reklama

Tomský: Alžběta II. byla na anglické poměry docela hezká. Pomohlo to její popularitě

Královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucí panovnicí v historii Velké Británie.
Zdroj: AP

Královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucí panovnicí v historii Velké Británie. Její korunovace se odehrála před 68 lety. Ceremoniál se stal společenskou událostí, která neměla obdoby. Popularita královny navíc s jejím věkem roste, uvedl politolog Alexander Tomský, odborník na Velkou Británii a královskou rodinu.

reklama

Alžbětě II. bylo pouhých 26 let, když se musela chopit vlády. O 16 měsíců později se konala její velkolepá korunovace v době, kdy Británie přicházela o své kolonie. „Ceremoniál byl tenkrát velmi složitý a přísný. Navíc ještě dohasínalo anglické impérium, tedy se i řešilo, jaké hosty pozvat a všechno sladit,“ sdělil Tomský k některým z možných důvodů čekání na korunovaci.

K tématu

Během ceremoniálu byly v ulicích Londýna tři miliony lidí. Šlo o první korunovaci, kterou prostřednictvím televize sledovalo zhruba 20 milionů Britů. „Svoji roli zvládla naprosto perfektně. Byla to velká monumentální sláva v porovnáním s tím, co je dnes. Její popularita byla ohromná, protože na anglické poměry byla docela hezká a královská rodina si vysloužila velmi dobrou pověst během války, protože i během bombardování neopustila Londýn. I to mělo obrovský vliv,“ řekl politolog

Manžel Philip se velmi výrazně podílel na přípravách ceremonie. Princ také prosadil, že se korunovace bude vysílat v televizi. „On se o to velmi zajímal, připravil si i vlastní pohřeb. Bylo to jeho hobby. Když jste v takové ceremoniální funkci, není divu, že se o to zajímáte,“ vysvětlil Tomský.

Philip na druhé koleji

Po korunovaci se situace pro Philipa výrazně změnila. Můžeme říct, že se dostal „na druhou kolej“. „Zvolil si to. Nebylo to pro něj žádné překvapení. Kvůli tomu se vzdal své vojenské kariéry. Zřejmě mu to dělalo dobře, jinak by k tomu nesvolil. Myslím, že se v té roli našel docela dobře a vydržel,“ míní expert.

Alžběta se původně královnou stát neměla. Její otec Jiří VI. nastoupil na trůn poté, co jeho bratr Eduard VIII. v roce 1936 abdikoval. „Nebyla vychovávána k této roli od útlého věku. Času na přípravu ale měla dost. Také měla přísnou matku, která jí velmi pomáhala,“ uvedl Tomský.

K tématu

„Ještě nikdy nebyla tak populární. Dnes ji monarchisté oceňují za životní funkci, a že ve své celoživotní roli vydržela. Na veřejnosti nikdy neučinila špatný krok nebo neřekla něco, co říct neměla. Dnes obdiv vůči ní naopak ohromně vzrostl,“ sdělil politolog.

Společností nyní rezonuje odchod a vystupování jejího vnuka Harryho a jeho manželky Meghan. „Je to rozkol, naštěstí nejde o následníka trůnu. Do značné míry je to také mediální bublina, která časem zanikne, protože nic nového a kontroverzního princ Harry a jeho nešťastná nevěsta asi říct nemohou,“ míní expert.

Život v pohádce

Podle Tomského je šance na usmíření v rodině vždycky. „Naděje umírá poslední. Usmíření tady je nesmírně důležité pro image královské rodiny. Byla by to známka křesťanské ctnosti. Je to ale málo pravděpodobné, dokud bude žít Meghan a dokud bude situace stejná jako dnes. Něco se může stát – rozvod mladého páru nebo něco drastického. Potom by usmíření mohlo nastat,“ dodal.

A proč se tady stále tolik lidí zajímá o dění v královské rodině? „To, že má královská rodinu tak velkou ceremoniální roli, může na hodně lidí působit jako pohádka. A ty máme u nás strašně rádi,“ řekl na závěr Tomský.

Královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucí panovnicí v historii Velké Británie.
Královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucí panovnicí v historii Velké Británie.
Zdroj: AP

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Lukaku věnoval svůj gól Eriksenovi. Buď silný, miluju tě, vzkázal mu během oslavy gólu

Lukaku věnoval svůj gól Eriksenovi. Buď silný, miluju tě, vzkázal mu během oslavy gólu

Belgický útočník Romelu Lukaku poslal sympatické gesto svému spoluhráči z Interu Milán Christianu Eriksenovi. Ten jenom necelých pár hodin předtím během zápasu mezi Dánskem a Finskem zničehonic zkolaboval. Oživovat ho museli zdravotníci přímo na hřišti, poté byl převezen už při vědomí do nemocnice. Podle informací by naštěstí měl být ve stabilizovaném stavu.

Hrůza na Euru. Dán Eriksen dostával na trávníku masáž srdce, teď už komunikuje
Podvodníci úspěšně kradou lidem peníze z účtů. Používají SMS zprávy jako od banky
Zlaté dědictví Jany Novotné. Jak se u Krejčíkové zrodil obdiv k tenisové legendě
Bulánci slaví. Na návrat kultovní české hry se sešlo přes šest milionů korun
Zkus vyhrát grandslam, řekla před smrtí Novotná Krejčíkové. Přání je nyní splněno
reklama
reklama
S Libuší Šafránkovou se rozloučí i veřejnost. Pohřeb se státními poctami rodina odmítla

Kultura

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama