Rektor VŠE podnikne kroky k odvolání Ševčíka. Akademický senát fakulty se děkana zastal

Akademický senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) se zastal děkana fakulty Miroslava Ševčíka. Jeho odvolání však nadále požaduje rektor Petr Dvořák, který uvedl, že podnikne kroky, aby se tak stalo. Své rozhodnutí označil za nutné a správné. Ševčík řekl, že nevidí důvody pro rezignaci, své působení v čele fakulty považuje za úspěšné. Podle vysokoškolského zákona může rektor děkana odvolat pouze se souhlasem akademického senátu celé univerzity.

Rektor VŠE Dvořák řekl, že podnikne kroky k odvolání děkana Ševčíka. Dvořák na zasedání fakultního senátu konstatoval, že jeho apel na rezignaci Ševčíka a následná výzva k jednání o děkanově odvolání není reakcí pouze na protivládní demonstraci 11. března, ale na děkanovo dlouhodobé veřejné vystupování. To je podle Dvořáka nevhodné a poškozuje dobré jméno školy.

ČTĚTE TAKÉ: Potřebujeme osvěžit paměť. Babiš shání historika, ti mu vpálili jeho komunistickou minulost

„Z mé strany nejde o žádné omezování akademických svobod či práva na názor. Nikdy jsem mu (Ševčíkovi) nezakazoval, aby své názory na akademické půdě předkládal, přestože mi přijdou kontroverzní. (...) Jako rektor se ale proti tomu, aby bylo poškozováno dobré jméno školy, musím vymezit,“ prohlásil.

Sám odstoupit nehodlá

Ševčík důvody ke svému odvolání nevidí a sám odstoupit z funkce nehodlá. Zopakoval, že u protestu před Národním muzeem v Praze, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, pouze pomáhal zraněnému. „Ničeho jsem se nedopustil, nikam jsem se nedobýval, žádnou vlajku jsem nestrhával,“ řekl. Odmítl, že by poškozoval dobré jméno VŠE.

S vyjádřením rektora nesouhlasil ani člen fakultního akademického senátu Jan Vondráček. Ševčík podle něj „má být odvoláván kvůli pomoci zraněnému“, řekl s tím, že Dvořák podal výzvu k rezignaci až po děkanově účasti na březnové demonstraci. Vedení školy podle něj zvolilo vůči Ševčíkovi „cestu perzekuce za jiný názor“. Podle Vondráčka není možné odvolat děkana, aniž by se současně neporušila svoboda slova a shromažďování.

Dvořák vyzval Ševčíka kvůli jeho vystupování na protivládních demonstracích k rezignaci 13. března. Následně oznámil, že pokud Ševčík nerezignuje, tak považuje za nejvhodnější řešení, aby děkana odvolal akademický senát národohospodářské fakulty. V případě, že tak neučiní, využije rektor své pravomoci iniciovat jeho odvolání. K tomu by potřeboval souhlas akademického senátu celé vysoké školy.

Pracovnice PR oddělení VŠE Kateřina Pelouchová sdělila, že celouniverzitní akademický senát má naplánovaný řádný termín jednání na pondělí 24. dubna. Možné odvolání by podle ní mohli senátoři v případě, že budou do té doby naplněny potřebné právní kroky, projednávat na tomto jednání.

Setrvání Ševčíka ve funkci ve vedení Národohospodářské fakulty podpořili dříve v otevřeném dopise rektorovi nazvaném „Nechte učit Ševčíka“ někteří politici, publicisté, podnikatelé či právníci, mimo jiné poslanci SPD Jaroslav Bašta a Jiří Kobza a ústavní právník Zdeněk Koudelka. Na podporu Ševčíkova setrvání ve funkci děkana vznikla také petice.

Tagy:
demonstrace škola školství ekonomika Václavské náměstí odvolání Praha Petr Dvořák VŠE Miroslav Ševčík Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické