Někteří politici se smějí vysvětlení vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), že cestu do Moskvy zrušil kvůli pondělnímu jednání vlády. „A teď tu o Červené karkulce,“ komentoval například šéf lidovců Marian Jurečka. Cestu do Ruska Hamáčkovi nedoporučil premiér Andrej Babiš (ANO).
„A teď tu o Červené karkulce,“ napsal na Twitter předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Glosoval tak příspěvek vicepremiéra Hamáčka, který oznámil, že do Ruska nepoletí. „K mé plánované cestě do Moskvy – dohodli jsme se s panem premiérem, že je nutná má účast na pondělním jednání vlády,“ napsal Hamáček.
Hamáček nepoletí do Moskvy jednat o vakcíně Sputnik V. Výhrady měl Babiš i opozice
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) do Moskvy v pondělí nakonec neodletí jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V, řekl deníku MF DNES dobře informovaný zdroj z vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) později tuto informaci bez dalších podrobností potvrdil ČTK. Výhrady k cestě měla i opozice.
Hamáček podle programu pondělního jednání vlády nepředkládá za ministerstva, která řídí, k projednání žádný klíčový zákon ani nařízení, které by několik dní nepočkalo.
Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové nezatrhl premiér cestu do Moskvy z přesvědčení. „Normálně by Janu Hamáčkovi klidně schválil letadlo vyzdobené ruskými vlajkami. Jde pouze o to, že v marketingovém týmu ANO bylo teploměrem naměřeno, že tahle cesta se u občanů nesetkává s pochopením. Politika PR azimutu,“ míní Pekarová.
Hamáček chtěl letět do Moskvy předjednat dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Podle Deníku N se měl v Moskvě setkat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem, který má na starosti jadernou energetiku. Opozice kritizovala, že Hamáček může v Rusku jednat o dostavbě Dukovan.
Černochová: Vakcíny jsou geopolitický nástroj
„Cesta představitele vlády ČR do Moskvy má mimořádně závažný význam. O to více, že v těchto týdnech vláda ČR rozhoduje o přípravě tendru, stavby nového jaderného bloku v Dukovanech, jehož v souladu s doporučením bezpečnostních institucí České republiky, se nemá účastnit uchazeč z rizikových zemí, konkrétně Čínská lidová republika a Rusko,“ prohlásil v pátek na jednání Sněmovny šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek.
Poslankyně ODS Jana Černochová varovala před tím, že vakcíny jsou geopolitickým nástrojem Ruska. Zdůraznila, že vakcína zatím nemá jistou certifikaci od Evropské lékové agentury (EMA).
O využívání vakcíny v geopolitickém boji mluvil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Více než vakcíny bychom se měli bát toho, co kolem ní vzniká. Možná je to součást hybridního působení Ruska. Proč EMA nebyla oslovena dříve? Proč se jednotlivým členským státům něco nabízí a s jinými se jedná? Buď je vakcína o tom, aby se celý svět dostal z krize, nebo je to o politice,“ prohlásil.
Hamáček se už dříve nechal slyšet, že by chtěl dodávky vakcín jen předjednat a očkovat s nimi teprve tehdy, až je schválí příslušné evropské orgány. Za vzor dal Rakousko, které se s Ruskem domluvilo na dodání milionu dávek. Babiš řekl, že Česká republika může i bez Hamáčkovy cesty do Moskvy získat téměř okamžitě 300 tisíc dávek ruské vakcíny.