Někdo v ČSSD nemluví pravdu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.
Strana byla rozpolcená už před sjezdem, který se uskutečnil 9. a 10. dubna. Část sociální demokracie chtěla do vedení liberálnějšího Tomáše Petříčka. Nakonec zvítězilo tradičnější a levicovější křídlo, které představuje Jan Hamáček.
Ihned po sjezdu nechal Hamáček vyhodit Petříčka z vlády pod záminkou, že chce, aby sociální demokracie mluvila jedním hlasem. Místo Petříčka měl na ministerstvo zahraničí usednout Lubomír Zaorálek, který teď šéfuje ministerstvu kultury. A na kulturu měl nastoupit poslanec, náchodský starosta a Hamáčkův kamarád Jan Birke.
Zaorálek se ale začal cukat. Místo hladké rošády, kterou si Hamáček představoval, ČSSD předvádí zmatky. A právě to teď nejvíc členy sociální demokracie štve, frustrace narůstá. Místo snahy o zlepšení preferencí se bojuje o moc a posty.
Hamáček navíc CNN Prima NEWS řekl, že na nabídku vrátit se do Černínského paláce kývnul Zaorálek už před měsícem. Zaorálek však tvrdí, že se o ministerské rošádě dozvěděl až po sjezdu.
„Naštvání ve straně určitě je. Nikdo nechápe, že se nedohodli na tak zásadní věci a udělali z toho smutnou grotesku,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z poslanců ČSSD. „Nadšený z toho není nikdo. Tomu odpovídá atmosféra,“ popsal další. „Je to amatérismus,“ prohlásil další z poslanců, se kterými redakce hovořila.
Nálada je nanic i v regionech
Dusno je nejen v Praze, ale také v regionech. „Štve nás to všechny. Máme sedmdesátičlennou organizaci a všichni členové jsou naštvaní,“ popsal náladu v ČSSD na severní Moravě senátor Vícha.
„Na sjezdu jsem řekl, že pácháme sebevraždu a letíme z okna. Teď jsme ještě o patro níž, pád je neodvratný. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ míní Vícha.
Naštvaný je i další úspěšný politik ČSSD – pardubický hejtman Martin Netolický, který do čela sociální demokracie podporoval Petříčka. Netolický oznámil, že stáhne svoji kandidaturu do Sněmovny, pomocí které chtěl straně přihrát nějaké hlasy.
„Původně jsem předpokládal, že letos z posledního 19. místa kandidátní listiny podpořím sociální demokracii v podzimních volbách do Sněmovny. Po zvážení všech osobních i politických souvislostí jsem dospěl k názoru, že místo uvolním dalším v pořadí,“ napsal na Facebook.
Dodal, že sjezd podpořil jinou strategii, než si představoval on. „Proto si myslím, že by ČSSD měla mluvit jedním hlasem nejen v rámci vedení, ale také hlasy kandidátů do sněmovních voleb. Dám tedy šanci koncepci, která zvítězila, a říjnových voleb se nezúčastním. Zároveň říkám, že se budu naplno věnovat práci v kraji,“ dodal Netolický.
Odešel Böhnisch i Černý
Někteří se rozhodli ze strany odejít úplně, upozornil web Seznam Zprávy. S ČSSD se po sjezdu rozloučil například bývalý poslanec Karel Černý, který seděl v oranžovém dresu ve Sněmovně v letech 1998 až 2017.
„Moc mě to mrzí, bylo to těžké rozhodnutí, ale toto už není sociální demokracie, do které jsem před 28 lety vstupoval. Lidé, kterých jsem si vážil, jako Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla a především někdejší místopředseda Pavel Novák, tam už nejsou,“ řekl Seznam Zprávám Černý.
Dvacet let máme ve volbách 50 procent. Kvůli značce ČSSD máme prohrát?
Z ČSSD po 23 letech odešel i někdejší dlouholetý poslanec a současný ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. „Patřil jsem do ČSSD Vladimíra Špidly a Bohuslava Sobotky. A ta už neexistuje. Ať žije sociální demokracie,“ uvedl.
V kuloárech se spekuluje o tom, že na odchodu z klubu ČSSD je i poslankyně a neúspěšná kandidátka na předsedkyni strany Kateřina Valachová či poslanec Roman Sklenák. Valachová na dotaz redakce nereagovala. Sklenák řekl, že nic takového není pravda. „Nikam se nechystám,“ prohlásil.
Ani Vícha zatím odejít nehodlá. „Dvacet let máme ve volbách 50 procent. Kvůli značce ČSSD máme prohrát nebo ji opustit? Není to jednoduchá věc, když s něčím spojíte půlku svého aktivního života,“ řekl CNN Prima NEWS.
„Až prohrajeme volby, pak tohle vedení odstoupí a možná budou mít šanci jiní. Ale to už budeme mimo Sněmovnu a dostat se potom zpátky je téměř nadlidský úkol. Stačí pár pitomců a dokážou zničit stranu, která existuje 140 let,“ povzdechl si Vícha.
Exodus z ČSSD je dlouhodobějším procesem. Během minulého roku ze strany odešlo několik výrazných tváří, mezi nimi někdejší plzeňský hejtman Josef Bernard, který se poté přidal k hnutí STAN. Po dvaceti letech v ČSSD loni ukončil členství i bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola.
V únoru loňského roku po 30 letech opustil sociální demokracii Jaroslav Foldyna a přidal se k SPD. Se značkou ČSSD se po 12 letech rozloučil i Miroslav Antl, který od roku 2008 do roku 2020 seděl v Senátu jako nestraník, ale volby na Rychnovsku dvakrát vyhrál právě v dresu sociální demokracie.