Bývalý vysoký státní úředník Roman Boček z ODS získal třetinový podíl v nemocnici v Říčanech. Jeden z hlavních aktérů kauzy Nagyová akcie zdravotnického zařízení získal od neprůhledné švýcarské firmy a poté je za zhruba 50 milionů korun prodal společnosti Agel. Není ale jasné, kde na nákup vzal, uvedl web iRozhlas.cz.
Roman Boček se může pyšnit dlouhou kariérou ve státní správě. V minulosti totiž působil jako náměstek na ministerstvech zemědělství a dopravy nebo jako člen představenstva Českých drah či Budějovického Budvaru, ale také v dozorčích radách Českých aerolinií nebo Lesů České republiky.
Jenže pokračování jeho profesní dráhy ve státních službách učinila přítrž razie na Úřadu vlády v roce 2013 v rámci takzvané kauzy Nagyová. Boček tehdy skončil kvůli podezření z politické korupce na měsíc ve vazbě. Po propuštění se mu pak už v pracovním životě příliš nevedlo, píše iRozhlas.cz. „Protože mu nikdo nechce dát práci, tak jsem mu ji dal tímto způsobem,“ vysvětloval loni advokát Petr Toman, proč Bočka dosadil do vedení několika svých firem. Tomanova advokátní kancelář Bočka v případu obhajovala.
Nemajetný milionář?
Jenže v době, kdy Roman Boček údajně nemohl sehnat práci, získal podle zjištění Radiožurnálu 30procentní podíl ve společnosti, která provozuje nemocnici ve středočeských Říčanech. Balík akcií měl přitom hodnotu několika desítek milionů korun. Boček měl podíl nabýt v období mezi dubnem 2015 a začátkem ledna 2017, jak vyplývá z dokumentů zveřejněných v obchodním rejstříku.
Koncem roku 2017 však zdravotnické zařízení koupila skupina Agel patřící miliardáři Tomáši Chrenkovi. Za nemocnici zaplatila tehdejším akcionářům podle své výroční zprávy bezmála 162 milionů korun, na Bočka tak za jeho 30 procent připadlo asi 48 milionů. Z čeho však někdejší státní úředník investici do podílu říčanské nemocnice financoval, není jasné.
Ve svém posledním majetkovém přiznání z roku 2012 tehdejší náměstek na ministerstvu zemědělství uvedl, že žádný větší movitý ani nemovitý majetek nevlastní. Lidové noviny o rok později informovaly, že na stavbu vily poblíž Prahy v hodnotě přes 13 milionů korun si půjčil asi polovinu částky na hypotéku.
Platil jsem prachama, tvrdí Boček
Radiožurnál se proto pídil, kde Boček peníze na nemocnici vzal, z jeho odpovědí však nic konkrétního nevyplývá. „Šlo o prostředky mé vlastní, čisté, řádně nabyté, po poctivém zdanění, které ani ve světle všech současných nejpřísnějších pravidel nemají sebemenší chybičku. Takže – na férovku – jsem to platil prachama, a ty byly fajn,“ napsal. Podobně reagoval také na dotaz, za kolik svůj podíl v říčanské nemocnici koupil. „Dobrá otázka. Dnes si s uspokojením říkám, že za dobrou. Dobře jsem udělal. Fakt, že jo. Dobře já,“ dodal.
Kupní cenu Bočkova podílu v říčanské nemocnici z veřejných zdrojů zjistit nelze. Sám bývalý náměstek jen naznačil, že prodával daleko dráž, než za kolik kupoval. „Daří se mi investovat do projektů méně, než kolik z projektů nakonec získávám na exitu, což je primárním účelem podnikání. A projekt nemocnice Říčany považuji uvedeným prizmatem za velmi zdařilý,“ konstatoval Roman Boček.
Předtím, než Roman Boček podíl v říčanské nemocnici získal, dělily se její akcie mezi exministra zdravotnictví za ODS Luďka Rubáše (vlastnil 30 procent akcií) a dva místní lékaře s podíly ve výši necelých dvou procent. Zbylý dvoutřetinový balík držela švýcarská společnost Orvilink. O tom, že akcie od Švýcarů získal právě Boček, sama nemocnice v době jeho spoluvlastnictví neinformovala, to udělal zpětně až Agel, když loni založil do obchodního rejstříku starší výroční zprávu za rok 2017. Právě v ní nový vlastník odhalil, že nemocnici kupoval také od Bočka, a také, že Boček získal akcie od firmy Orvilink.
Kdy k akciím přišel, si nevzpomíná
Sám Boček tvrdí, že si nevzpomíná, kdy přesně akcie nabyl. „K upřesnění termínu mohu říci, že na nebi byly lehké mráčky jako buclaté pusinky u cukráře na Letné a že přes oblohu právě přelétala mírně přerostlá volavka popelavá z polyuretanu. Plula vzduchem tiše,“ napsal se zjevnou ironií. Komu konkrétně patřila společnost Orvilink, když od ní podíl v nemocnici kupoval, Radiožurnálu neupřesnil.
Roman Boček byl v roce 2013 obviněn z korupce v rámci kauzy Nagyová. Policie ho podezřívala, že měl coby zákulisní vyslanec tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho asistentky (a nynější manželky) Jany Nečasové (tehdy Nagyové) korumpovat trojici rebelujících poslanců ODS. Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi měl podle kriminalistů nabízet lukrativní posty ve státních podnicích výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a nechají projít daňový balíček, s nímž nesouhlasili.
Boček jakoukoli vinu od počátku popíral a loni v srpnu mu dal za pravdu také Obvodní soud pro Prahu 1, který i manžele Nečasovy zatím nepravomocně osvobodil. Proti rozhodnutí se státní zástupce Rostislav Bajger odvolal, případ tak bude znovu řešit pražský městský soud.