reklama

V osmaosmdesáti Stanislav Bronec svým optimismem a elánem podporuje osamělé seniory

Stanislav Bronec, který strávil část života v Národním divadle jako operní pěvec, hýří nakažlivým optimismem. Proto se ho snaží v současné době šířit i mezi ostatní seniory a povzbuzovat je. Za svou práci získal od Nadace Život umělce ocenění Senior Prix.

reklama

Narodil se v roce, kdy se v pražské Ruzyni začalo stavět letiště, přesto ho životní elán neopouští. „Mám radost, že se lidi zajímají o staré lidi, protože staří lidé mají někdy zvláštní potřeby. Potřebují ruku, slovo a také něco jiného něž jen koronavirus,“ sdělil na úvod senior Stanislav Bronec.

Ve svých letech se stále udržuje. „Vstávalo se mi výborně, každý den se trápím a cvičím, poté probíhá veškerá ranní úprava, co potřebuje tělo i duše. Udělám snídani pro sebe i pro syna, vyvětrám celý byt a koukám, jak svět zase o jeden den postoupil,“ popsal svoji rutinu s tím, že během dne rád poslouchá rádio se všemi novými informacemi.

„Každý den, který se ráno probouzím, jsem rád, že žiju v této zemi,“ řekl. Za svůj život přitom zažil válku, nástup komunismu i okupaci sovětskými vojsky. Pandemii koronaviru tak vnímá jako to nejmenší. „Tahle krize pro mě znamená jenom to, co je teď potřeba. Mít roušku, odstup od sousedů, od davu lidí, protože tahle doba potřebuje změnit chování a naše návyky,“ sdělil.

V této nelehké době postrádá především svou manželku. „To, co mi chybí, už se nedá vrátit, jsem pět let vdovec. Chodím za ní na hřbitov a vše, co tady prožívám, jí povídám. Je to ale bez odpovědi,“ uvedl však s tím, že je rád, že může mluvit i s lidmi, kteří jsou kolem něj.

To důležité si člověk uvědomí, až když zestárne.

Rouška je tak podle něj to nejmenší, co můžou lidé udělat, aby se opět mohli všichni socializovat. „Můžu říct, že roušky jsou důležité. Nikoho v ní sice nepoznám, lidé však pomáhají nejenom sobě ale i druhým. A když se podívám na ty čísla, snižují se,“ dodal.

Stanislav Bronec je také součástí organizace Život 90, která podporuje nezávislost u starších lidí. „Herecká asociace mi umožnila, abych se zase vrátil mezi lidi. Byl jsem přes 50 let v Národním divadle, a když je teď pauza a nic se neděje, je to tak prázdné, že každá chvilka strávená s lidmi, s kterými si máme co říct, je strašně důležitá a strašně milá,“ řekl.

Proto je podle něj důležité uvědomit si, že život je opravdu dar. „Lidské slovo je tak strašně důležité, že si to každý uvědomí, až když zestárne,“ uvedl. Rozhovor plný optimismu pak završil přáním pro všechny diváky i čtenáře. „Přeji všem krásný den, aby se jim vedlo a aby byli šťastní,“ dodal.

Tagy:
důchodci osamělost senioři senior Národní divadlo koronavirus Stanislav Bronec Život 90 Život umělce Senior Prix operní pěvec

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou
Rádce

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?

Jsem připraven hlasovat pro dočasné odebrání pravomocí prezidenta, v dané situaci není jiné řešení. To říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Kdy by se tak mělo stát? Jak pokračují povolební vyjednávání a neobává se roztříštění koalice, na kterou před volbami vsadil? A jak zkrotit další koronavirovou vlnu, která se na Česko žene? Sledujte pořad K věci na CNN Prima NEWS od 12:30.

Babiš, Němcová, Paroubek. Kdo další by se mohl ucházet o Hrad, kdyby Zeman abdikoval?

Současná komplikovaná situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana vyvolává řadu otázek. Pokud by byla hlava státu nucena kvůli svému zdravotnímu stavu abdikovat, musely by do 90 dnů proběhnout nové prezidentské volby. To by však znamenalo, že by z volebního klání byly v podstatě vyloučeni nepolitičtí kandidáti, kteří by neměli dostatek času pro sběr podpisů občanů.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

Testy kontrolovat nechceme, brání se hospodští. Někteří budou nová nařízení bojkotovat

Majitelé restaurací se obávají, že jim kvůli novým proticovidovým opatřením, která začnou platit od 1. listopadu, klesnou tržby. Pracovníci stravovacích podniků totiž nově budou muset kontrolovat hosty, zda mají bezinfekčnost. Skončí také proplácení testů na koronavirus pro dospělé. Ministerstvo zdravotnictví chce novými restrikcemi donutit k vakcinaci dosud neočkované, kterým přitom v očkování nic nebrání.

reklama