reklama

V osmaosmdesáti Stanislav Bronec svým optimismem a elánem podporuje osamělé seniory

Stanislav Bronec, který strávil část života v Národním divadle jako operní pěvec, hýří nakažlivým optimismem. Proto se ho snaží v současné době šířit i mezi ostatní seniory a povzbuzovat je. Za svou práci získal od Nadace Život umělce ocenění Senior Prix.

reklama

Narodil se v roce, kdy se v pražské Ruzyni začalo stavět letiště, přesto ho životní elán neopouští. „Mám radost, že se lidi zajímají o staré lidi, protože staří lidé mají někdy zvláštní potřeby. Potřebují ruku, slovo a také něco jiného něž jen koronavirus,“ sdělil na úvod senior Stanislav Bronec.

Ve svých letech se stále udržuje. „Vstávalo se mi výborně, každý den se trápím a cvičím, poté probíhá veškerá ranní úprava, co potřebuje tělo i duše. Udělám snídani pro sebe i pro syna, vyvětrám celý byt a koukám, jak svět zase o jeden den postoupil,“ popsal svoji rutinu s tím, že během dne rád poslouchá rádio se všemi novými informacemi.

„Každý den, který se ráno probouzím, jsem rád, že žiju v této zemi,“ řekl. Za svůj život přitom zažil válku, nástup komunismu i okupaci sovětskými vojsky. Pandemii koronaviru tak vnímá jako to nejmenší. „Tahle krize pro mě znamená jenom to, co je teď potřeba. Mít roušku, odstup od sousedů, od davu lidí, protože tahle doba potřebuje změnit chování a naše návyky,“ sdělil.

V této nelehké době postrádá především svou manželku. „To, co mi chybí, už se nedá vrátit, jsem pět let vdovec. Chodím za ní na hřbitov a vše, co tady prožívám, jí povídám. Je to ale bez odpovědi,“ uvedl však s tím, že je rád, že může mluvit i s lidmi, kteří jsou kolem něj.

To důležité si člověk uvědomí, až když zestárne.

Rouška je tak podle něj to nejmenší, co můžou lidé udělat, aby se opět mohli všichni socializovat. „Můžu říct, že roušky jsou důležité. Nikoho v ní sice nepoznám, lidé však pomáhají nejenom sobě ale i druhým. A když se podívám na ty čísla, snižují se,“ dodal.

Stanislav Bronec je také součástí organizace Život 90, která podporuje nezávislost u starších lidí. „Herecká asociace mi umožnila, abych se zase vrátil mezi lidi. Byl jsem přes 50 let v Národním divadle, a když je teď pauza a nic se neděje, je to tak prázdné, že každá chvilka strávená s lidmi, s kterými si máme co říct, je strašně důležitá a strašně milá,“ řekl.

Proto je podle něj důležité uvědomit si, že život je opravdu dar. „Lidské slovo je tak strašně důležité, že si to každý uvědomí, až když zestárne,“ uvedl. Rozhovor plný optimismu pak završil přáním pro všechny diváky i čtenáře. „Přeji všem krásný den, aby se jim vedlo a aby byli šťastní,“ dodal.

Tagy:
důchodci osamělost senioři senior Národní divadlo koronavirus Stanislav Bronec Život 90 Život umělce Senior Prix operní pěvec
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama