VIDEO: Po bití zvířat na jatkách přijdou mimořádné kontroly, letos jde o několikátý zdokumentovaný případ

Prima Mazlíček

Prima Mazlíček: Po bití zvířat na jatkách přijdou mimořádné kontroly, letos jde o několikátý zdokumentovaný případ

Na záběrech ze středočeských jatek je zachyceno, jak zaměstnanci kopou do zvířat a používají elektrické poháněče tak, jak by neměli. Několik zvířat se také nemohlo pořádně postavit na nohy, jedno z nich tak zaměstnanci doslova vyvláčeli ven.

Na záběrech ze středočeských jatek je zachyceno, jak zaměstnanci kopou do zvířat a používají elektrické poháněče tak, jak by neměli. Několik zvířat se také nemohlo pořádně postavit na nohy, jedno z nich tak zaměstnanci doslova vyvláčeli ven.

Případem se zabývá Státní veterinární správa ČR, které ministr zemědělství Miroslav Toman nařídil mimořádnou kontrolu všech jatek v Česku. Pokud by šetření tohoto konkrétního případu ukázalo pochybení, následkům neujdou ani inspektoři, kteří měli jatka kontrolovat. Josef Komárek, jednatel firmy Jokoma, která jatka provozuje, uvedl pro ČTK, že mělo jít o pochybení jednotlivce, nikoliv běžnou praxi. Později se také objevily informace o tom, že lidé na videu neměli být jen zaměsntnaci jatek. To se však nezdá pravděpodobné veterinární správě, jejíž mluvčí to ve videu výše komentuje.

„V současnosti se podává trestní oznámení na provozovatele jatek,“ oznámil Petr Vorlíček, mluvčí SVS ČR s tím, že budou prověřovat i místní krajskou veterinární správu, která měla jatka dozorovat. „Asi nejvýraznější pochybení je to, že jsou tam evidentně zraněná zvířata, která se, pokud dojde ke zranění zvířat na hospodářství, vůbec nemají na jatka převážet. Když dojde ke zranění cestou, což nelze vyloučit, tak se porazí to zvíře tzv. na voze a netáhne se nebo nepřepravuje se do prostoru jatek,“ komentuje Vorlíček zacházení se zvířaty zachycené na videozáznamu.

Záznam zveřejnilo sdružení Zvířata nejíme, které během letošního roku upozornilo na další obdobné případy. V jednom z nich zaměstnanec jatek z Příbrami zvířata bil, v dalším pak používal zaměstnanec jiných jatek elektrický poháněč tak, jak by neměl. Poukázali také na česká králičí jatka, kde docházelo k nedostatečnému omračování před usmrcením. Řezníci navíc neměli potřebnou kvalifikaci.

Ochránci zvířat proto chtějí, aby dění na jatkách snímaly kamery. „Představovali bychom si to tak, že by kamery byly na místě, kde se zvířata vyhání z transportu, kde je předporážkové ustájení a následně kde si zvířata poráží – zabíjejí,“ popisuje Michaela Vincourová ze sdružení Zvířata nejíme. „Co se týká kamerového systému, můžu vás ubezpečit, že nad tím zcela vážně přemýšlíme a říkáme si plusy a mínusy a musíme si to vyhodnotit, ale v žádném případě to nezamítáme,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Za zavedení kamerového systému na českých jatkách vznikla před časem i petice, dnes má okolo dvaceti tisíc podpisů. „Kamerové systémy by mohly odradit od špatného a násilného zacházení se zvířaty, podporovaly snahu dodržovat správné postupy a předešly situacím, kdy se ke konzumentům dostane maso z nemocného zvířete (viz. situace v Polsku). Domníváme se, že spotřebitel by měl vědět, co jí a jakým procesem si zvíře před smrtí prošlo,“ stojí v petici. Záznamy z jatek by se podle ní měly živě vysílat na webových stránkách jednotlivých zařízení tak, aby se k nim mohl dostat kdokoliv.

Pro zavedení kamerového systému jsou i další organizace, například Compassion in World Farming. „CIWF jednoznačně podporuje zavedení povinného kamerového systému na všech jatkách. Je důležité, aby byly záznamy z kamer dostupné a průběžně monitorované státními veterinárními inspektory,“ uvedla Romana Šonková z jejich české pobočky. S kamerami na jatkách souhlasí i Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku. 

Tagy: