reklama

6 rad, jak kočkám pomoci přežít léto ve zdraví

To, že s kočkou nemusíte chodit ven kvůli vykonání potřeby, ještě neznamená, že na ni horké počasí nemá takové dopady, jako například na psy. Přehřátí nebo dehydratace může s kočičím organismem zamávat natolik, že o svého miláčka přijdete. Při teplotách okolo 40 stupňů Celsia totiž opravdu přestává všechna legrace.

reklama

Chladit, chladit, chladit

Ať už máte doma indoorového povaleče, nebo dopřáváte svému dravci divočinu tam venku, měli byste své kočce zajistit možnost zchlazení. Slouží k tomu například chladící podložky pro zvířata. Pokud ale vidíte, že vaše čičina opravdu trpí a takové vybavení doma nemáte, spokojí se i s mokrým ručníkem. Ale nepokládejte na něj kočku a nesnažte se ji do něj hlavně zabalit a podobně. Kočka si na něj buď lehne sama, nebo ji do toho nenuťte vůbec. Hlavně žádné násilí.

Vlastní místa

Kočka vám často dá sama najevo, kde se jí líbí nejvíce. Proto když zpozorujete, kde se ráda chladí, zkuste jí na to místo dát vše potřebné, jako misku s vodou, zmiňovaný mokrý ručník nebo zatáhnout závěsy, aby tam celý den nešlo slunce.

Pohlídejte stravování a pití

Stejně jako my lidé, i kočky se v létě necpou stejně intenzivně jako v chladnějším počasí. Totéž platí i o pitném režimu. Zkuste vypozorovat, jestli se vaše kočka objevuje u misky s vodou a jídlem stejně často jako jindy a pokud se bojíte, že by mohla být dehydrovaná, zajistěte jí více stravy, která má šťávu. A to doslova. Takže kapsičky, konzervy a syrové maso. Ideální je také smíchat například kočičí paštiku (paté) s trochou vody. Dá se předpokládat, že granule čičině ve velkém vedru moc “nepojedou”. U venkovních koček je pohlídat stravovací a pitný režim těžší. V jejich případě proto zajistěte venkovní zdroj vody a doufejte, že budou naslouchat svým instinktům. Pro obě tyto kočičí skupiny by mělo platit, že krmíte brzy ráno a později večer a vždycky někde v chládku.

Všimněte si otravy včas

Léto přeje hlodavcům. Někteří zemědělci a farmáři proto nelení a ve velkém je ládují jedy. Kočkám to ale nikdo bohužel nevysvětlil, takže dál plní na polích a půdách svou povinnost lovce. Může se proto stát, že zbaští otrávené zvíře a otráví se společně s ním. U venkovních koček tomu nejde moc zabránit. Nicméně můžete rychle vypozorovat, že kočce není zrovna nejlíp a vzít ji na veterinu, než bude pozdě. Mezi první příznaky otravy patří žíznivost, zvracení, zmatenost a malátné pohyby.

Nepodceňte bodavý hmyz

Že mají být kočky odčervené a ošetřené antiparazitiky, to snad ani nemusíme zmiňovat. V opačném případě riskujete často zdraví celé rodiny. Na outdoorové kočky ale i přes všechny snahy venku čeká nejedna nástraha v podobě hmyzu. Zvířata mají větší rezistenci proti bodnutí a rozhodně to pro ně není taková tragédie a zrada ze strany přírody jako pro lidi. Nicméně pokud se snaží sežrat vosu, včelu nebo dokonce sršně, mohou dostat žihadlo do jazyku nebo krku. Napuchlý jazyk jim znemožní dýchat nebo polykat a průšvih je na světě. Opět se na kočku dívejte a kontrolujte ji, co to jde. Pokud je kočka bodnutá a místo vpichu silně napuchlo, nebo se u ní vyskytla alergická reakce (zvracení, světlé dásně, rychlý nebo příliš pomalý pulz, průjem, zmatenost…), na nic nečekejte a vyrazte na veterinu.

Cestování? Ne, děkuji. Raději pohlídat

Asi vám dojde, že cestování v takovém horku není náročné jen pro vás, ale i pro vaši kočku. V přepravce nemá zrovna největší komfort a v rozpáleném autě se může rychle uvařit zaživa. Opět doporučujeme chladící podložku. Navíc zatímco psi jsou vázáni většinou na lidi, kočky spíš na místa. Přesuny v takovém vedru pro ni tak nejsou náročné jen fyzicky, ale i psychicky. A tato kombinace není pro kočičí organismus zrovna nejideálnější. Rozmyslete si proto, jestli nebude nejlepší sehnat zodpovědné hlídání namísto toho, abyste kočku vystavovali takovému stavu.

Tagy:
ON-LINE: Nečekaně brzký konec. Kajakářka Minařík Kudějová se loučí už v semifinále
OH 2021

Živě
ON-LINE: Nečekaně brzký konec. Kajakářka Minařík Kudějová se loučí už v semifinále

Na stříbro Lukáše Rohana nedokázal navázat česká kajakářka Kateřina Minařík Kudějová, která nečekaně vypadala už v semifinále. Naopak tenistka Markéta Vondroušová prošla do čtvrtfinále a další české hráčky o něj bojují. Zápasy na kurtech však komplikuje déšť. Plavkyně Barbora Seemanová pro české plavání vybojovala první finále od roku 2000.

KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo
Názory

KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je přesvědčena, že v tuzemských firmách panuje otrokářství, šikana a/nebo zastrašování. Vydala se proto do českých „bavlníkových“ továren na kontrolu, aby dala najevo, kdo je v téhle zemi pánem. Sice nic nevyřešila, ale média jí byla plná. A o to zřejmě dodýchávající sociální demokracii před volbami jde. Bude to však ke vstupu do Sněmovny stačit?

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

Vongpattanakitová nebo Jamshidijafarabadi. Olympionici, které byste nechtěli komentovat

Do Tokia se k olympiádě sjelo celkem 205 větších či menších výprav, dohromady přes 11 000 sportovců. Někteří z nich jsou pro komentátory her v Japonsku pořádným oříškem a za správné vyslovení nevyslovitelných jmen by mohli rozdávat speciální medaile. Novináři si musí poradit s olympioniky, jako je Mohammad Jamshidijafarabadi či Panipak Vongpattanakitová. Redakce CNN Prima NEWS vám přináší pár největších olympijských „troublemakerů“.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama