Babiš: Fialova vláda? Amatéři, co dělají ostudu. Katastrofa, dal bych jim za pět a padáka

Andrej Babiš zkritizoval Fialovu vládu

Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) vstupuje do druhé poloviny volebního období s dobrým skóre. Opačného názoru je ale předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že současný kabinet je „úplná katastrofa“ a kdyby ji měl ohodnotit jako ve škole, dal by jí okamžitě za pět.

Zatímco premiér Petr Fiala na sociální síti X optimisticky shrnul úspěchy koalice v první polovině volebního období, předseda ANO Andrej Babiš ji hodnotil velmi kriticky. „Tato vláda je úplná katastrofa a my jsme klesli ve všech parametrech,“ uvedl Babiš. „Z šesté nejméně zadlužené země jsme se dostali na devátou příčku. Co se týče životní úrovně, opět jsme klesli o tři, tedy z deváté na dvanáctou, v ohrožení bezpečnosti našich občanů dokonce z šesté na dvanáctou a v inflaci jsme druzí nejhorší,“ vypočítával.

ČTĚTE TAKÉ: Už toho bylo dost, říká Jourová. Nechce být eurokomisařkou, možná si dá pauzu od politiky

Kdyby měl předseda ANO oznámkovat současnou vládu, bylo by to prý za pět. „To je na padáka, okamžitě by měli skončit,“ dodal s tím, že pokud by měl ohodnotit dobu, kdy vládla jeho strana, zasloužili by si jedna minus do covidu – poté to bylo na dvě minus.

Současná vládní koalice podle Babiše vůbec nemyslí na lidi, místo toho zvyšuje daně, nechává vydělat výrobcům elektřiny a cpe peníze do zbytečného zbrojení. „Tahle vláda neudělala pro lidi vůbec nic, jen jim ničí životy, ničí jejich životní úroveň, ničí střední třídu. Za dva roky pro lidi neudělali nic. Jenom se vymlouvali na ‚Babiše‘,“ rozčílil se.

„Vláda je naprosto nekompetentní, není tam jeden ekonom, jsou to amatéři, co dělají jenom obrovskou ostudu, i ve světě,“ nešetřil kritikou předseda ANO. Dodal, že koalice nechápe, že konsolidovat veřejné finance by se nemělo navyšováním daní, nýbrž investicemi a čerpáním evropských fondů.

Podle místopředsedy asociace krajů ČR a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty se ale není možné tvářit, že co bylo před touto vládou, neexistuje, jelikož problémy jsou většinou komplexnější a dlouhodobější. „Andrej Babiš a jeho vláda jsou součástí toho problému,“ upozornil.

Kdyby měl sám ohodnotit současnou vládu, dal by jim prý lepší trojku. „Nemají tu situaci vůbec jednoduchou. Tvářit se na jedné straně, že máme peníze rozdávat lidem, a na druhé tvrdit, že se to dá udělat bez zvyšování daní, je matematický nesmysl. A já chci připomenout jednu věc – ten problém financování a každoročního strukturální schodku spustil právě Andrej Babiš zrušením superhrubé mzdy,“ reagoval Půta na slova předsedy hnutí ANO.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Raději schopné politiky než „čisté“. Svazáctví i pivní pseudoaféra, shodli se experti

Tagy:
Andrej Babiš pořady CNN Prima NEWS K věci vláda Martin Půta politika konsolidační balíček Petr Fiala