechny snahy venku čeká nejedna nástraha v podobě hmyzu. Zvířata mají větší rezistenci proti bodnutí a rozhodně to pro ně není taková tragédie a zrada ze strany přírody jako pro lidi. Nicméně pokud se snaží sežrat vosu, včelu nebo dokonce sršně, mohou dostat žihadlo do jazyku nebo krku. Napuchlý jazyk jim znemožní dýchat nebo polykat a průšvih je na světě. Opět se na kočku dívejte a kontrolujte ji, co to jde. Pokud je kočka bodnutá a místo vpichu silně napuchlo, nebo se u ní vyskytla alergická reakce (zvracení, světlé dásně, rychlý nebo příliš pomalý pulz, průjem, zmatenost…), na nic nečekejte a vyrazte na veterinu.

Cestování? Ne, děkuji. Raději pohlídat

Asi vám dojde, že cestování v takovém horku není náročné jen pro vás, ale i pro vaši kočku. V přepravce nemá zrovna největší komfort a v rozpáleném autě se může rychle uvařit zaživa. Opět doporučujeme chladící podložku. Navíc zatímco psi jsou vázáni většinou na lidi, kočky spíš na místa. Přesuny v takovém vedru pro ni tak nejsou náročné jen fyzicky, ale i psychicky. A tato kombinace není pro kočičí organismus zrovna nejideálnější. Rozmyslete si proto, jestli nebude nejlepší sehnat zodpovědné hlídání namísto toho, abyste kočku vystavovali takovému stavu.

Zajistěte dostatek vody venku
Zajistěte dostatek vody venku
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Rusové podezřelí z výbuchu ve Vrběticích měli dostat nejvyšší státní vyznamenání
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Další články
reklama
reklama