Ve východoafghánském Asadábádu, kde ve čtvrtek lidé vyšli do ulic s afghánskými vlajkami u příležitosti Dne nezávislosti, stříleli bojovníci Tálibánu do davu. Na místě je několik mrtvých, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědka. Není jasné, zda lidé přišli o život kvůli střelbě nebo po ušlapání v tlačenici, kterou tálibové způsobili.
Stanice Al-Džazíra uvedla, že v Asadábádu, který je správním střediskem provincie Kunar, zemřeli dva lidé, zraněných je osm. Ozbrojenci Tálibánu podle ní začali střílet poté, co jednoho z nich napadl člověk s nožem.
Tálibán ve virtuálním prostoru. Používá WhatsApp i Twitter, zve přes ně i na tiskovky
Bojovníci Tálibánu se moderních technologií nebojí, spíše naopak. Během obsazování klíčových měst v Afghánistánu čile využívali sociálních sítí a chatovacích aplikací, aby se co nejrychleji spojili s místním obyvatelstvem a informovali také okolní svět. Mimo jiné si oblíbili především Twitter a WhatsApp, obě platformy se kvůli tomu ale staly terčem kritiky za to, že dávají prostor radikálním hnutím.
Ve středu byli při demonstraci proti islamistickému hnutí Tálibán zabiti tři lidé ve východoafghánském městě Dželálábád. Šlo o jeden z prvních projevů odporu místních lidí vůči Tálibánu, který v posledních dnech obsadil prakticky celé afghánské území.
Ve čtvrtek podle agentury AP bude možná takových protestů více, protože lidé nejspíš využijí k demonstracím oslavy státního svátku, kdy si Afghánistán připomíná výročí vyhlášení nezávislosti na britské koloniální moci z roku 1919. Kvůli protestu Tálibán zavedl 24hodinový zákaz vycházení v metropoli provincie Chóst, uvedla AP. Protesty hlásí i provincie Paktíja. Lidé s vlajkami podle videa z Twitteru pochodovali také v Kábulu.
Today, a large number of people are marching in front of the entrance of the Presidential Palace ARG in Kabul Jan, in which a large number of women and youth are participating, chanting slogans in favor of their country and national flag.#IndependenceDayAfghanistan pic.twitter.com/wTIoQ2N0Kc
— Ihtesham Afghan (@IhteshamAfghan) August 19, 2021
Oslavy zmínili i zástupci Tálibánu, kteří připomněli, že islamisté svým odporem porazili „arogantní světovou mocnost Spojené státy“. „Dnes naštěstí slavíme výročí nezávislosti na Británii. Zároveň jsme díky vzdoru džihádu donutili padnout další arogantní světovou mocnost, Spojené státy, které se nyní musí stáhnout z posvátného území Afghánistánu,“ uvedl Tálibán.
Spolupracovníci NATO v ohrožení
Podle listu The New York Times navíc hnutí zintenzivnilo pátrání po Afgháncích, kteří v posledních dvou desítkách let spolupracovali se silami NATO, USA nebo západními diplomaty, a zatýká je nebo vyhrožuje smrtí či zatčením jejich blízkým. Uvádí se to v neveřejném interním dokumentu sepsaném pro OSN.
NYT také upozornil, že zprávy o pronásledování Afghánců, kteří pracovali pro západní země či organizace, se množí navzdory opakovaným ujištěním Tálibánu, že se těmto lidem nebude nijak mstít.
Na českou pomoc v Afghánistánu čekají i děti. Další evakuační let se ale neplánuje
Dvě afghánské rodiny s vazbami na ČR, které čekaly na kábulském letišti, se dostaly do letadla USA. Opustit Afghánistán se podařilo i afghánskému tlumočníkovi s rodinou, který se nevešel do českého evakuačního speciálu a zůstal na letištní ploše. Před letištěm podle ní stále zůstává několik spolupracovníků Česka. Spolek Vlčí máky proto žádá o vyslání čtvrtého evakuačního letu. České úřady s tím zatím podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nepočítají.
V dokumentu stojí, že ozbrojenci Tálibánu chodí dům od domu a pátrají po konkrétních osobách. Vyhrožují přitom, že pokud se hledaní dobrovolně nevzdají, čeká jejich rodiny odplata. V ohrožení jsou podle této zprávy zejména členové afghánské armády, policie a pracovníci rozvědek.
Zpráva obsahuje například reprodukovaný dopis s datem 16. srpna adresovaný agentovi z protiteroristické jednotky, který spolupracoval i s britskými a americkými silami a nyní se skrývá. Dopis jej vyzývá, aby se hlásil u tálibánských úřadů a pokud tak neučiní, dostane se jeho rodině zacházení „podle práva šaría“.
Tálibán obyvatele uklidňuje
Vedení Tálibánu v uplynulých dnech opakovaně ujišťovalo, že obyvatelé země mohou zůstat v klidu a že žádné nebezpečí nehrozí ženám, diplomatům ani příslušníkům ozbrojených složek.
Jejich prohlášení však vzhledem ke zkušenostem s krutým režimem islamistů, který zemi vládl pět let, než ho zahraniční intervence v roce 2001 moci zbavila, vzbuzuje spíše skepsi. Západní země se pokoušejí z Afghánistánu evakuovat nejen své občany, ale i své afghánské spolupracovníky, kteří jsou podle nich v ohrožení.