reklama

Tálibán ve virtuálním prostoru. Používá WhatsApp i Twitter, zve přes ně i na tiskovky

Bojovníci Tálibánu se moderních technologií nebojí, spíše naopak. Během obsazování klíčových měst v Afghánistánu čile využívali sociálních sítí a chatovacích aplikací, aby se co nejrychleji spojili s místním obyvatelstvem a informovali také okolní svět. Mimo jiné si oblíbili především Twitter a WhatsApp, obě platformy se kvůli tomu ale staly terčem kritiky za to, že dávají prostor radikálním hnutím.

reklama

Technologický gigant Facebook v pondělí potvrdil, že nadále považuje Tálibán za teroristickou organizaci. Na své sociální síti i v aplikacích tak bude nadále zakazovat obsah afghánského radikálního hnutí. Na monitorování virtuálního prostoru má dle svých slov tým odborníků, který závadný obsah z dílen Tálibánu vyhledává a odstraňuje.

„Tálibán je podle amerických zákonů vnímám jako teroristická organizace a my jsme mu v rámci našich pravidel pro nebezpečné organizace zakázali přístup k našim službám. To znamená, že odstraňujeme účty, které jsou vedené Tálibánem nebo jeho jménem, a zakazujeme jeho chválu, podporu a reprezentaci,“ sdělil v pondělí mluvčí Facebooku pro BBC.

Paradoxně ale právě díky chatovací aplikaci WhatsApp, která rovněž spadá pod Facebook, proběhlo podle analytiků obsazení klíčových bodů v Afghánistánu tak hladce. Bojovníci hnutí ji používají jak ke komunikaci mezi sebou, tak jako kanál pro různá oznámení směrem k veřejnosti.

Facebook slíbil, že zakročí, pokud zjistí, že konkrétní účty a čísla na WhatsAppu patří příslušníkům Tálibánu. Problém ale je, že do obsahu zpráv nevidí – veškerá komunikace totiž probíhá na bází koncového šifrování, zprávu tak v dekódované podobě vidí jen odesílatel a příjemce. V praxi proto nemá Facebook jak zjistit, zda se dané účty něčím provinily, pokud je nenahlásí jiní uživatelé s nějakým hmatatelným důkazem.

Mluvčí Tálibánu tweetuje, zatímco Trump má ban

Pod palbu kritiky se dostala i sociální síť Twitter, kterou používají za hnutí Tálibán například jeho mluvčí Zabihulláh Mudžáhíd a Súhajl Šahín. Na účtech se statisíci sledujících informují například o postupu ozbrojenců, vydávají oficiální prohlášení nebo nově zvou i na tiskové konference.

Zastánci bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa si v souvislostí s tím postěžovali, že zatímco zástupci afghánských radikálů mohou bez úhony používat tuto platformu, někdejší hlava státu má trvalý zákaz. Ten si vysloužil za podněcování svých stoupenců, kteří poté násilně vnikli do budovy amerického Kongresu. K porušování zásad užívání platformy navíc docházelo ze strany Trumpa opakovaně.

Mluvčí Twitteru podle BBC zdůraznil, že za žádných okolností netoleruje skupiny, které propagují terorismus, nenávist nebo násilí vůči civilistům. Otázka, zda ale zakročí proti účtům mluvčích Tálibánu, zůstala nezodpovězena.

V současnosti tak hnutí komunikuje přes Twitter i WhatsApp s okolním světem i Afghánci a snaží se všechny sledující uklidnit, že nestojí o další ozbrojený konflikt. V chatovací aplikaci spoléhá na šíření zpráv do afghánských konverzačních skupin. Tálibán třeba touto cestou prosí veřejnost, aby nahlásila jeho hlídkám rabování, krádeže nebo jakékoliv další „podezřelé“ činnosti či nepokoje.

Případný tvrdší zásah ze strany technologických gigantů může do budoucna zkomplikovat fakt, že Rusko a Čína mají zájem s Tálibánem jednat. Pro ozbrojené hnutí to znamená plusové diplomatické body, třebaže jeho vládu valná část zemí nejspíše uznávat nebude.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

reklama